Krema za bubuljice za tinejdžere – šta je dobro, a šta ne!
Autor: plavsic
Krema za bubuljice za tinejdžere rešiće problem upornih akni i bubuljica na licu. Evo šta tinejdžerskom licu sa aknama treba, a šta nikako ne!
Biti tinejdžer može biti zabavno, ali u isto vreme i za neke tinejdžere stresno. Stresno zbog mnogih promena na telu koje se javljaju u ovom periodu, a obzirom da je ovo vreme kada je u centru pažnje samo provod, društvo i zabava, najmanje o čemu vodite računa jeste nega kože.
Prvi korak bilo kog dobrog režima nege kože je razumevanje karakteristika kože. Tokom tinejdžerskih godina, nivo hormona se povećava, što upravo direktno i najviše utiče na promene o kojima pričamo, a najveće od svih jesu bubuljice.
Evo zašto se javljaju pubertetske bubuljice.
Glavni cilj vašeg režima za negu kože trebalo bi da bude usmeren na uravnoteženje vaše kože i kontrolu proizvodnje ulja odnosno sebuma koji stvaraju lojne žlezde. Povećan nivo testosterona takođe povećava proizvodnju sebuma , upravo podstičući stvaranje mitisera i bubuljica.
Bubuljice se mogu javiti različitim formama, a evo koji sve oblici akni postoje.
Osim toga, tokom prolaska kroz pubertet, telo stvara više keratina (protein koji štiti gornje slojeve vašeg dermisa), što čini vašu kožu debljom, pa to dovodi do začepljenih pora i stvaranja komedona.
U ovom periodu, važne su kreme koje se koriste za bubuljice, važna je celokupna nega, kao i hrana koja se unosi u organizam.
Trebalo bi izbegavati teške kreme kako bi se sprečilo izbijanje bubuljica i akni na licu. Kreme za bubuljice za tinejdžere treba da budu lagane, bez jakih sastojaka, obzirom da je koža mlada i osetljiva i nisu joj potrebni agresivni sastojci.
Pre nego što se odlučite za jednu i najbolju kremu za bubuljice, trebalo bi prvo da se upoznate sa pravilnom negom lica za tinejdžere. Ona je osnova svega i podrazumeva par koraka koje ne bi trebalo preskakati. Krenimo redom.
Nega lica za tinejdžere
Akne, bubuljice i masna koža se nalaze na samom vrhu popisa tinejdžerskih problema, ali sledeći saveti mogu vam pomoći da održite kožu zdravom i sjajnom. Evo top saveta za negu kože:
Pažljivo očistite lice
Ako je vaša koža masna, kod vas je posebno važno da redovno čistite kožu. Očistite lice dva puta dnevno, jer koža tokom dana postaje još više masna i “lepi” se sva prljavština iz okruženja. Za one koji su počeli da šminkaju, savet je obavezno uklanjanje šminke, a zatim čišćenje lica gelom ili sredstvom za čišćenje. Ako se bavite sportom, operite lice (ako možete) i pre vežbanja. Obavezno je naravno i posle treninga. Za mlade koji imaju suvu, a ne masnu kožu, dobro je mleko za čišćenje i hidratantna krema.
Evo detaljnog vodiča za pravilno čišćenje lica.
Piling lica
Potrebno je steći naviku za redovnim pilingom kože. Redovno podrazumeva piling samo jednom ili dva puta nedeljno, uz relativno blag proizvod. Nemojte da ribate – trljate (neće vam pomoći sa aknama ili mitiserima) i nemojte biti grubi tokom pilinga.
Za piling je najbolje koristiti proizvode koji imaju prirodna antiseptička i adstrigentna svojstva. Hemijski pilinzi koji sadrže AHA i salicilnu kiselinu savršeni su jer čiste duboko u pore, mogu prodreti dublje od fizičkih pilinga.
Toniranje
Toniranje je još jedan ključni korak i pomaže kod pH vrednosti vaše kože, što zauzvrat dovodi proizvodnju ulja u ravnotežu. Osim toga, toniranje će i zategnuti pore, tako da su manje šanse da će biti blokirane. Dobar toner za lice takođe će pomoći pri uklanjanju ostatka šminke – iznenadićete se kako i koliko možete da proskočite šminke oko linije kose. Toner će ostaviti vašu kožu svežom i čistom.
Krema za lice
Nakon što čišćenja lica i pilinga, sledi hidriranje lica sa kremom. Ovo je pravo vreme za početak negovanja kože lica. Odaberite kremu prema svom tipu kože. S druge strane, krema protiv bubuljica za tinejdžere je jedini saveznik koji vam može pomoći u ovom periodu života.
