Nudimo vam detaljan vodič za negu problematične kože. Nije lako negovati ovakvo lice.Rešite se problema efikasno i prirodno uz naše savete!
Tako je, možete sami da sprečite nastanak svih problema koje karakterišu problematičnu kožu! Napravite sami prirodne maske, bez štetnih materija koje uzrokuju razvoj problematične kože.
Zašto?
Problematična koža je zahtevan tip kože i potrebni su joj posebni preparati za negu. Kreme za lice se moraju pažljivo birati, kao i sva druga kozmetika za negu. Držite stvari pod kontrolom svakodnevno, a pokazaćemo vam i kako.
Karakteristike problematične kože
Problematična koža u najviše slučajeva opisuje masnu kožu. Masna koža je veliki problem jer dovodi do prekomerne količine i degradiranog kvaliteta sebuma, čime uzrokuje pojavu akni, bubuljica i mitisera.
Problematično lice se obično karakteriše gustom i masnom strukturom, uvećanim porama a nos, brada i čelo su sjajni.
Uzroci problematične kože
Najveći organ našeg tela, koža, štiti nas od spoljašnjih uticaja. Ipak, iako je ona velika, nije neprobojna. Alergeni, infekcija, nasledni faktori i stres su samo neke od sila koje mogu pokrenuti ili pogoršati probleme kože.
Kada je problematično lice u pitanju, glavni uzroci problema su sledeći:
Hormoni
Iako se problematična i aknozna koža najčešće javlja kod adolescenata, ona takođe utiče na sve veći broj odraslih, naročito žena koje prolaze kroz hormonske promene tokom trudnoće, menstruacije ili poremećaja vezanih za hormone, kao što je sindrom policističnih jajnika. Posebno smo pisali o hormonskim bubuljicama.
Bakterije
Aknozna koža je relativno masna zbog prekomerne sekrecije sebuma. To je čini podložnijom prekomernom rastu normalno bezopasnih bakterija, koje preživljavaju na koži. Ove bakterije uzrokuju iritaciju i povećanje lojnih žlezda.
Generalno bezopasne bakterije Propinibacterium acnes se mogu umnožavati na problematičnom licu zbog prekomernog stvaranja sebuma i uzrokovati nastanak bakterijskih akni.
Genetika
Postoje dokazi da genetska predispozicija igra glavnu ulogu kod problematične i aknozne kože. Ako oba roditelja imaju problematičo lice, onda postoji velika verovatnoća da će ona biti prisutna kod njihove dece. Takođe, deca odraslih sa aknama će verovatnije imati problem sa aknama u svojoj odrasloj dobi.
Dok su glavni uzroci akni hormonalne promene ili genetska predispozicija, postoje još neki faktori koji ove simptome pogoršavaju. Na primer:
- Ishrana bogata ugljenim hidratima,
- Prekomerna konzumacija mleka i mlečnih proizvoda,
- Pušenje duvana koji dovodi do pušačkih bubuljica
- Teška ili komedogena kozmetika i šminke za koje je poznato da zapušavaju pore.
Dok uvek preporučujemo da potražite dermatologa, čak i sa blagim i ranim simptomima akni (kako biste izbegli pogoršanje), postoje i neka pravila koja vam mogu pomoći:
- Koristite mlaku vodu a ne toplu ili vruću tokom čišćenja lica,
- Koristite nekomedogene šminke i kozmetičke proizvode,
- Koristite zaštitu od sunca za masnu i problematičnu kožu,
- Nemojte cediti bubuljice da ne biste pogoršali stanje kože.
Važno je svakodnevno voditi računa o problematičnom licu kako biste smanjili simptome i izbegli komplikacije. Takođe je veoma važno nastaviti sa složenim pristupom za negu kože: svakodnevno čišćenje problematične kože kao i hidratacija kože.
Svakodnevnom brigom i prirodnom negom možete rešiti brojne kozmetičke probleme. Ksenija je tako uspela da svoje problematično lice dovede do savršenstva i izleči ga. Na njenom licu nema ni traga od bubuljica i mitisera koje je nekad imala! Otkrijte i vi u čemu je njena tajna tako što ćete pročitati njeno iskustvo koje se nalazi na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bubuljica-mitisera-masne-koze-lica/
Mitovi o problematičnoj i aknoznoj koži
Pored velikog broja činjenica o aknama, ima i onih pogrešnih informacija. Istina je, da previše čišćenja problematičnog lica i kože stvarno pogoršava celu situaciju. Takođe, iako je zdrava ishrana uvek bolje rešenje, nema dovoljno dokaza da masna hrana ili čak čokolada mogu pogoršati stanje problematične kože.
