Prirodna nega kose i kako je sprovesti u delo!

Prirodna nega kose i kako je sprovesti u delo!

Autor: Ivana Stojanović

Prirodna nega kose je dobra, kako za izgled kose, tako i za bolji izgled i zdravlje kože glave. Veoma je važno da shvatite njen značaj. Kosa je važan segment svačijeg izgleda i da bismo je na pravi način negovali, priroda će vam omogućiti prava sredstva i učiniti da kosa dobije lep i zanosan sjaj. Vratimo se pravim stvarima, vratimo se prirodi, a evo i kako!

Svakoj ženi se dešava da zatekne sebe sa gomilom bočica u kupatilu, masom proizvoda za negu koji su zaduženi za pojedine delove tela. Za kosu posebno postoji veliki broj preparata koji se koriste pre ili posle pranja kose, neretko i u toku. Šta se dešava kada se kosa i koža glave zasite i kada nam je potrebno neko blago rešenje koje će doprineti da se kosa odmori od gomile, ponekad i hemikalija, koje stavljamo na kosu u želji da ona bude lepša, mekša i sjajnija?

Tada je vraćamo prirodi i prirodnoj nezi kosi jer se upravo tu kriju neki od najvažnijih elemenata za lepotu i izgled. Ili se ne kriju, mi smo ih, jednostavno, zaboravili. Progutala nas je industrijska mašinerija i halapljiva potreba da utažimo neke druge praznine tako što ćemo besomučno kupovati stvari koje nam često nisu ni potrebne.

Vlasilan šampon za kosu

Oni koji su okrenuti prirodi, odavno shvataju značaj korišćenja one kozmetike koja u sebi ne sadrži drugo do biljke, biljne derivate i biljna ulja, koja su više nego dovoljna da budu negujući faktor kose i kože. Čak su i veliki i ozbiljni lanci počeli sve češće da uvrštavaju prirodnu kozmetiku u svoj asortiman, naglašavajući njen značaj i u očuvanju životne sredine.

Kada se kaže prirodne kozmetika, ljudi pomisle na pravljenje i mućkanje raznih stvarčica kod kuće, pa im to verovatno deluje kao komplikovan proces i odmah odustaju od njega.

Prvo, prirodna nega kose ne podrazumeva samo pravljenje kod kuće, već se prirodna kozmetika može nabaviti sada sve češće i na vrlo dostupnim mestima, u velikim trgovinama i trgovinskim lancima. Drugo, čak i to pravljenje, drugi način dolaska do prirodnih sredstava za kožu i kosu, ne mora da bude dosadan i dug proces, već može biti vrlo zanimljiva stvar, ako ubacite malo pozitivne energije i kreativnosti.

Kada je u pitanju kosa, možete se igrati sa veoma dostupnim stvarima, onim starim, proverenim biljkama, koje sigurno i imate u saksiji na terasi ili u bašti. To su biljke koje su nam bake u detinjstvu previjale na rane ili u druge svrhe stavljale na bolna mesta . Tako ćete pružiti sebi prirodnu negu kose, a ujedno i učiniti sebi vreme zanimljivijim i kreativnije ispunjenim. A to nije malo razloga za pokret!

Značaj prirodne nege kose shvatila je i naša čitateljka Irena. Dugo je tražila neko sredstvo koje će joj odgovarati za negu kose. Ispostavilo se da je rešenje u prirodnim sastojcima, ne tako udaljenim od nas, sastojcima koji neguju i hrane, čineći kosu neodoljivom, zdravom i mekom na dodir. Njeno iskustvo sa pronalaženjem prirodnog, a odgovarajućeg sredstva za kosu, zbog kojeg joj kosa sada izgleda neverovatno, možete potražiti na sledećem linku: https://minutzamene.com/kako-sam-oporavila-kosu/

Prirodna nega suve kose

prirodna nega suve kose

Sve se češće borimo sa suvom kosom, naročito leti. Sunce ume baš da nam isuši kosu i da je pretvori u slamu, žargonski rečeno. Ne samo sunce, leti su tu i morska voda, odnosno morska so u toku letovanja, kada kožu i kosu moramo dodatno da hidriramo i da joj posvećujemo posebnu pažnju. Hlorisana bazenska voda takođe negativno utiče na izgled kose, čineći je krtom i veoma lomljivom kosom usled suvoće.

