Ove biljke u stanu umanjuju stres, štite od buke, suzbijaju neugodne mirise i čiste zrak od toksina!
Autor: Iva Hanzen
Osim što kreiraju potpuno drugačiju atmosferu u stanu, biljke čine naš životni prostor zdravijim. Pritom, prvenstveno mislimo na poboljšanje kvalitete zraka. Na kvalitetu zraka koji udišemo vani, ne možemo pretjerano utjecati, ali na zrak koji udišemo u svom domu, itekako možemo. Zaboravite na skupocjene aparate i osvježivače zraka, dovoljno je nabaviti sobnu biljku koja se hrani otrovima koje udišemo. Ako mislite da pretjerujemo, uzmite u obzir da je još prije više od 30 godina NASA sastavila popis biljaka koje filtriraju zrak, a neke od njih koristile su se u svemirskim postajama.
Štetna zračenja televizora i računala te razni toksini iz sredstava za čišćenje mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme poput alergije, astme i glavobolje. A možda će vas iznenaditi i činjenica da mnogi štetni spojevi mogu izazvati mučninu i umor. Sve to možete spriječiti biljkama.
Napomenimo i to da biljke u stanu umanjuju stres, štite od buke i suzbijaju neugodne mirise. Osim što čine naš prostor zdravijim, lako ih je održavati, da ne spominjemo da ni novčano nisu veliki izdatak.
Što se tiče estetskog momenta, ako svoj stan ukrasite s jako puno biljaka, dat ćete mu dozu meksičkog, španjolskog i mediteranskog šarma. Izbor biljaka kojima možete ukrasiti svoj dom je na pretek. Bambus palma je najbolji izbor. Jedan je od boljih pročišćivača, a svojim izgledom unosi dašak ljeta u stan, čak u hladnim jesenskim i zimskim danima. Treba joj osigurati mnogo svjetla, ali je nikako ne smijete staviti direktno na sunce.
Odmah nakon Bambus palme, odličan izbor je i Dracena. I ova biljka treba izbjegavati direktnu svjetlost, ali i propuh te hladnoću.
Aloe Vera savršena je u borbi protiv štetnih spojeva iz zraka, pogotovo u borbi protiv zračenja TV ekrana i računala, a sok koji dobijete cijeđenjem iz njenih mesnatih latica možete koristiti za razne kožne probleme, kao što su akne i opekline.
Ako u svoj dom želite unijeti i dašak neke druge boje osim zelene, odaberite Gerber. Najčešće boje u kojima ova biljka dolazi su crvena, narančasta, žuta i roza, ali postoji oko 100 različitih vrsta gerbera pa izbor leži na vama. Ni njemu nije potrebna velika njega, samo ga treba dovoljni zalijevati, ali za razliku od Bambus palme i Dracene koje su izrazito osjetljive na vremenske uvjete, Gerber recimo može podnijeti velike vrućine. Dapače, voli sunčana mjesta. Ono što je dodatan plus kod ove biljke je to da dobro upija i spojeve koji se nalaze u dimu cigarete.
Ako pak od svog doma želite napraviti pravu malu džunglu, a da pritom ne potrošite previše novaca, onda trebate nabaviti tek jednu ili dvije tegle Vražjeg bršljana, odnosno Scindapsusa. On se također preporučuje za svaki dom jer vlaži i pročišćava zrak od toksičnih čestica, a uz to je jako zahvalan. Listovi su mu srcoliki i sjajni, zelene boje ili zeleni sa svjetlijim ili tamnijim žutim pjegama, i poprilično su ogromni pa će vam već samo jedna tegla ove biljke jako zazeleniti prostor. Pritom ga možete uzgajati kao lončanicu, dakle može se penjati uz štap obavijen mahovinom ili ga posadite u viseće košare iz kojih će se, ako je pravilno njegovan, spustiti do poda. Držite ga na svijetlom mjestu jer će na tamnom, listovi postati tamniji zeleni bez mrlja, no nemojte ga izravno izlagati suncu.
Apsolutni hit među cvijećem za dom je trenutno Monstera Deliciosa koju kod nas često zovu Filodendron, iako ona ne spada u vrstu filodendrona. Ova biljka ima prepoznatljive rascijepljene listove koji izgledaju predivno u svim svojim oblicima, a ako joj uvjeti odgovaraju, narast će do pet metara dugačku lozu s brojnim zračnim korijenima (kada naraste omogućite joj pomagalo kao što je štap ili rešetka na koje će se moći hvatati pri rastu).