Problematična koža lica u trudnoći, javlja se kod 40% žena u tom periodu.
Problematična koža i akne
Problematične kože lica obično su karakteristične za adolescente, medicinski poznato i kao Acne Vulgaris, bolest su kože koja uključuje lojne žlezde u folikulama kose.Nije potpuno jasno šta uzrokuje problematičnu kožu. Primarni uzrok je porast nivoa androgena tokom adolescencije. Povećanjem nivoa androgena, lojne žlezde ispod kože rastu. Ovako povećane lojne žlezde proizvode više masti. Prekomerni sebum može razbiti zidove ćelija u porama, uzrokujući rast bakterija nastanak problematične kože.
Akne nisu opasne, ali mogu ostaviti ožiljke na koži. Obično se pojavljuju na licu, leđima, vratu, grudima i ramenima. Tinejdžeri su skloniji aknama.
Lokalni tretmani i drugi lekovi mogu pomoći kod čišćenja pora i sprečavanju pojava novih bubuljica i mitisera.
Problematična koža lica u pubertetu
Hormonske promene u pubertetu mogu imati dramatičan uticaj na kožu – naročito na licu, ramenima, grudima i leđima. Povećana proizvodnja sebuma i oslabljeno otpuštanje korneocita mogu dovesti do pojave problematične kože. Akne se najčešće javljaju pubertetu, ali u nekim slučajevima (naročito kod žena), mogu i u starijoj dobi.
Najveći problemi kod tinejdžera su akne, bubuljice, mitiseri i masna koža. Borba protiv ovih pojava počinje sa efikasnom rutinom za negu kože, a ne mora biti komplikovana. U većini slučajeva, potrebno je samo četiri proizvoda:
- Proizvod za čišćenje lica i kože, kao što je neki losion za lice
- Preparat koji sadrži salicilnu kiselinu,
- Benzoil-peroksidni proizvod
- Sredstvo za zaštitu od sunca sa širokim spektrom koji garantuje najbolju zaštitu od UV zraka.
Problematična koža lica u 30-tim
Genetika, način života i životna sredina utiču na fazu kada epidermis i dermis postanu tanji, a oko 25 godina starosti mogu se pojaviti prvi znaci starenja, obično u vidu finih linija. Kada koža postane tanja, njena barijera i prirodna zaštita od UV zraka se postepeno smanjuje. Takođe, količina kolagena i elastičnost počinju da opaduju na oko 1 % godišnje.
- Barijerska funkcija kože postaje sve slabija,
- Metabolički procesi ćelija počinju da se usporavaju,
- Povećava se gubitak vode u koži,
- Elastičnost kože je smanjena.
Kao što je već pomenuto u tekstu, problem sa bubuljicama i nastanka akni se pojavljuje ne samo u pubertetu, već i kod starijih a uzrok nastanka je uglavnom povećana proizvodnja sebuma i proliferacija bakterija koje uzrokuju akne. Početni starter je uglavnom hormonska neravnoteža. Prva pomoć kod ovoga može biti Intimo Tea čaj za hormonski balans.
Ključnu ulogu imaju genetika i stres.
Akne u odraslom dobu, na sreću, nisu tako burne kao u mladosti. Dok se kod tinejdžera javljaju uglavnom u gornjoj polovini lica – na čelu, obrazima, kasnije se pojavljuju posebno na grudima i vratu. Pogoršanje stanja se javlja tokom stresnih perioda i pre menstruacije.
Nakon 30-tih, koža se regeneriše sporije i zato nikad nemojte cediti bubuljice. Redovno profesionalno čišćenje lica kod kozmetičara donosi značajno poboljšanje stanja, posebno kod lakših oblika akni.
Kako se brinuti za problematičnu kožu koja već zahteva negu protiv bora?
Kvalitetne kreme protiv bora neće uticati na stanje akni. Ove kreme mogu čak mogu pomoći kod problematičnog lica. Sadrže voćne kiseline, derivate vitamina A i slične supstance.