Nažalost, problem sa suvom kosom nije obavezan samo leti. Koža može biti suva i u toku godine, odosno, u ostalim godišnjim dobima, i to zbog farbanja, kao i korišćenja fena, stajlera i pegli za kosu, jer oni, svaki na svoj način, utiču na kosu, pre svega isušujući je.

Kosa gubi dovoljnu količinu hidratacije i ponekad je ni šišanje ne može dovoljno oporaviti da ne izgleda beživotno.

Zato se treba služiti nekim trikovima koji će, na prirodan i neškodljiv način, eliminisati uticaj sunca, kao i drugih isušujućih faktora.

Jedan prirodno dobar način da zaštitite suvu kosu, to jest, da izbegnete da bude suva, jeste da pre izlaska na sunce, da ne kažemo sunčanje, stavite na kosu neko prirodno ulje.

Najčešće stavljamo maslinovo ulje na kožu da bi lepše potamnela, a dobar trik je i da stavimo maslinovo ulje na kosu, naročito na krajeve. Ovakva prirodna nega kose će zaštititi dlaku od isušivanja, vlasi će zadržati svoju prirodnu svežinu, tako da možete izaći na sunce kad god poželite, bez bojazni od posledica koje će kosa imati.

Rekli smo da je i farbanje jedan od mnogobrojnih isušujućih faktora, naročito ako ste plavuša, pa morate i da se blajhate, odnosno, da koristite jak hidrogen kako biste izvukli plave pramenove. I ovde možete problem preduprediti problem na prirodan način, tako što ćete u umućenu farbu i hidrogen za kosu, da ubacite jedno žumance jajeta. Potrebno je da ga malo umutite, koliko da postane penasto i da to lepo sjedinite sa umućenom bojom.

Jaje će hidrirati kosu, obložiti vlas i moći ćete da se farbate bez griže savesti.

Istu stvar možete s vremena na vreme da ponovite u toku meseca, prilikom pranja kose. Kada svoju suvu kosu našamponirate, onda možete opet umutiti jedno žumance (ili dva žumanca, ako vam je kosa duža) i zajedno sa šamponom to sve utrljati na kosu. Potrebno je da odstoji nekoliko minuta i onda isprati vodom.

Prirodna ulja smo malopre pomenuli kao odlična negujuća sredstva za prirodnu negu kose. Još jedan dobar savet i trik je da sat vremena pre pranja nanesete kokosovo ulje celom dužinom, od temena, do krajeva, obilno ih natapajući. Ova prirodna maska za kosu pomaže suvoj kosi da se regeneriše.

Još je bolje ako imate frizersku kapu, onda će ulje da se zagreje i još bolje će delovati, a ako nemate, dobro će poslužiti i obična, najlonska kesa.

Posle sat vremena na uobičajen način operite svoju kosu i bićete zadivljeni rezultatima. Kako su sva ova sredstva neškodljiva, procese možete da ponavljate koliko god puta želite, bez bojazni da čete naštetiti kosi ili koži glave.

Ako nemate dovoljno vremena da ovo često radite, ne brinite, biće dovoljno tek nekoliko puta u toku meseca da sprovedete ovu prirodnu negu suve kose i rezultati će vas oduševiti.

Prirodna nega masne kose

Ono što je mnogo gore od kose koja je suva i deluje beživotno, jeste kosa koja se masti non-stop. Oni koji imaju problem znaju o čemu pričamo! Najgore je kada svakodnevno morate da perete kosu jer se ona masti i deluje neuredno.

Može li ovde pomoći prirodna nega kose?

