Ilustracija
Foto: Pixabay / Mojpe
Bez obzira na vrstu gripa, neke aktivnsti treba stalno preduzimati kako bismo srečili obolevanje, prenosi portal Stetoskop.
Redovno perite ruke
Virus gripa se ne prenosi samo putem vazduha prilikom kijanja i kašljanja obolelih, već i preko prljavih ruku. Zato ruke treba prati što češće, a obavezno čim uđete u kuću ili dođete na posao, kao i pre jela. Prilikom pozdravljanja izbegavajte da se rukujete i ljubite.
Vlažne maramice
Vlažne maramice mogu vam pomoći ukoliko ste dodirivali razne predmete, a nemate slavinu sa vodom pri ruci.
Ishrana
U vreme sezone gripa (jesen, zima, proleće) ne treba zaboraviti na vitamine iz hrane. Namirnice koje je tada poželjno konzumirati su: voće i sokovi, jabuke, narandže, limun, banana, suvo grožđe… Od povrća najlakše je jesti salate: kupus, kiseo kupus, krastavčići, turšija…
Naravno, vitamin C se pokazao kao dobar za preventivu, ali i za savladavanje gripa.
Topli napici
Što više čaja sa malo šećera ili sa medom – jedan je od najboljih zimskih lekova protiv gripa i prehlade.
Pileća supa je stari narodni lek koji su i savremena istraživanja potvrdila kao pouzdano sredstvo za prevenciju i lečenje gripa.
Inhaliranje čajem, slanim rastvorom i crnim vinom – pomaže kod bolova u grlu ili disajnim organima.
Ne dolazite u kontakt sa bolesnicima
Ukoliko sumnjate da vam je prijatelj zaražen ili neko od njegovih ukućana, odložite posetu za neki drugi datum.
Izbegavanje okupljanja
Ukoliko je epidemija gripa u toku, izbegavajte: pune autobuse, dimljive kladionice, bioskope, pozorišta i koncerte, jer je tamo velika koncentracija zdravih ali i bolesnih ljudi.
Redovno spavanje
Ukoliko redovno spavate i odmarate se, jačate imuni sitem pa ćete teže dobiti infekciju. Ukoliko je grip kod vas u početnoj fazi, odmor i san okrepljuju i čine grip lakšom infekcijom.
Vakcina
Vakcina protiv „običnog gripa“ je dobra i provereno efikasna vakcina. Ove vakcine obično ima dovoljno, pa bi starije osobe, hronični bolesnici i rizične grupe trebalo da se vakcinišu svake jeseni.