Koji su najsavremeniji tretmani za problematično lice?
Terapija je zasnovana na kombinaciji lokalnih procedura (primena krema, rastvora) sa profesionalnim čišćenjem kože sve do laserskih tretmana i drugih izvora svetlosti. Važnu ulogu igra upotreba odgovarajuće kozmetike.
Problematična koža na leđima
Leđa, ramena i dekolte su česta mesta gde se pojavljuju bubuljice i akne i gde je koža problematična. Dobra vest je da se bubuljice na leđima mogu lečiti i na ovakvim mestima, ali ono što će vam trebati je strpljenje i nekoliko kozmetičkih proizvoda.
Naravno, najbolji način da se oslobodite teškog oblika problematčne kože je da posetite dermatologa. Vaš lekar će vas ispitati i odrediti tretman. Ponekad će pomoći hormonske masti, a ponekad antibiotici. Međutim, ako se sami borite protiv problematične kože na leđima, sledeći saveti vam mogu pomoći.
Oni koji se bore sa problematičnom kožom, najčešće traže dobar piling koji pomaže ukloniti iz kože mrtve ćelije. Piling možete pronaći u svakoj drogeriji, a onaj sa jačim efikasnijim sastojcima u apoteci. Naravno, uvek možete napraviti piling na jednostavan način kod kuće.
Međutim, ako su leđa prekrivrena upaljenim bubuljicama, ne preporučuje se piling. Probajte sapun sa uljem čajevca ili sumporni sapun karakterističnog mirisa. Jednom ili dva puta nedeljno dobro je nanositi masku na očišćenu kožu, na primer masku sa cinkom ili na bazi blata.
U borbi protiv problematiče kože na leđima takođe pomaže i lekovito bilje
Dokazano je da podbel (Tussilago farfara), timijan, žalfija i kamilica deluju anti-inflamatorno. Ovakvo delovanje imaju još i ulje od čajevca kao i odvar od petrovca (Agrimonia eupatoria). Sušeno lekovito bilje zalijte vrelom vodom i ostavite da se ohladi. Uveče koristite ovaj odvar za čišćenje problematičnih područja sa gazom.
Za lečenje problematične kože na leđima potrebno je da koža uvek bude čista i hidrirana. Morate redovno očistiti kožu od mrtvih ćelija, nečistoće a pore redovno očistiti od viška sebuma, bakterija i upale. U kombinaciji sa pravilnom higijenom, to je sve što vam je potrebno da vaša koža bude čista i bez bubuljica i akni.
Pročitajte koje su još dobre biljke protiv akni.
Problematična koža dekoltea
Izbijanje akni i bubuljica na ovom mestu se može efikasno izlečiti i ublažiti neprijatne simptome bolesti.
Lekovi koji smanjuju količinu sebuma i sprečavaju rast bakterija, koriste se u terapiji. U težim slučajevima se za eliminaciju bakterija koriste antibiotici u kombinaciji sa cinkom, koji smanjuju nastanak sebuma. Opet, važno je čišćenje kože kao i zdrava ishrana i dovoljno tečnosti.
Domaća maska protiv problematčne kože dekoltea
Ako želite probati prirodnu metodu protiv problematične kože dekoltea, ovo je idealna maska za to. Ova maska od ulja čajevca poznata je po antibakterijskim efektima. Šta vam je potrebno?
- 1 velika kašika meda (najbolje sirovog)
- 5 kapi ulja čajevca
- 2 kašike jogurta
Pomešajte, nanesite na problematično mesto i ostavite 20 minuta. Isperite mlakom vodom.
Svakog jutra i večeri, kada očistite kožu lica, ne zaboravite na vrat, leđa i dekolte. Nanesite piling i masku jednom nedeljno na ova mesta.
Problematična koža nogu
Kako se bubuljice na nogama obično tretiraju?
- Pokušajte čišćenje sa salicilnom kiselinom ili glikolnom kiselinom
- Eksperimentišite sa benzoil-peroksidom, koji se često koristi u lečenju bubuljica
- Potražite hidratantne kreme, kao i kreme za zaštitu od sunca koje su nekomedogene
- Tesna odeća može iritirati vašu kožu. Promenite znojavu, masnu odeću što pre je moguće
- Ne preterujte sa izlaganjem na suncu kako se ne pojavile bubuljice od sunca
Nega problematične kože
Umereni oblici i teški oblici problematične kože zahtevaju specijalističku pomoć lekara ili dermatologa, ali blage komedonske akne se mogu tretirati i bez lekova.