Masna kosa se ponekad dešava zato što imate masno lice, gde masnoća sa čela prelazi i na kosu, budući da ona pada na čelo. Takođe su česti i problemi sa kožom glave, seboreja i suva perut, koji utiču na prirodnu regulaciju masnoće vlasi, pa onda preterano maste i kosu. Razlog mogu biti i neke kožne bolesti, poput psorijaze, koje takođe remete poredak na koži glave i vlas čine osetljivijom.

Jedan od prirodnih načina da suzbijete masnoću i da povećate broj dana kada vam je kosa čista, jeste što duže izdržite da vam kosa bude masna.

Da, baš tako savetuju frizeri! Kada vam se kosa umasti, neka bude masna nekoliko dana, koliko god da je moguće ne izlaziti iz kuće. Tako se koža glave čisti i kasnije može da izdrži duže da ne bude oprana.

Još jedan način da kosu održite što duže čistom je soda bikarbona. Sodu bikarbonu u prahu treba posoliti po kosi, naročito one delove koji su izuzetno masni. Ona će upiti svu masnoću, a i dobar je čistač, tako da će pozitivno uticati na gljivice.

Jedini problem koji se može javiti je taj što na tamnoj kosi beli prah sode bikarbone može biti vidljiv i neuredan. I za to ima rešenja. Pomešajte kakao prah sa sodom bikarbonom i nanesite ga na isti način. Problem boje biće rešen.

U situaciji mašćenja usled gljivica kose i pojačanog svraba, probajte da nanesete malo svežeg limunovog soka na kožu glave. On će umiriti svrab, smanjiti češanje, a kada manje dodirujete glavu, ona će se manje i mastiti.

Kako masnu kosu morate češće prati, birajte za njenu negu samo prirodne šampone, bazirane na biljnim sastojcima jer će oni biti najblaži za kosu.

Prirodna nega kovrdžave kose

Kada je kosa prirodno kovrdžava, sve su šanse da će biti veoma suva. Zato nega treba da ide u pravcu dodatne hidratacije.

[infobox]Prirodna nega koju možete priuštiiti kovrdžavoj kosi, podrazumeva prirodna ulja. Ona su odlična da „smire” kovrdže i da ih učine sjajnijim.[/infobox]

Jedan od problema koje kovrdžava kosa ima najćešće jeste nedostatak sjaja. Tu mogu da pomognu i neka prirodna pakovanja za negu kose, a jedno od idealnijih je majonez. Majonez koji možete napraviti kod kuće, odličan je kao prirodna nega kovrdžavoj kosi jer će je hidrirati i učiniti blistavom i mekom.

Ovde pročitajte sve o fantastičnim svojstvima majoneza za kosu.

Puter je takođe odličan za negu kovrdžave kose. Nanesite ga celom dužinom na kosu, kao i na krajeve, stavite kapu ili kesu i posle pola sata isperite na uobičajen način. Bićete oduševljeni rezultatom.

Prirodni preparati za kosu

Pomenuli smo na početku teksta da svršene prirodne preparate za negu kose možete pronaći u trgovinama ili na internetu. Zato se potrudite i saznajte šta je to što možete pružiti svojoj kosi od prirodne nege, a što još niste. Pažljivo proučite sastojke kozmetike za kosu i vodite računa da ona koju kupujete ne sadrže parabene i konzervanse koji oštećuju vlas.

Ovde ćemo vam dati i neke praktične recepte, kako možete od prirodnih sastojaka da napravite odlične stvari koje će pomoći vašoj kosi da izgleda savršeno.

Prirodni šamponi za kosu

Vlasilan šampon za kosu

Pre svega, kada je u pitanju šampon, morate biti naročito obazrivi. To je glavni proizvod za negu kose i mora biti savršen. Blaga formula, bez parabena, bazirana na prirodnim sastojcima koji vašu kosu čine jakom i zdravom.

Jedan od takvih prirodnih šampona za negu kose jeste Vlasilan, firme Ovotaris koja se bavi proizvodnjom prirodne kozmetike, na bazi biljaka i biljnih derivata. Ova formula je blaga i utiče na kvalitet kose, čineći je mekom, zdravom i sjajnom. Jedan šampon iz ovog prirodnog asortimana pomaže kod seboreje i peruti, a drugi se bori sa problemom opadanja kose i masnom kosom.

