Kuva i piše:
Ana Ćubela
Ove nedelje smo imali sreću da na poklon dobijemo hrono srca od Vesne Novaković, pa nismo morali da mesimo. Ali smo zato pravili gomilu namaza u koja smo ta srca umakali.
Za muhamaru sam prvi put čula kada mi je Marija Đukanović poslala recept. Pa sam ga isprobala i oduševila se. Pa smo od tada napravili milion verzija. a pre neki dan sam gledala tursku kulinarsku emisiju i videla kako i oni to prave.
Pogledajte Pidžama party:
Recept je prvobitno napravljen u sirijskom gradu Alepu ali je postalo tradicionalno jelo i u Iraku, Libanu pa i u Turskoj.
Muhamara na turski način
Originalni hrono recept:
- 3 crvene paprike (duguljaste)
- 1 1/2 dl oraha (u restrikciji mogu bademi ili lešnici)
- 1 dl peršuna
- 1-2 kašike maslinovog ulja
- 1/2 kašičice mljevenog kima
- 1/2 limunovog soka, narendane limunove kore
- 1 čen belog luka
- čili prema ukusu
- so,biber
Kažem hrono jer ne dodajemo prezlu kako to svuda u svetu rade. Ali pored ovih osnovnih stvari, gore navedenih, u Turskoj dodaju malo više limuna, ali i tahini pastu, kao i luk. U našem slučaju može i praziluk.
Paprike se ispeku, iscepkaju ili samelju pa pomešaju sa svim ostalim.
Baba ganuš sa kaparima
Baba ganuš ili krem (namaz) od plavog patlidžana je klasično bliskoistočno jelo. Osnova baba ganuša je svuda ista: plavi patlidžan, maslinovo ulje, sok limuna i beli luk. Dalje se u različitim kuhinjama dodaju različiti začini. Možete u njega dodati kumin, ruzmarin ili pak kiselo mleko ili tahini.
Postupak pravljenja je jako jednostavan: stavite dva veća plava paradajza u rernu.
Pročitajte još:
Hrono srca sa čvarcima
Kada se patlidžan ispeče, ostavite ga da se ogladi i da pusti vodu. Nakon toga kašikom odvojite meso od kore. Onaj deo sa semenkama ostavite po strani.
U meso od patlidžana dodate beli luk luk, maslinovo ulje, so, limunov sok, malo tahinija. A da bismo ga malo promenili, dodali smo i malo kapara. Možete onako cele da stavite ili da ih malo zgnječite viljuškom i pomešate sa ostatkom paste.
Da li želite da dobijate notifikacije sa bloga “Hrono kuhinja”?