- Lokalni antibiotici, kao što su koji suzbijaju bakterije,
- Likohalkonefikasna anti-inflamatorna supstanca,
- Karnitin, koji smanjuje sekreciju sebuma,
- Mlečna kiselina kao keratolitička komponenta.
Ove supstance se mogu koristiti u lečenju problematične kože bilo da je to lice, ramena, grudi ili leđa.
Dalje možete korisititi nekomedogeni mejkap za pokrivanje nesavršenosti kože, ali je važno da ga uveče uklonite.
Rezultati svakodnevnog i redovnog čišćenja, toniranja i nege se mogu pojaviti već posle nekoliko nedelja, pa budite strpljivi i istrajni.
Ujutru
- Očistite sa sredstvom koje je nežno na kožu lica i ne sadrži sapun. Uradite to temeljito. Koristite mekani peškirić da biste uklonili višak sebuma sa kože lica. Najbolje je da imate specijalan losion protiv bubuljica.
- Piling pomaže u otklanjanju nečistoća iz pora. Dobar piling je nežan za kožu, sadrži salicilnu kiselinu i fantastičan je za kožu podložnu akni.
- Primenite prirodni preparat protiv bubuljica. Najbolje da to bude neki gel protiv akni, jer njega koža najbolje upija
- Svakodnevna zaštita od sunca je “tajno oružje” za negu problematične kože. Preskakanje ovog koraka može prouzrokovati pogoršanje situacije kože.
Uveče
Večernja rutina je ista kao i jutarnja, bez zaštite od sunca. Ako je vaša koža suva, nanesite tanak sloj laganog gelovog ovlaživača iznad tog područja. Vlažni gel hidrira i olakšava teksturu kože.
Kod biranja preparata za problematičnu kožu, jako je važno birati proizvode na prirodnoj bazi, bez štetnih supstanci koje bi samo izazvale iritaciju kože.
Prevencija
Redovna briga u problematičnoj koži je osnova za sprečavanje razvoja bolnih akni i bubuljica. Masne kreme koje se nanose na neočišćenu kožu dovode do zapušenja pora.
Lice prvo treba temeljito očistiti vodom ili gelom i na kraju primeniti laganu hidratantnu kremu. Jednom do dva puta nedeljno, kožu treba dublje očisiti pomoću pilinga. Problematičnu kožu treba tretirati oprezno i uvek je bolje potražiti savet dermatologa ili kozmetičara.
Ako imate problematično lice, naša preporuka je da koristite gel za čišćenje lica (kao i vrata, dekoltea, leđa) i kreme koje sadrže na primer salicilnu kiselinu. U svakom slučaju koristite tonik na bazi alkohola (osim osetljive kože) i lagani hidratantni gel. Jednom nedeljno se preporučuje uraditit piling ili napraviti masku.
Maska za problematično lice
Iskoristite moć prirodnih sastojaka i napravite pravu masku za problematičnu kožu lica.
Piling pasta od meda i kafe za problematičnu kožu
- Pola kašike praška za pecivo
- 1 kašika sirovog meda
Pomešajte i dodajte pola kašike mlevene kafe. Napravite idealnu piling pastu za uklanjanje pigmentnih fleka, mitisera, bubuljica i akni.
Lekovito svojstvo praška za pecivo pomaže u uklanjanju mikroskopskih patogena sa kože. Gruba kafa pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija sa kože.
Kurativni efekti meda su poznati vekovima, posebno za kožu jer predstavlja ishranu i zaštitu kože od pojave upala i zapaljenskih procesa. Ova maska je pravi ritual za vašu kožu.
Maska od kurkume za problematičnu kožu lica
Kurkuma štiti od akni i pomaže u uklanjanju pigmentnih fleka na licu. Pomešajte je sa limunovim sokom i dobijte čudesno rešenje koje će, kada se redovno koristi, omekšati kožu a fleke će postati manje vidljive.
