Da li treba prati lice sapunom ili ne? Saznajte kako izabrati pravi sapun za lice koji temeljno čisti a ne isušuje kožu, kao i koji je sapun dobar protiv bubuljica.
Jeste li već umorni od trljanja lica tuferom namočenim u razna mleka i vodice u nastojanju da kožu potpuno očistite? Posle se beskrajno umivate mlakom vodom i opet imate utisak da vam lice nije besprekorno čisto. Najradije biste lice zaronili u šake pune sapunskih mehurića. Međutim, trend je da je sapun nepoželjan na vašem licu.
Ali znate šta?
Ukoliko pametno biramo, sapun ne mora biti neprijatelj negovane kože lica.
Ovom pričom o sapunu za lice razbijamo famu i dajemo vam osnovne smernice za izbor najboljeg, a ostalo prepuštamo vama.
Da li se slažete da je sapun bio i ostao više od sredstva za ličnu higijenu?
Arheološka iskopavanja Vavilona između ostalog su donela saznanje da su ga Vavilonci pravili 2800 godina pne. Oni su ga dobijali kuvajući mast pomešanu sa pepelom.
Interesantno je da su prve supstance nalik sapunu korišćene ne za ličnu higijenu, već za pranje posuđa i u medicinske svrhe.
Generalno, sapun se proizvodi od masti i baze.
Danas postoje brojni sapuni za različite namene poput onih za ličnu, komercijalnu i industrijsku upotrebu. Nas interesuju samo ovi za ličnu upotrebu i to pre svega sapun koji je dovoljno blag i koristan za najosetljiviji deo naše kože – za lice.
Postoje ručno pravljeni kao i oni koje se proizvode u fabrikama kozmetičkih preparata. Međutim, u današnje vreme sapuni za lice su generalno manje u upotrebi , a umesto njih se koriste alternativna sredstva za pranje, kao što su razne pene za lice, micelarne vode, umivalice u vidu gelova.
S druge strane, dobar prirodni sapun na bazi bilja ili kozjeg mleka postao je stvar prestiža i odličan poklon za dragu osobu.
Higijena pre svega!
Kako god i koliko da posvećujete pažnje nezi svog lica, higijena je ono sa čim svaka nega počinje i završava se.
Naše lice je deo tela koji je najizloženiji spoljašnjim uticajima, jer je uvek otkriveno. Čak i kada ruke zaštitimo rukavicama, lice ostaje izloženo prašini, smogu vetru…Pored toga, na njega svakodnevno nanosimo tuce proizvoda dekorativne kozmetike.
Sigurno se često zapitate da li ste detaljno uklonili sve nečistoće sa kože lica i da li je sapun za lice opcija?
Gradom kruže priče “Ne, samo ne sapun, sapunom ne perite lice, sapun lice isušuje….” i one druge da nema čistoće bez sapuna. Bez sve šale, ja znam da vi već imate svoju rutinu koja daje dobre rezultate, a možda je vreme da uz naše savete nešto promenite.
Ukoliko se toliko bojite sapuna za lice možda ga ne poznajete dovoljno. Upoznajte ga da biste ga zavoleli.
Ćelije kože vašeg lica su kao riba. Potrebna im je voda da bi živele.
Lice moramo prati da bismo uklonili masnoću, bakterije, prljavštine, mrtve ćelije kože i ostatke šminke. Na ovaj način otpušavamo pore. Sama voda nije dovoljna jer će ukloniti samo 65 procenata gore pobrojanog. Stoga moramo upotrebiti neki “deterdžent”.
Ne mora to uvek biti sapun.
Problematična koža može se čistiti i posebnim proizvodima namenjenim takvoj koži.
Nina je za svoje lice koristila prirodan tretman, a lice detaljno čistila losionom za lice. Imala je lice puno bubuljica i mitisera koje se caklilo od masnoće. Međutim, našla je formulu koja deluje i rešila se svih akni i njihovih tragova sa lica. Sada joj lice izgleda savršeno čisto. Presrećna svojim otkrićem i svojim novim izgledom, podelila je svoje iskustvo sa nama. Kako se ona rešila bubuljica možete pročitati na ovom linku: https://minutzamene.com/nasla-sam-resenje-protiv-bubuljica-ovo-je-moj-kec-iz-rukava/
Ukoliko je vaš izbor ipak sapun za lice, hajde da vidimo koje karakteristike mora imati , a šta nikako ne sme da sadrži. Ovo stoga što pogrešno izabran sapun može dovesti do iritacije kože lica, isušivanja, peckanja i slično.
