Jetra je vrlo važan organ u našem organizmu, jer sve što pojedemo i popijemo tokom života prolazi kroz nju. Ona ima zadatak da “filtrira” i nezdrave namirnice koji predstavljaju njene velike neprijatelje – gazirana pića, alkohol, masnu i prženu hranu, lekove…
I baš zbog funkcije koju ima u našem telu, jetru bi trebalo posebno negovati i što češće je obradovati zdravim namirnicama koje joj pomažu da se pročisti.
Nutricionisti otkrivaju da postoji devet namirnica koje su posebno dobre za čišćenje jetre i koje bi trebalo uvrstiti u ishranu.
Beli luk
Njegove moći su već uveliko poznate. Osim što deluje kao najbolji prirodni antibiotik, beli luk je odličan i kao antioksidans. On podstiče stvaranje enzima koji pomažu telu da izbaci toksine. Pojedite svakog dana po čen belog luka – jetra će vam biti veoma zahvalna.
Citrusno voće
Zahvaljujući velikoj količini vitamina C, pomorandža ili limun pomažu jetri da se lakše izbori i brže izbaci sve što prepozna kao otrovnu materiju.
Zeleni čaj
Ovaj čaj se sve češće spominje kao napitak koji pomaže pri mršavljenju, a sastojak katehin koji se nalazi u njemu snažan je antioksidans koji čisti organizam. Takođe, količina kofeina u zelenom čaju mnogo je manja nego u kafi, tako da možete da iskoristite neke od blagodeti kofeina bez nuspojava.
Kupus
Pored toga što je ovo povrće takođe bogato vitaminom C, svež kupus odličan je izbor za čišćenje jetre od nagomilanih toksina. Naime, kupus snažno deluje na enzime jetre koji regulišu i ubrzavaju njen rad.
Cvekla
Ova namirnica bogata je flavonoidima zahvaljujući kojima stimuliše rad jetre i razgradnju masnih naslaga. Jedite je u sirovom stanju, izrendanu kao salatu ili napravite sok od cvekle, pa ga popijte pre doručka.
Zeleno lisnato povrće
Spanać, kelj, blitva i zelena salata prepuni su hlorofila koji daje odlične rezultate u neutralisanju i izbacivanju toksina. Poslednjih godina sve češće se preporučuje i hladno ceđeni sok od celera koji takođe izvanredno čisti jetru.
Nana
I ova biljka koju koristimo najčešće kao čaj ili začin je bogata flavonoidima koji deluju kao snažan antioksidans.
Đumbir
Ovaj ljutkasti koren sve češće se spominje kao namirnica koja ima lekovita svojstva. Za jetru je važno to što đumbir ubrzava metabolizam i pomaže izbacivanje masnoća iz tela.
Surutka
U našem narodu decenijama važi pravilo da bi osobe koje žele da pomognu bolji rad jetre trebalo da piju surutku. Uglavnom se preporučuje kozja surutka, i to na prazan želudac.
Za one kojima smeta specifičan miris kozje surutke preporuka je da je obavezno dobro rashlade i popiju u nekoliko većih gutljaja iz tanke staklene čaše – tada neće izazivati mučninu.