Otkrijte kako se koristi ulje jojobe za zdravu i blistavu kožu i jaku i zdravu kosu. Kada ga probate, ovo ulje biće vaš omiljeni saveznik u nezi.
Ukoliko ste tražili odgovarajuće prirodno rešenje za negu kože i kose, evo potencijalnog džokera za vas.
Ulje jojobe postaće neizostavni deo vaše dnevne rutine jer ima svojstva koja hrane kosu i kožu i čine ih blistavim i jakim.
Jojobino ulje dolazi nam od biljke jojobe koja se uglavnom može naći u Sjedinjenim Američkim Državama, i to u jugozapadnom delu ove zemlje. Botanika ovu bilju prepoznaje po imenom Simmondsia chinensis, a za ulje o kojem ćemo govoriti koristi se njen plod.
Starosedeoci američkog kontinenta vekovima su koristili ovo ulje ne samo za negu i lepotu, već i u zdravstvene svrhe, pre svega za lečenje rana, masnica i posekotina. Alternativna medicina danas ulje jojobe hvali kao sjajan način da se rešite akni i drugih bolesti kože, ali i da ojačate folikule svoje kose.
Ovo ulje je veoma uspešno jer sliči prirodnom ljudskom sebumu, pa ga koža i kosa lako prihvataju i crpe njegove blagotvorne sastojke.
Ne brinite, pozabavićemo se ovim detaljnije kasnije u tekstu. No, najpre, više o samom jojoba ulju.
Jojoba biljka i kako se dobija ulje jojobe
Indijanska tradicija ovu biljku naziva Hohowi, koje se pre svega koristi na koštunjavi plod ove biljke.
U strogom smislu te reči, ulje jojobe nije tehnički ulje, već je više vosak. On je težak za varenje, pa se tako retko koristio u ishrani, ali su njegova lekovita svojstva kada se primenjuje kao melem brzo otkrivena.
Biljka jojoba raste u vidu drveta koje se grana u žbun. To je zimzelena biljka, a njeno drvo ne raste više od 4-5 metara. U proseku, kada se zasadi, trebaju joj tri godine da procveta. Seme koje se koristi za ulje jojobe daje ženska biljka koju muška oprašuje.
Samo seme sliči semenu kafe, mada nije uvek istog pravilnog oblika. Štaviše, seme je daleko veće od semena kafe. Ulje koje seme jojobe daje je u suštini polinezasićen vosak koji je tečan na sobnoj temperaturi. Ne razlaže se lako, što je sjajna vest, jer ga možete lako čuvati.
Što se tiče hemijskog sastava ulja jojobe, radovaće vas da čujete da je bogato svim hranljivim sastojcima koji su potrebni vašoj koži i kosi kako bi očuvale blistavost i lepotu. Neki od sastojaka koji su važni za vašu negu, a mogu se naći u jojobinom ulju su:
- vitamin E
- kompleks B vitamina
- cink
- jod
- bakar
- hrom
- masne kiseline (eruka, gadoleinske i oleinske kiseline)
- selen itd.
U svojoj prirodnoj formi, hladno ceđeno nerafinisano ulje jojobe je svetle, zlatkaste boje, dok je u prerađenoj formi potpuno prozirno. Nema nikakav miris i po strukturi liči na prirodnia ulja ljudskog tela, odnosno na sebum, što garantuje da će koža bolje reagovati na njega.
Pritom je potpuno bezbedno za upotrebu jer ne sadrži toksine, ali zato ima antikomedogena i antibakterijska svojstva. Ponaša se kao prirodni antioksidant, te štiti kosu i kožu od spoljašnjih infekcija. Takođe se ne ubraja u alergene, pa ne postoji opasnost od alergija, ukoliko ste im skloni.
Ukoliko ste ljubitelj prirodne kozmetike, ovo ulje će vas oduševiti. Koži sklonoj aknama posebno prija, jer pomaže da se uravnoteži lučenje sebuma, pa samim tim smanje i bubuljice. No, samo po sebi nije dovoljno. Zato, nije loše da pročitate način na koji je moja prijateljica Ksenija rešila sve svoje probleme sa bubuljicama i masnom kožom lica. Takođe su joj pomogla biljna rešenja i oduševljena je. O čemu se radi, možete pročitati u iskustvu koje je podelila sa nama a koje se nalazi na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bubuljica-mitisera-masne-koze-lica/
A u nastavku saznajte sve što jojoba ulje može da vam pruži i zašto bi, u gomili prirodnih ulja koja se preporučuju, trebalo da izaberete baš njega.