Sapun mora biti dizajniran prema vašem tipu kože i vašim specifičnim potrebama.
Budući da je u ponudi zaista mnogo proizvoda za higijenu i negu lica, izbor pravog preparata zaista može biti težak zadatak. Da li da izaberete standardni ili tečni sapun, da li sapun koji peni ili onaj bez pene?
Ja glasam za prirodne, pre svega biljne sapune za lice.
Ovo je proizvod koji će vašem licu doneti puno koristi a vama mnogo radosti zahvaljujući svojoj raznobojnosti, kreativnim pakovanjima, opojnom mirisu lekovitog bilja. Nema ničeg lepšeg što biste mogli poželeti u svom kupatilu.
Važnost pravilne higijene lica
Redovno i temeljno čišćenje lica je veoma važno pre svega zato jer u koži lica postoji veliki broj lojnih žležda što je čini masnijom od drugih delova kože. Uz to, kad god nanesete kozmetičke preparate i šminku na lice vi na koži stvarate film koji upija smog, prašinu i duvanski dim iz okoline. Zato je pranje lica dva puta dnevno, jednom ujutru i jednom pred spavanje imperativ o kome nema rasprave. Čak i kada smo najbolesniji ovo se ne sme propustiti.
Zapamtite da ne postoji izgovor pod kojim ćete otići u krevet sa šminkom na licu.
Ključ je u nežnosti
Možda ste prirodno skloni da svoje lice perete grubo misleći da ćete se na taj način bolje osloboditi masnoće i prljavštine pa će vam lice biti čistije. Grešite! Pre nego što prionete na grubo trljanje znajte da je koža lica veoma nežna.
Površinski sloje kože lica epidermis ima manje slojeva ćelija od bilo kog drugog dela kože. Zahvaljujući ovome koža lica je sklonija iritacijama.
Kako izabrati najbolji sapun za svoje lice?
Evo preporuka koje bi trebalo da imate na umu pri izboru sapuna za lice.
Upotrebom pravog ili pogrešnog čistača lica možete odista popraviti ili načisto upropastiti rutinu nege svog lica. Ukoliko lice perete prejakim sapunom čiji je pH je visok i koji pravi obilnu penu, vi momentalno isušujete površinske ćelije kože.
Svaki preparat koji zatim nanesete na lice bilo da je to serum ili hidrantna krema mora da se izbori da povrati vlažnost vašim ćelijama koje su isušene pranjem. Besmisleno, zar ne?!
Dakle, treba nam sapun koji ne isušuje kožu lica.
Pri izboru uvek imajte na umu da postoje sastojci koji se nikako ne bi smeli naći u njemu i doći u kontakt sa vašom kožom:
- Sodium Lauryl Sulfate /SLS/
- Amonijum Lauril Sulfat /ALS/
- Natrijum Laureh Sulfat /NLS/
- Ammonijum Lauret Sulfat /ALS/
- Paraben
- Triclosan
Sulfati su površinski, aktivni sastojci koji se koriste kao sredstva za odstranjivanje masnoća i prljavštine sa kože. Međutim oni su prejaki i prouzrokuju dehidrataciju. Umesto njih postoje drugi sastojci koji imaju istu funkciju i dubinski čiste kožu a pri tom su blagi za vaše lice ne oštećujući ga. Potražite sapun koji sadrži kokamid betain (cocamide betaine), Natrijum C14-16 Olefin Sulfonat, disodium Cocoamphodiacetate, koji je derivat proizveden na bazi masnih kiselina iz kokosovog ulja, kao i one koje sadrže aktivne čistače na bazi amino kiselina iz ovsa.