Hidriranje
Nemojte misliti da samo zato što vam je vaša koža masna, možete se izvući i preskočiti hidratantne kreme. Možda vam se sada čini kontraproduktivnim, ali ako ne hidrirate masnu kožu, vaša koža će proizvesti više ulja u nastojanju da nadomesti nedostatak vlage.
Potražite hidratantne kreme koji su super lagane i nalik su na vodu, jer sadrže najnižu količinu ulja, voskova i emulgatora. Takođe birajte oznake koje su ne-komedogene, jer to znači da proizvod neće začepiti pore ili uzrokovati izbijanje akni.
Razgovarajte sa lekarom
Ukoliko su bubuljice na licu, uporne, gnojne i ne pomaže im ni jedan tretman kod kuće, savet je da posetite dermatologa. Ovo posebno važi ukoliko imate crvene, gnojne bubuljice ili velike kvržice ispod kože, koje su bolne ili ostavljaju ožiljake, koji ostaju za ceo život.
Ksenija je imala problem sa bubuljicama još od puberteta, ali je uspela da nađe način da očisti lice lice.Konačno je zadovoljna sobom! Šta je radila i kako joj je pošlo za rukom, pročitajte na sledećem linku: https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bubuljica-mitisera-masne-koze-lica/
Šta bi trebalo da izbegavate
Nemojte deliti šminku
Možda vam zvuči surovo, ali da li želite bakterije svoje prijateljice na licu? Veoma je loša ideja da delite šminku za oči i usne. Dakle, možda je iskušenje za vas da probate najnoviji ajlajner svoje drugarice, ali probajte da odolite. To je dobro za vašu lepotu.
Nemojte na spavanje sa šminkom
Čak i ako vaša najbolja drugarica tvrdi kako može da spava sa šminkom i izgleda sjajno i ima čisto lice, to nikako nije dobra ideja. Ako ste jednostavno previše iscrpljeni da biste vezali kosu, skinuli šminku i oprali lice, barem iskoristite vlažnu maramicu za čišćenje kako biste skinuli šminku, prljavštinu i ulje. Ukoliko odlazite u krevet sa šminkom, možete imati mnogo više akni i bubuljica.
Držite ruke čiste
Jedan od načina da pomognete svojoj koži da ostane zdrava je da je zaštitite od prljavštine i previše mikroba. Operite ruke pre nego što dodirnete lice i redovno čistite druge površine koje dodiruju kožu, poput telefona.
Pažljivo birajte proizvode za kosu
Ako primetite da se vaše akne grupišu i javljaju oko linije kose, uzmite u obzir da je vaš proizvod za kosu možda kriv. Razmislite o prirodnim preparatima za kosu, kao što je šampon bez sulfata i parabena.
Preskočite pastu za zube i druge priče
Da se razumemo: pasta za zube nije krema za bubuljice za tinejdžere.Možda ćete čuti o mnogim čudnim lekovima za kontrolu akni, poput stavljanja zubne paste na kožu. Zapravo, to može samo pogoršati stanje kože, ako ste alergični na određene sastojke.
Saznajte više o efektu zubne paste na akne.
Krema za bubuljice za tinejdžere
Krema za bubuljice za tinejdžere je jako važna , obzirom da čini deo adekvatne nege svih mladih osoba. Važno je da su ove kreme veoma blage, a to znači da sastojci treba da budu isključivo prirodni.
Ovde se možete informisati više o prednostima i načinu dejstva dobre kreme za bubuljice.
Ovo je važno znati:Mladoj i pre svega, još uvek osetljivoj koži lica, nisu potrebni jaki sastojci koji mogu da naprave i više štete nego koristi. Neki od sastojaka koji se preporučuju u kremama za lice za tinejdžere su glina, aloja vera, benzoil peroksid, salicilna kiselina i AHA, koji čiste duboko u pore i ulje čajevca.
Krema za bubuljice za tinejdžere treba da bude prirodan tretman koji efikasno pomaže kod uklanjanja akni, bubuljica i mitisera. Ovo je najbolja varijanta jer treba voditi računa o štetnim sastojcima u kozmetici koje koža upija iz krema i ostalih proizvoda.
Krema ima za cilj da očisti lice, uklanja višak sebuma i dezinfikuje kožu. Dugoročnom upotrebom smiruje kožu i pomaže u uklanjanju bubuljica.