Ulje jojobe za kožu
Možda i glavna upotreba jojobinog ulja je vezana za negu kože. Iako se može koristiti i kao sjajan način da održite blistavost kože, jojoba ulje ima i lekovita svojstva, pa može biti sjajan način da rešite mnoge probleme sa kožom. Evo nekoliko načina na koje vam ovo ulje za lice može pomoći sa problematičnom kožom.
Koristite ulje jojobe za akne
Ukoliko imate problem sa aknama jojoba ulje može biti pravo rešenje za vas. Bilo da se radi o pubertetskim bubuljicama ili aknama u kasnijem životnom dobu, ovo ulje deluje tako što smiruje akne i reguliše proizvodnju sebuma zbog kojih i dolazi do ovog problema sa kožom.
Ulje jojobe za akne deluje na taj način što dubinski čisti kožu i umiruje upale nastale bakterijskim infekcijama mitisera i bubuljica. S obzirom na to da je tečno i da nema gustu i tešku strukturu kao druga ulja, jojobino ulje lako prodire u dublje slojeve kože i razbija komedone i nagomilani sebum koji zapušava pore.
Pošto sadrži antioksidante, jojoba ulje je sjajan način da umirite iritiranu kožu i da pritom koži pružite prirodan štit koji će sprečiti nove bakterije da prodru u epitel. Štaviše, redovna upotreba jojobinog ulja za bubuljice može sprečiti nastanak novih bubuljica i upala.
Jojoba se bori protiv masne kože
Ukoliko imate masni tip kože i ne možete da je sprečite da proizvodi previše prirodnih ulja, jojoba ulje vam može pomoći da napokon iskontrolišete količinu sebuma koji vaša koža lica luči. Masna koža nije problem sama po sebi zbog masnoće, već zbog toga što se za nju lako lepe prašina i mikrobi, pa zbog toga češće dolazi do upala i iritacija.
Iako vam ne zvuči baš kao najsjajnija ideja da na ionako masnu kožu dodate još neko ulje, u ovom slučaju to može biti baš ono što će rešiti vaš problem.
Ulje jojobe zapravo je odlična zamena za prirodna ulja koja koža luči, jer je toliko slično sebumu. Kada koža na sebi već oseti zaštitni uljani sloj, ona šalje signal žlezdama da luče manje masnoće.
Na taj način vi direktno kontrolišete masnoću svoje kože, a redovnom upotrebom jojobinog ulja možete „naučiti“ žlezde da luče manje sebuma, čime rešavate problem masnoće na duže staze.
Ulje jojobe hidrira kožu
Ne samo da je dobro za masnu kožu, jojoba ulje je odličan tretman za sve tipove kože jer hidrira kožu na prirodan način. Onda kada ukloni prljavštinu i višak sebuma, ulje jojobe ostavlja zaštitni sloj koji prodire u kožu i hidrira je iznutra.
Na ovaj način otklanjate opasnost da vam se koža isuši, pa je ujedno i čuvate od mogućih oštećenja koja kasnije doprinose stvaranju ožiljaka i bora. Suva koža je jednako ranjiva kao i masna, samo na blago drugačije načine. Na njoj se teže skupljaju bakterije, ali je zato lakše iritiraju spoljašnje promene (vetar, hladan vazduh, padavine, sunce itd.), pa je neophodno pružiti joj odgovarajuću negu.
Ne samo što jojobino ulje doprinosi hidrataciji, ono se stara da hidratantni sastojci i voda ostanu unutar kože. U prilog mu ide i to što podjednako dobro deluje na kožu i danju i noću, pa nije striktno bitno da li ga nanosite uz svoj jutarnji ili noćni režim nege.
Možete ga pomešati sa svojom hidratantnom kremom, mada je jednako bezbedno i naneti samo ulje direktno na kožu i to tako što ćete laganim pokretima vrhovima prstiju umasirati ulje na problematične delove lica.
Sasvim će vam biti dovoljne 4-6 kapi ulja jojobe, ali ga obavezno nanosite na prethodno očišćenu kožu kako bi imalo što bolji efekat. S obzirom da je prirodno i da koža na njega reaguje kao na svoje sopstveno, možete ga nanositi i ujutru i uveče.
