Bršljan (Hedera helix) jest biljka iz porodice bršljana (Araliaceae), penjačica s posebnim korjenčićima za prihvaćanje i kožastim, zimzelenim listovima, koji su dvojaki: na prilegnutim izdancima uglato peterokrpasti, a na uspravnima, koji nose cvjetove i plodove, jajasti.
Cvate u jesen, ima peteročlane, dvospolne, pravilne, žućkaste cvjetove s podraslom plodnicom i reduciranom čaškom, združene u cvatove poput štitaca; oprašuju ih muhe; plodovi, tamnomodre bobe, dozrijevaju idućeg proljeća.
Bršljana ima u svim našim šumama; penje se po drveću i stijenama, ili pokriva tlo; zasjenjivanjem i pritiskom često ugrožava drveće na kojem raste.
Biljka se koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih potencijalnih ljekovitih svojstava, ali također je popularan u kozmetičkoj industriji zbog svojih hidratantnih svojstava.
Postoje neke studije koje su pokazale da bršljan može imati protuupalna i antioksidativna svojstva, što znači da može smanjiti upale u tijelu i štetne učinke slobodnih radikala. Također se vjeruje da bršljan može poboljšati funkciju dišnih puteva kod osoba s astmom ili kroničnom opstruktivnom bolesti pluća.
Međutim, treba imati na umu da bršljan može biti toksičan ako se unese u velikim količinama, a sok i listovi biljke mogu uzrokovati iritaciju kože i očiju. Stoga se preporučuje da se prije upotrebe bršljana za bilo koju svrhu, obratite stručnjaku za savjet.
U svakom slučaju, važno je imati na umu da biljke, uključujući bršljan, nisu zamjena za pravilnu prehranu i zdrav životni stil. Ako imate zdravstvenih problema, uvijek se trebate posavjetovati sa svojim liječnikom.
Korisni pripravci
Možda vam je manje poznato da ta biljka pomaže i kod celulita.
Ulje protiv celulita
Dvije pune šake svježe nasjeckanih listova bršljana prelijte s 500 mililitara svijetlog sezamova ulja. Staklenku čvrsto zatvorite. Na dno dublje posude stavite nekoliko krpa i na njih staklenku pa ulijte vodu u posudu, toliko da dođe skoro do vrha posude i lagano zagrijte. Čim se voda dobro zagrije, smanjite vatru i ostavite da se lagano kuha sat vremena. Voda ne smije ključati, već treba biti temperature oko 70 °C. Nakon sat vremena maknite sa štednjaka i ostavite da se ohladi. Procijedite i dodajte 20 kapi eteričnog ulja anisa i 20 kapi eteričnog ulja limuna. Promućkajte i čuvajte u čvrsto zatvorenoj boci ili staklenki. Koristi se za masažu dva do tri puta tjedno.
Čaj protiv gljivičnih infekcija
Pomiješajte 100 g nasjeckanog bršljana i kadulje. Tri žlice te biljne mješavine prelijte sa 750 ml kipuće vode i ostavite poklopljeno da odstoji pola sata. Procijedite čaj i pijte u jednakim gutljajima tijekom dana. Čaj se pije tri tjedna uzastopno, nakon čega se pravi pauza od sedam dana.
Čaj protiv kašlja i bronhitisa
Žlicu suhog lista bršljana prelijte s 250 ml kipuće vode, promiješajte i poklopite te ostavite da odstoji 15 minuta. Procijedite i pijte dvije do tri šalice čaja zaslađenog medom dnevno.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.