Neka prirodni šamponi budu uvek vaš izbor za dubinsko čišćenje kože glave.

Prirodne maske za kosu

Ovde možete biti veoma kreativni i upotrebiti biljne sastojke koje imate kod kuće, da biste svoju kosu učinili lepom.

Jedna od popularnijih prirodnih maski je ona sa kvascem. Jednu kockicu kvasca razmutiti sa malo mleka (kašika-dve), samo dok smesa postane kremasta. U to dodati kašiku meda i kašiku maslinovog ulja. Sve to dobro umutiti i naneti na kosu, celom dužinom.

Kao i kod drugih maski, možete staviti kapu i pustiti da odstoji sat vremena. Zatim oprati na uobičajen način. Ova prirodna maska biće fantastičan izbor kada želite dodatno da vodite računa o svojoj kosi.

Svi sastojci su prirodni i neškodljivi, tako da nema bojazni od bilo kakvog oštećenja kose.

Prirodne boje za kosu

Malopre smo pomenuli da farbanje u mnogome oštećuje vlasi i čini kosu suvom i beživotnom. Ne i ako koristite prirodne farbe za kosu. Da, dobro ste pročitali!

Postoje farbe za kosu koje su napravljene od prirodnih sastojaka i koje nisu polutrajne, već vašu kosu boje kao i druge boje. One ne sadrže amnijak ni alkohole koji oštećuju kosu, zato su sve popularnije.

Ako želite detaljno da se informišete o njima, to možete učiniti putem teksta Prirodne boje za kosu su odlična alternativa za vas.

Prirodna ulja za kosu

Ona ulja koja su se izdvojila za kosu, već smo pomenuli. To su maslinovo i kokosovo ulje. Pored njih, tu su još i ulje makadamije, ulje avokada i ulje badema.

Ulje makadamije je idealan saveznik prirodne nege. Pogodno je za sve tipove kose jer je hidrira, ne slepljuje, a naročito je pogodno za krajeve jer ih ne masti, već im pruža idealnu dozu nege. Ono se koristi i kao prirodno sredstvo za očuvanje boje kose, tako da će uz njega boja biti dugo intenzivna, kao posle farbanja.

Ulje avokada je odlično kao prirodna maska za kosu. Možete ga iscediti iz biljke i čuvati na tamnom i hladnom mestu. Nanosite ga pola sata pre pranja, neka odstoji, a onda isperite kosu. Isto to možete raditi i sa bademovim uljem, a oba možete nanositi i kada ste na plaži, sprečiće isušivanje kose.

Prirodnu negu kose treba praktikovati uvek.Poslušajte neke od naših saveta i vaša kosa će biti meka, zdrava i sjajna, a vi ćete izgledati blistavo.

Ocena čitalaca
0/5

POVEZANI ČLANCI

Medicinska kozmetika se razlikuje od obične!

Lepota

Autor: Ivana Stojanović

Ove domaće kreme za celulit magično brišu pomorandžinu koru!

Lepota

Autor: Strainovic

Šaljićev melem za strije – melem za koji svi znaju!

Lepota

Autor: plavsic

Melem za usne spremne za poljubac

Lepota

Autor: Strainovic

Oprez! Štetni sastojci u kozmetici utiču i na vaše zdravlje!

Lepota

Autor: plavsic

Organska kozmetika nije bacanje para, nego najbolji izbor za negu!

Lepota

Autor: Marijana Marić

Sapun od kozjeg mleka neophodan vam je za lepo lice


Lepota

Autor: Zorana Grujin

Ovotaris prirodna kozmetika nije poput drugih!


Lepota

Autor: Minut za MENE

Nevenova mast za vene, lice i kosu i njena fantastična svojstva!


Lepota

Autor: Ksenija Lončar

Nega muške kose: Saveti kako sprečiti ćelavost koje ne želite da propustite!


Lepota

Autor: Marijana MarićOriginal Article