Jojoba ulje leči ekceme, psorijazu i druge kožne probleme
Ne samo što pomaže kod prethodnih problema sa kožom, ulje jojobe se ponaša kao prirodni lek za mnoge bolesti kože, poput ekcema, psorijaze, pa čak i za strije i ožiljke (što od akni, što od povreda).
I ekcem i psorijaza manifestuju se na isti način i to u vidu suvih pečata na koži koji su upaljeni, često praćeni svrabom i podložni različitim infekcijama. Iako se ovi simptomi tretiraju pre svega lekovima i medicinskim preparatima, ulje jojobe se nameće kao odgovarajuće prirodno rešenje i može ublažiti ove simptome.
Način na koji ovo ulje deluje oslanja se na prethodno pomenuta svojstva. Hidratacija je i u ovom slučaju ključna, a ulje jojobe je naročito efikasno, jer formira zaštitni sloj na koži i odbija spoljašnje iritante koji pogoršavaju ovo stanje.
Osim što deluje protiv upala i bori se protiv mikroba i bakterija koje prete spolja, ulje jojobe takođe podstiče imuni sistem zahvaljujući brojnim antioksidantima koje sadrži, pa tako pomaže koži da ojača i sama se izbori sa potencijalnim pretnjama, kako spoljašnjim, tako i unutrašnjima.
Ulje jojobe jednako je dobar tretman i kod osipa, kako kod odraslih, tako i kod dece.
U svakom od ovih slučajeva biće dovoljno da umasirate 1-3 kapi na bolnesno mesto i to dvaput dnevno i ostavite da koža upije ulje.
Ulje jojobe leči i opekotine od sunca
Jednako kao što pomaže i kod prethodno pomenutih oštećenja kože, ulje jojobe deluje i protiv opekotina, pa je ono prvo što bi trebalo da nabavite ukoliko ste preterali sa sunčanjem. Vitamini koje sadrži ulje jojobe deluju na oštećenja kože i podstiču njenu regeneraciju.
Ulje jojobe pomoći će i da zaštitite svoju kožu nakon što se vratite sa odmora jer smanjuje ljuštenje i perutanje kože. Štaviše, možete ga koristiti i svakodnevno, tokom onog dela godine kada je vaša koža izložena suncu. Ne baš kao zaštitu od uticaja štetnih UV zraka, ali kao sredstvo koje pomaže koži da se oporavi od oštećenja.
Sve u svemu, jojoba ulje za lice doprinosi zdravoj koži
Uz sve prethodno navedeno, a da ne bismo u detalje listali sve ostale primene, možemo samo reći da ulje jojobe doprinosi opštem zdravlju i lepom izgledu vaše kože. Ovo jednako važi i za kožu lica i za kožu tela, pa ga možete koristiti i kao dodatak losionu za telo.
Pored toga što reguliše masnoću, tretira oštećenja i štiti kožu od bakterija, ulje jojobe može biti prirodni način da usporite sat, tj. ublažite znake starenja.
Koža koja je redovno tretirana jojobinim uljem ima manje bora, deluje zdravije i sporije stari.
Kako ulje jojobe utiče na proizvodnju kolagena u koži, ono je odličan način da ubrzate zaceljivanje rana jer podstiče regeneraciju epitela. Brojna istraživanja pokazuju da ono može smanjiti povrede i ožiljke već za šest nedelja redovne upotrebe.
Pored svega ovoga, ulje jojobe možete koristiti i kao prirodni lek za sledeće probleme sa kožom:
- ispucale usne
- zanoktice i suvu kožu oko noktiju
- zdrave i jake nokte
- ispucale pete
- suvu i ispucalu kožu ruku
- čišćenje kože
- uklanjanje šminke itd.
Ulje jojobe za kosu
Baš kao što pomaže koži, ulje jojobe deluje povoljno i na vašu kosu i to na različite načine. Za početak, za kosu je važno i dejstvo ovog ulja na kožu glave, pa je efekat dvostruk ‒ jojoba ulje deluje i iznutra (kroz epitel i tako koren dlake) i spolja (sa samu dlaku).
Evo na koje sve načine ulje za kosu od jojobe čini vašu kosu jakom i blistavom.