O svim pobrojanim sastojcima je dostupno zaista mnogo informacija i zahtevalo bi mnogo prostora da se svi opišu. Zato smo o štetnim sastojcima u kozmetici za vas napisali poseban tekst. Za nas je ovde dovoljno da znamo da preparati koji imaju ove pojmove na svojoj deklaraciji ne smeju da se nađu među našim preparatima za negu. Ovo je posebno ako imate osetljivu kožu, suvu i bez zaštitnog lipidnog sloja. Čak i da nije tako, jaki sapuni poremetiće pH vrednost kože i onda ništa niste uradili.
Uvek birajte sapune sa oznakom “bez sulfata” jer ovo znači da će čistač vašeg lica biti nežan i neće oštetiti kožu. Isto važi i kada birate šampone.
Pronaći ćete sapune koji ne pene puno i oni su bolji za vaše lice. Što više mehurića u peni to će vam se lice više isušiti. Ukoliko ste ranije koristili sapune za lice koji dosta pene trebaće vam vremena da se naviknete. Ali ne brinite, vaše lice će biti dobro oprano i bez oblaka pene na njemu.
Sapun protiv bubuljica
Ukoliko je vaše lice sklono pojavi bubuljica, izborom pravog sapuna ćete se rešiti bakterija koje su glavni izazivači istih tako što nalaze svoj put do zapušenih pora i tu stvaraju upale. Dobar sapun za kožu uklanja nečistoće i mrtve ćelije sa površine što omogućava lakše prodiranje sredstava preparata za tretman bubuljica u zdrave ćelije.
Da biste uspešno kontrolisali pojavu bubuljica, izaberite sapun za lice koji je dovoljno snažan da otklanja nečistoće a pri tom ne sadrži grube deterdžente koji sa kože uklanjaju sve prirodne masnoće i isušuju je. Dakle, postoji poseban sapun za masnu kožu lica.Ukoliko koža lica previše osiromaši u sebumu za lojne ćelije to može biti signal da proizvodi više sebuma. Tako možete upasti u zamku da vam koža postane masna a problem sa bubuljicama uvećan.
Na tržištu postoji dosta takvih preparata. Organski sapun na bazi čajevca je odličan izbor jer vam treba sapun sa antibakterijskim svojstvima. Drugi vrlo koristan sastojak u sapunu koji će vam koristiti protiv bubuljica je salicilna kiselina. Sapun sa aktivnim ugljem može biti dobro rešenje, kao i onaj koji ima aktivni ugalj i zeolit. Oni su tu da koži, uslovno rečeno, obezbede detoks.
Saznajte više o sapunima za bubuljice!
Ipak ne smete očekivati previše od sapuna. On može uništiti bakterije koje izazivaju akne, eliminisati zapušene pore, on održava vašu kožu lica čistom i svežom. Međutim, za upaljene bubuljice potrebno je mnogo više od pranja – to je tek jedan segment.
Za ostalo morate da se izborite dobrim izborom kozmetike, životnim navikama, pravilnom ishranom i boravkom na svežem vazduhu.
Pročitajte: Strategija za lečenje akni na licu koja pomaže
Najbolji sapun za lice – top lista
Ako ste rešili da probate da perete lice ovim proizvodom, evo liste preporučenih sapuna koji su namenjeni baš licu i nisu baš oni obični koje možete kupiti u svakoj prodavnici. Neki spadaju i u domen medicinske kozmetike.
- Sebamed Clear Face sapun namenjen je koži sklonoj aknama. Sadrži licitin koji ima ulogu da hidira kožu, vitamine, skvalan, aminokiseline. Održava normalnu pH vrednost kože lica. Cena mu je oko 560 rsd.
- Nivea Magic Bar sapun za lice – u pitanju je cela linija sapuna namenjenih koži lica koja je od sastojaka 99% prirodnog porekla. Postoji u sledećim varijantama: sa ekstraktom ruže i vitaminom E, crni sapun za lice sa aktivnim ugljem za piling, sapun sa kaolin glinom i zelenim čajem za čišćenje pora. Cena mu je oko 570 rsd
- Alverde sapun za lice – sa puterom o d manga, uljem od koštica kajsije i slatkog badema. Cena mu je oko 340 rsd
- Eucerin pH 5.5 nealkalni sapun – namenjen normalnoj neproblematiičnoj koži lica. Cena mu je oko 280 rsd.