- Pola kašike kurkume u prahu
- 1 velika kašika soka od limuna
U zavisnosti od vaše kože možete koristiti:
- Med za problematičnu kožu sa aknama
- Beli jogurt za masnu kožu
- Avokado za dehidriranu kožu
- Čajevac za kožu sa nepravilnostima.
Maska od meda i belanca za problematično lice
Kombinacija meda sa belancem je sjajna u borbi sa problematičnom kožom. Na ovaj način, pomoći ćete koži prirodnim procesom oporavka.
- 1 kašika meda
- 1 belance (pazite da ne uradite sneg od belanca)
Nanesite na lice kao i druge maske, ostavite 15 minuta i operite mlakom vodom.
Pročitajte kakve još maske protiv akni možete napraviti sami kod kuće.
Piling za problematično lice
Piling za lice treba raditi bar jednom nedeljno, da bi se uklonili mrtvi površinski slojevi kože i omogućila normalna razmena kiseonika i bolja cirkulacija.
Puder za problematično lice
Ako ste skloni zapušenim porama i imate problematičnu kožu, dermatolozi ne preporučuju korišćenje šminke sa silikonom i liskunom. Silikoni mogu blokirati pore a liskun (mineral) u prahu može iritirati osetljivu kožu.
Preporučuje se korišćenje tečnog pudera a ne pudera u prahu.
Potražite mejkap koji je bez ulja (oil-free).Takođe je dobro ako puder ima sastojke kao što je salicilna kiselina.
Izbegavajte sastojke bazirane na alkoholu i parfeme. Na kozmetičkim proizvodima uglavnom piše za koji tip kože su namenjeni, i zbog toga tražite puder koji je za “sve tipove kože, od suve do masne”. Na nekim proizvodima piše da nisu namenjeni za prekomerno masnu kožu tj. za problematično lice. Uvek čitajte koje supstance su navedene na proizvodu.
Krema za problematičnu kožu
Kreme za problematičnu kožu moraju imati umirujući efekat i da budu prilagođene tipu kože koji je sklon iritaciji i alergijskom osipu. Otprilike se krema bira prema tipu kože, gde suva koža više vučr svakodnevnoj hidrataciji, a masna koža voli kreme koje suzbijaju prekomerno lučenje sebuma.
Kada govorimo o sastojcima kreme za problematičnu kožu, uglavnom su to kreme na bazi cinka, hijaluronske kiseline, ceramida, i vitaminskih dodataka koji ne iritiraju kožu, već je blago umiruju.
Antibiotske kreme su takođe dobar izbor ako govorimo o akutnom lečenju upaljene kože, dok se kreme na bazi prirodnih sastojaka preporučuju kada je u pitanju stalna i svakodnevna nega problematične kože.
Ishrana za problematičnu kožu
Kao što smo iznad već i pomenuli, ishrana dosta utiče na poboljšanje, odnosno pogoršanje stanja izgleda kože. Određene namirnice mogu uticati na to da se koža dodatno upali, a to su uglavnom slatkiši, i belo brašno. Namirnice koje sadrže visok nivo ugljenih hidrata i zasićenih masnih kiselina, uglavnom su odgovorne za pojavu bubuljica i masne kože.
Tvrdnja da ono što ubacite u sebe, odrazi se na vaš organizam, zaista jeste tačna.
Da bi održali normalan balans tela između zdravlja i lepe kože, neophodno je da se zdravo i pravilno hranite. To podrazumeva da imate više manjih obroka u toku dana, do otprilike 6 dnevno i da se njihov sadržaj svodi na sveže namirnice, proteine i vitamine. Pijte dovoljno vode i hidrirajte svoj organizam, čak i kada ne osećate žeđ.
Kako našminkati problematično lice?
- Prvo očistite kožu vodom ili gelom za čišćenje
- Nanesite laganu hidratantnu kremu
- Nanesite tečni puder, u istoj nijansi kao što je vaša boja lica
- Nanesite boje koje želite
Problematična koža lica zahteva redovnu i temeljnu negu. Ali ne morate da brinete. Ako se pročitali ovaj tekst, znate već da sve se to može postići na jednostavan način. Da, morate biti strpljivi i izdržljivi – druge nema. Ali ako ćete pratiti naše preporuke, verujte da ćete uskoro uživati u lepoj i zdravoj koži. Ovi saveti će vam pomoći kako da se brinete o problematičnoj koži. Prevencija je uvek bolja nego lečenje.