Odlična stvar kod svih ovih biljaka je ta što zahtijevaju minimalnu brigu, dakle zalijevanje tek jednom tjedno, dok ćete Vražjem bršljanu i Monsteri samo trebati tu i tamo obrisati goleme listove koje posjeduju, jer se na istima lako skupi prašina. No, dok su prethodne biljke savršen ukras svake dnevne sobe, neke će još bolje uspijevati u tamnijim i vlažnijim prostorima, kao što je kupaonica.
Već smo spomenuli Aloe Veru, kojoj će kupaonica biti još ugodniji dom, nego dnevna soba, a što se tiče ostalih biljaka koje bi mogle lijepo rasti u uvoj prostoriji, tu je također već spomenuta Monstera. Inače, bilo koji sukulent, odnosno biljka sa zelenim mesnatim listovima, a ne samo Aloe Vera će se odlično ponašati u kupaonici, dok će fantastičan izbor za ovu prostoriju biti i Sabljica ili Svekrvin jezik ( Sansevieria trifasciata). Često se drži i kao sobna biljka jer i ona doprinosi čišćenju zraka. Pošto može narasti i do 90 cm u visinu, ponekad se sadi i izvan kuće, kao prirodna ograda. Osim u kupaonici bit će odličan izbor i za spavaću sobu, u koju kao što i sami znate ne možete staviti baš bilo koju biljku. Ono što joj ide u prilog je to da stvara velike količine kisika tijekom noći pa je zapravo idealna za prostor u kojem se spava, a k tome pretvara otrovne tvari i zagađivače zraka u kisik te dovodi u balans vlažnost u domu što blagotvorno djeluje na kožu, oči i dišne puteve.
I kaktus će biti dobar izbor za spavaću sobu, kao i sobni bršljan, biljka koja osim što je lijepa, učinkovito čisti zrak od plijesni i otrova. I on, baš kao i Vražji bršljan raste kao lud, a nije nimalo zahtjevan – potrebno mu je malo sunca te redovito zalijevanje.
Svakako ne smijemo zaboraviti niti bambus. Ovo je stvarno idealna sobna biljka jer ne zahtijeva mnogo njege. Poput rezanog cvijeća, drži se u vazi s vodom koju je dovoljno nadoliti jedanput u dva tjedna. Prema feng shuiju, bambus pozitivno utječe na atmosferu u domu i emocije ukućana. Važan je i broj stabljika. Kinezi kažu da će vam dvije donijeti ljubav i bračni sklad, tri sreću, pet zdravlje, osam bogatstvo, a devet sreću na svim poljima. Tradicionalno se kupuje prije Nove godine ili daruje pri useljenju u novi dom. Ova biljka se također vrlo lako prilagođava novoj sredini. Ne traži puno svjetla pa uspijeva i u tamnijim prostorijama kao što su potkrovlja i kupaonice.
Kad smo već kod feng shuija, što se tiče samog smještaja biljaka, prema feng shuiju, pravilnim odabirom gdje ćemo smjestiti koju biljku, možemo postići sklad uma, duha i tijela, ali i dodatno poboljšati naše zdravlje. Tako trnovite biljke treba postaviti kraj izlaza, biljke oblih listova najbolje je postaviti u sjeverne kutove prostorija, dok će biljke postavljene na istoku i jugu povećati vašu uspješnost. I konačno, ne zaboravite da dojam možete dodatno pojačati i tapetama s cvjetnim uzorkom.
Autor:Iva Hanzen
ZADNJE VIJESTI
Ove biljke u stanu umanjuju stres, štite od buke, suzbijaju neugodne mirise i čiste zrak od toksina!
Jednostavna petominutna samomasaža prstiju čini čudo! Opušta cijelo tijelo, uklanja glavobolju i čisti dišne putove
Dobro zapamtite simptome stvaranja krvnih ugrušaka! Ako ih ignorirate, posljedice bi mogle biti fatalne
Mislili ste da vas ramena i glava bole zbog lošeg držanja? Pripazite, možda je riječ o ozbiljnom zdravstvenom problemu!
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article