- Dove krem sapun – prednost mu je što ima 1/4 hidratantne kreme, pa ostavlja masniji osećaj nakon pranja odnosno ne isušuje kožu lica toliko. Mi vam ipak savetujemo kremu posle.
- Doctors sapun za lice – ima ih više vrsta: medicinski namenjen masnoj koži sa sumporom i borovim katranom, antiacne sapun sa uljem mente, protiv infekcija sa uljem eukaliptusa, protiv ekcema sa borovim katranom. cena im je oko 250 rsd.
- Garnier pure active – čvrsti sapun sa salicilnom kiselinom i aktivnim ugljem. Cena mu je oko 480 rsd
Prirodni sapuni za lice
Jasno je da nije svejedno kakav sapun kupujete i da njegovi sastojci mogu biti raznoliki. Jeftin sapun, intenzivne boje i mirisa verovatno je pun veštačkih materija koje vašem licu ne trebaju.
Mnogo bolja varijanta su prirodni sapuni za lice.
Evo nekih:
Alep sapun
U priči o sapunu za lice svakako ne mogu da zaobiđem ni Alep sapun. U pravu ste dobio je ime po Sirijskom gradu Alepu u kome se još uvek pravi na tradicionalni način.
Ukoliko ste u prilici svakako sebi priuštite jedan originalan kao suvenir ali za svoje lice potražite alep sapun od sertifikovanog proizvođača koji vam garantuje higijensku ispravnost istog.
Alep sapun se izrađuje od maslinovog i lovorovog ulja. Lovorovo ulje ima divnu zelenu boju i smatra se zdravim za kožu zbog svojih antibakterijskih svojstava. Kvalitet Alep sapuna se meri procentom lovorovog ulja koje u sebi sadrži. Uobičajeno je da taj procenat bude oko 20. Možete ga koristiti i za lice i za kosu.
- Pogodan je za higijenu lica sklonog bubuljicama..
- Redovnom upotrebom, vaša koža je hidrirana.
- Nežno čisti
- Visoko je cenjen od strane dermatologa, jer se smatra sapunom koji vraća masnoću koži.
- Poznat je kao potpuno prirodan proizvod efikasan kod kožnih problema.
Sapun od nevena i kantariona
Ovaj prirodni sapun bez konzervansa, boja i mirisa je idealan za suvu i osetljivu kožu sklonu iritacijama. Ako patite od ekcema ili vam se peruta koža dovoljno je blag i za vas. Pri tom odlično radi protiv bubuljica. Sve ovo zahvaljujući dobro poznatim lekovitim blagotvornim svojstvima nevena i kantariona. Ovaj sapun vam toplo preporučujemo zbog njegovih antimikrobnih , antiviralnih svojstava kao i drugih lekovitih benefita.
Sapun od kozijeg mleka
U reklamama za proizvode za negu lica svako potencira neki specifičan, posebno blagotvoran sastojak.
Neki dodaju kolagen i tvrde da on pegla bore, dok se drugi hvale salicilnom kiselinom koja čisti akne.
Sapun od kozijeg mleka za lice je jedan od proizvoda za negu lepote koji je u poslednje vreme veoma popularan. Istražujemo da li zaista vredi. Kozije mleko je poznato po svojim lekovitim svojstvima…
Kozje mleko je bogato vitaminima, kao što su, A,B1, B6, B12, C, D itd, ali i mineralima poput cinka, gvožđa, bakra, selena… Kako su neophodni našem organizmu, ovi vitamini i menerali potrebni su i koži. Upotrebom ovog sapuna pomažete koži da ostane meka i vlažna, a sprečavate i prevremeno starenje kože. Upravo tu pojavu ubrzanog starenja moguće je izbeći zahvaljujući moćnim antioksidansima koji štite od oštećenja izazvanim slobodnim radikalima.
Dobar proizvod na bazi kozijeg mleka ne sme da sadrži više od tri sastojka:
Najbolji sapun od kozijeg mleka sadrži samo tri sastojka:
- Kozije mleko
- Hranljiva ulja (kokosovo, palmino ili maslinovo)
- Esencijalna ulja (lekovita su i daju lep miris sapunu)
To je to! Ništa više.
