Mladi luk (Allium cepa) iz porodice zvanikovki (Amaryllidaceae) zapravo je luk koji se bere prije formiranja glavice, kada je biljka još mlada i nezrela. Srodan je češnjaku, poriluku i vlascu. Od ostalih vrsta luka razlikuje se po tome što nema pravu zadebljalu lukovicu.
Uzgaja se više od 5000 godina, što je čini jednom od najstarijih povrtnih kultura. Najviše je rasprostranjena u Aziji, Sjevernoj i Južnoj Americi te Europi.
Mladi se luk može prepoznati po tankim i dugim zelenim listovima i bijelom ili svijetlozelenom, duguljastom stabljikom.
Sadrži različite vitamine i minerale, uključujući vitamin C, vitamin K, folnu kiselinu, fosfor, sumpor, kalij i kalcij. Također, sadrži i flavonoide, fitonutrijente koji imaju antioksidativno djelovanje i pomažu u zaštiti tijela od štetnih slobodnih radikala.
Prema nekim istraživanjima, mladi luk može imati blagotvoran učinak na zdravlje srca te da može pomoći u kontroli razine šećera u krvi, smanjenju upale u tijelu i poboljšanju probave.
Zbog svojih antibakterijskih svojstava štiti organizam od pojave upalnih procesa, a velike količine sumpora u njemu povećavaju apetit i poboljšavaju probavu hrane.
Štiti srce
Mladi luk je pun antioksidansa koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala koji oštećuju stanice u tkivima. Sadrži i mnogo vitamina C koji pomaže u održavanju krvnog tlaka u granicama normale i tako štiti od pojave srčanih bolesti.
Štiti vid
Velika količina karotenoida u ovoj namirnici čuva vid i zdravlje očiju, a prirodni oblozi od mladog luka smiruju nadraženost i upalu očiju. Vitamin A u njemu, osim što štiti od upale oka, smanjuje i rizik od bolesti mrežnice, poput degeneracije makule.
Jača kosti i imunitet
Vitamini C i K u mladom luku štite i jačaju kosti. Poboljšavaju proizvodnju kolagena i održavaju gustoću kostiju. Samo jedna stabljika mladog luka sadrži oko 20 μg vitamina K i 1,6 μg vitamina C, što je 22% preporučene dnevne doze tih vitamina za zdravlje kostiju.
Mladi luk je dobar izvor fitokemikalija, posebice flavonoidnih spojeva, poput kvercetina i antocijana. Ti fitokemijski spojevi prirodne su kemikalije koje se nalaze u mnogim biljkama i mogu poboljšati imunitet.
Smanjuje kolesterol
Mladi luk ima veliki broj tvari koje snižavaju loš kolesterol u krvi. Njegov zeleni dio vrlo je zdrav i osim što pomaže u smanjenju kolesterola, dobar je i za vraćanje povišenog šećera u normalu.
Obnavlja kožu
Mladi luk pomaže tijelu da proizvede veće količine kolagena i obnovi ga. Kolagen je neophodan kako bi koža ostala lijepa, pa će konzumacija luka pomoći da ona bude zdrava i mladolika.
Prema tome, mladi luk može biti dobar izbor za zdravu prehranu i može pružiti niz zdravstvenih prednosti, ali kao i kod bilo kojeg drugog hrane, treba ga konzumirati umjereno i u sklopu uravnotežene prehrane.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.