Pronađen najstariji fosil drveta

Pronađen najstariji fosil drveta 1Ilustracija: Pixabay/Picography

Prema onome što je do sada utvrđeno, ovi fosili su dva do tri miliona godina stariji od do sada nastarijih fosilnih ostataka drveta, koi su pronađenih u državi Njujork.

Naučnici sa britanskog Univerziteta Kardif, američkog Univerziteta Binghamton i Muzeja države Njujork pre deset godina su počeli da istražuju lokaciju u podnožju Ketskil planina u Dolini Hadson. Od tada su obeležili više od 3.000 kvadratnih metara na kojima postoje ostaci šume.

Identifikovali su dve vrste drveća koje više ne postoje – cladoxylopsids i archaeopteris, a postoji i treća vrsta koja još nije identifikovana.

„Reč je o izuzetno staroj šumi iz takozvaniog početka vremena, kada je naša planeta postajala zelena, a drveće je postajalo normalan deo sistema Zemlje“, rekao je paleobotaničar Kris Beri sa Univerziteta Kardif, prenosi BBC.

Zaključeno je da je šuma nestala u nekoj velikoj poplavi, jer su naučnici na toj lokaciji pronašli i fosilne ostatke ribe. Šuma potiče iz perioda koji označava prelazak iz potpuno ogoljene planete u planetu pokrivenu drvećem.

Beri kaže da će proučavanje pronađenih fosilnih ostataka pomoći naučnicima da bolje razumeju na koji način je drveće evoluiralo i kako je počelo da „udiše“ ugljendioksid iz atmosfere.

Original Article