Mnogi komercijalni sapuni, čak i oni sa oznakom “domaća izrada” sadrže GMO sastojke kao što je soja ili kukuruzno ulje, ulje uljane repice. Ako vidite ove sastojke veliki su izgledi da potiču od GMO proizvoda. Znam da postoje kontroverze o uticaju GMO na zdravlje ljudi ali ja bih ih radije zaobišla. Sulfate /SLS ; ALS / smo već komentarisali. Bilo od čega da je sapun oni su nepoželjni. Oni su zaslužni za penu ali skidaju površinski , zaštitni sloj sebuma sa kože lica koja ostaje suva i iritirana.
Osnovno pravilo glasi:Ukoliko vam se lice zateže posle umivanja te osećate želju da se dobro naćapkate nekom masnom kremom, taj sapun nije za vaše lice.
Otkrijte više o prednostima kozijeg sapuna za lice.
Glicerinski sapun za lice
Da li će vam neki sapun odgovarati ili ne zavisi upravo od sastojaka od kojih je napravljen. Dok vam neki sapuni isušuju lice drugi ga hidriraju. Smatra se da su glicerinski sapuni najbolji za hidrataciju. Jedinstven kvalitet glicerinskog sapuna je u tome što čuva vlažnost kože lica a i stovremeno je efikasan kod svih tipova kože. Ovaj sapun kožu čini zdravom i hidriranom.
Prednost glicerinskih sapuna za lice je u tome što su potpuno prirodni bez sintetičkih sastojaka. Postoje razlike od proizvođača do proizvođača.
Birajte prirodni bez sintetičkih sastojaka koje neki proizvođači dodaju u glicerinske sapune u malim količinama.
Pošto glicerinski sapun može da bude potpuno prirodan on je posebno blagotvoran za osobe sa osetljivom kožom. Čak i osobe koje pate od ekcema i psorijaze ga mogu koristiti. On ne iritira kožu i nema neželjena dejstva kao drugi sapuni.
Zašto je to tako?
Glicerin je dobar ovlaživač koji privlači molekule vode. Zahvaljujući ovom kvalitetu glicerinski sapun privlači i zaključava vlagu u koži vašeg lica. To omogućava koži lica konstantnu hidrataciju. Za razliku od nekih sapuna posle kojih osećate zatezanje, posle pranja lica glicerinskim sapunom imate produženi osećaj hidriranosti. Redovnom upotrebom koža postaje mekša i nežnija.
Zdrava koža lica je uslov da uvek izgledate lepo. Održavanjem vlažnosti stvarate neophodan uslov za njenu blistavost. Na ovaj način štitite se od preranog stvaranja bora Glicerinski sapun je dobar za celo telo. Koristeći ga za pranje lica izbegavamo isušivanje i pojavu bubuljica.
Još po nešto o sapunu za lice
- Nikada ne koristite isti sapun za lice i za tuširenje. Sapuni za lice su posebno dizajnirani za ovu osetljivu regiju.
- Ukoliko se odlučite za pranje lica sapunom, počnite sa veoma blagim proizvodom na bazi prirodnih ulja. pratite da li vam odgovara. Tek nakon toga možete isprobati i neke druge.
- Birajte sapune za lice koji malo ili ni malo ne pene. Sastojci koji stvaraju penu mogu izazvati iritaciju.
- Ukoliko koristite rukavicu za skidanje šminke i nečistoća nije vam potreban sapun.
- Micelarna voda može biti odlična alternativa sapunu za lice.
- Imajte na umu svoj tip kože kada birate sapun. Neki sapuni su dizajnirani za suvu kožu, drugi pak za lice sklono aknama itd.
- Ukoliko birate sapune ručne izrade koji su divni i lepo mirišu i svi ih obožavamo, vodite računa da budu bakteriološki ispravni. Obavezno potražite odgovarajući znak sertifikata na pakovanju.
- Nakon sapuna obavezno je nanošenje dnevne hidratantne kreme za lice. Pranje je jedno, a nega drugo.
Uz ovaj vodič kroz sapune za lice, nadamo se da više neće biti nedoumica. Ako mislite da će još nekome biti koristan – podelite tekst.