Vremnom koža dobija glatkoću, sjaj i prirodnu vlažnost. Rezultat redovne upotrebe prirodne kreme protiv bubuljica za tinejdžere je čista koža bez bubuljica i mitisera i ujednačen, blistav ten za mesec dana.
Birajte sastojke kao što su esktrakt biljke tamarinda, ekstrakt smole, šafranika i aloe vera. Ovi sastojci u kombinaciji štite kožu od spoljašnjih uticaja, toksina, bakterija i slobodnih radikala. Uspešno smanjuju crvenilo na licu, otečenost i bol i sprečava nastanak ožiljaka od bubuljica. Pomaže koži da održi vlažnost, ne remeteći ravnotežu u proizvodnji sebuma.
Kreme za bubuljice za tinejdžere koriste se vrlo jednostavno, blagim masiranjem sadržaja, posebno na onim mestima gde se nalaze bubuljice.
A šta ne bi trebalo koristiti? Na internetu ćete naći razne savete o tome koja je krema za bubuljice za tinejdžere najbolja. Neke isušuju bubuljice, kao što su kreme bogate cink oksidom, a neki tretmani o kojima se priča uopšte nisu bezazleni. Takav je na primer Roakutan za bubuljice, lek za akne koji je na bazi vitamina A. Ovakvi i slični tretmani za bubuljice za tinejdžere nisu pogodna opcija, osim popreporuci dermatologa i samo ako je u pitanju težak oblik akni kao što su recimo cistične akne.
Napravite sami kremu za bubuljice za tinejdžere!
Postoji mnogo sastojaka koji se mogu upotrebiti za prirodnu kremu za bubuljice. Izdvojili smo dve kreme koje se vrlo lako pripremaju i koje možete da koristite kao i sve druge kreme protiv akni.
Krema od muskatnog oraščića i meda
Ova maska je savršena za tinejdžersku kožu jer je med prirodno sredstvo za zadržavanje vlage, tako da privlači vlagu u vašu kožu. Takođe je antibakterijski sastojak koji pomaže kod smanjenja bakterija u koži.
Pomešajte 1 kašiku meda, 1 kašiku muskatnog oraščića i 2/3 čajne kašičice kravljeg mleka u posudi, a zatim nanesite na lice pomoću četke ili prstima. Nastavite da nanosite kremu sve dok ne nestane. Možete ostaviti nekoliko minuta na licu, a na kraju isperite vodom.
Krema za bubuljice za tinejdžere od hamamelisa
Hamamelis sadrži tanine, koji imaju jaka antibakterijska i protivupalna svojstva, pa se zato koristi i kod bubuljica i akni.
Kako da spremite i koristite kremu od kore hamemlisa
Pomešajte 1 kašiku koru hamamilisa i 1 šoljicu vode u maloj posudi. Stavite smesu da se kuva pola sata. Smanjite na tihu vatru i kuvajte oko 10 minuta. Sklonite sa šporeta i ostavite da stoji još 10 minuta. Procedite i sipajte tečnost u zatvorenu posudu. Nanesite na čistu kožu pomoću vate ili tufer kuglice 1-2 puta dnevno ili po želji.
Pokazalo se da se nanošenje hamemilisa na kožu bori protiv bakterija, smanjuje upalu i pomaže u lečenju kože, što može biti korisno za osobe sa aknama i bubuljicama.
Nega lica u mladim godinama veoma je važna, kako za trenutni izgled, tako i za godine koje su ispred vas. Možda sada i ne razmišljate o tome šta će biti ubuduće, ali jednog dana bićete zahvalni sebi što ste na vreme počeli sa pravom negom lica.
Ocena čitalaca5/5
POVEZANI ČLANCI
Cistične akne – zašto se javljaju i kako ih pobediti?
Autor: Ivana Stojanović
Kako da se rešite bubuljica od šminke?
Autor: plavsic
Problem sa aknama je sve češći, a evo šta je zapravo pravo rešenje!
Autor: Minut za MENE
Bubuljice na grudima i kako da nestanu!
Autor: Zorana Grujin
Bubuljice na ramenima i njih se možete lako rešiti
Autor: plavsic
Najbolja krema za problematičnu kožu
Autor: plavsic
Airol krema kao rešenje za akne o kojem se priča!
Autor: Minut za MENE
Koji je najbolji antibiotik za akne?
Autor: Sladja Stamenkovic
Uzroci i pravi tretman za bubuljice na nogama
Autor: plavsic
Kako ukloniti sitne bubuljice po licu i telu
Autor: StrainovicOriginal Article