Smještena u gornjem dijelu trbušne šupljine, s lijeve strane, ispod dijafragme, jetra je vitalni organ u ljudskom tijelu koji obavlja mnoge važne funkcije. Njena je glavna uloga obrada, skladištenje i distribucija hranjivih tvari, a također obavlja i brojne metaboličke i detoksikacijske funkcije.
Primjerice, filtrira toksine i štetne tvari iz krvi, pretvarajući ih u manje opasne spojeve koji se mogu izlučiti iz tijela; proizvodi žuč koja se pohranjuje u žučnom mjehuru i pomaže u probavi masti u tankom crijevu te razgrađuje hranjive tvari – ugljikohidrate, proteine i masti – te ih skladišti za korištenje kada tijelo treba energiju.
Igra i ključnu ulogu u održavanju stabilne razine šećera u krvi jer skladišti višak glukoze kao glikogen i oslobađa ju kada je potrebno.
Proizvodi različite proteine koji sudjeluju u zgrušavanju krvi, transportu tvari, imunosnom odgovoru i drugim važnim procesima.
Kontrolira razinu kolesterola u krvi, uklanjajući njegov višak i sudjelujući u njegovoj proizvodnji.
Hrana koju jedemo igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja jetre. Neke namirnice mogu podržati njezino zdravlje i funkciju, dok druge mogu uzrokovati oštećenje jetre ili povećati rizik od raznih bolesti.
Najgora hrana za jetru
Zasićene i trans-masti
Hrana bogata zasićenim i trans mastima, kao što su pržena hrana, maslac, punomasni mliječni proizvodi i brza hrana, povezana je s povećanim rizikom od masne jetre i drugih problema.
Rafinirani šećer
Prekomjerni unos rafiniranog šećera iz gaziranih pića, slatkiša i pekarskih proizvoda može dovesti do masne jetre i razvoja metaboličkog sindroma.
Alkohol
Prekomjerno konzumiranje alkohola jedan je od glavnih uzroka ozbiljnih bolesti jetre, npr. ciroze i alkoholnog steatohepatitisa.
Visokokalorična brza hrana
Hrana s visokim udjelom kalorija, a niska nutritivna vrijednost, poput hamburgera, pomfrita i sladoled, opterećuje jetru i može dovesti do pretilosti.
Najbolja hrana za jetru
Zeleno lisnato povrće
Špinat, kelj, blitva i slične namirnice bogate su antioksidansima, vlaknima i vitaminima koji podržavaju detoksikaciju jetre.
Voće
Bobice, agrumi, jabuke i avokado sadrže antioksidanse koji pomažu u smanjenju upale u jetri i održavanju njezine funkcije.
Integralne žitarice
Smeđa riža, kvinoja i zobene pahuljice imaju visok sadržaj vlakana te pružaju osjećaj sitosti, što može pomoći u održavanju zdrave jetre i tjelesne mase.
Omega-3 masne kiseline
Losos, orasi i lanene sjemenke bogati su omega-3 masnim kiselinama koje smanjuju upalu i poboljšavaju opće zdravlje jetre.
Zeleni čaj
Obiluje antioksidansima i spojevima koji pomažu u detoksikaciji jetre.
Kurkuma
Kurkumin, aktivni sastojak kurkume, ima protuupalna svojstva koja mogu pomoći u zaštiti jetre od oštećenja.
Napomena:
Pravilna je prehrana ključna za očuvanje zdravlja jetre, no važno je redovito vježbati, izbjegavati pretjerani unos alkohola i konzultirati se s liječnikom ako primijetite bilo kakve simptome ili promjene u funkcioniranju jetre.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.