Ako vam opada kosa, okrenite se jojobinom ulju
Najčešći problem za koji je teško naći rešenje kada je nega i lepota kose u pitanju, i kod muškaraca i kod žena, jeste opadanje kose.
Ono se može javiti iz različitih razloga, ali je najčešći slučaj taj da se koren dlake začepi prevelikom količinom sebuma nakon čega nastaju perut i seboreja, na primer.Sve ovo doprinosi tome da dlaka slabi, i počinje da opada. Ulje jojobe može sprečiti ovakav razlog događaja jer uklanja višak sebuma iznutra i podstiče rast nove kose.
Štaviše, jojoba ulje i hrani dlaku jer sadrži važne nutrijente za njen rast. Bogato je vitaminom E za kosu, pa tako doprinosi jakoj kosi koja se teško lomi, puca ili trpi neka druga oštećenja.
Umirite svoju kovrdžavu kosu
I kada ovde kažemo kovrdžavu kosu, ne mislimo na prirodne i zdrave lokne. Naprotiv, ovo se odnosi na ono neželjeno kovrdžanje i uvijanje kose koje je tako svojstveno suvoj kosi, naročito onda kada se nađe u vlažnom okruženju.
Ulje jojobe hrani kosu i ponaša se kao prirodni balzam koji je hidrira iznutra. Na taj način kosa zadržava sva korisna ulja koja jaki šamponi mogu ukloniti, čime ne čiste, već samo oštećuju kosu na duže staze.
Ne samo to, ulje jojobe će sprečiti kosu od preteranog mršenja, što je još jedan način da se dlaka ošteti, naročito onda kada se date u agresivno razmršavanje kose. Kako biste od ovog ulja izvukli najviše, a izbegli da kosu previše umastite, nanesite ga pre pranja kose. Tako ćete zašititi kosu od oštećenja i isušivanja, a šampon će već ukloniti višak masti.
Ulje jojobe štiti od peruti i bolesti kože glave
Svi ste čuli za perut, seboreju, psorijazu kože glave ili alopeciju. Dobra vest je da ne morate da brinete preterano zbog ovih bolesti kože glave jer jojobino ulje može biti vaš prirodni melem koji rešava ove probleme.
Kako sadrži korisne nutrijente, ulje jojobe hrani kožu glave i, kao i kožu tela i lica, štiti je od bakterija i mikroba koji i izazivaju ove bolesti. Na taj način podstiče se obnavljanje kože glave, bez peruti i oštećenja.
Ulje jojobe: cena i gde ga naći
Iako poreklom sa američkog kontinenta, ulje jojobe se danas može nabaviti lako bilo gde. Uglavnom ga možete naći u apotekama, drogerijama i prodavnicama zdrave hrane. Svakako, jojobinog ulja već ionako ima u brojnim kozmetičkim proizvodima, ali vam mi preporučujemo da ga koristite samostalno.
Neke od najpoznatijih marki ovog ulja kod nas su: Marigold ulje, Oleo therapy, AlekPharm, Probotanic nerafinisano biljno ulje jojobe
Što se tiče njegove cene, ona će varirati od proizvođača do proizvođača, a zavisiće i od toga da li kupujete sirovo hladno ceđeno jojoba ulje ili pak ono rafinisano. U proseku, bočica od 50 ml ne bi trebalo da vas košta više od 1000 dinara u jednoj ili drugoj varijanti, s tim što je rafinisano daleko jeftinije i nekvalitetnije.
Kada birate, ne padajte na reklame: „100% pročišćeno“ i slično. Tražite hladno ceđeno ulje jojobe, jer samo takvo ima prednosti koje smo gore opisali.
Iskustva sa uljem jojobe i upotreba kod kuće
Kako je ulje jojobe bezbedno za upotrebu, iskustva su gotovo uvek pozitivna i prvi efekti se vide već nakon par nedelja redovne upotrebe. Takođe, na internetu možete naći i brojne recepte za prirodne meleme na bazi jojobinog ulja koji vam mogu pomoći da negujete svoju kosu i kožu.
Možete ga dodavati svojim kremama ili gelovima za tuširanje ili ga nanositi direktno na kožu, sve zavisi od vaše želje i potreba (ukoliko imate problema sa kožom svakako će vam više koristiti samo ulje, bez drugih preparata).
Probajte. Možda je baš ovo ulje ono što vaša kosa i koža čekaju.