Volite da jedete slaninu? Ovo su njene prednosti i mane

Pixabay.com

Slanina je omiljena poslastica koju mnogi vole da konzumiraju u raznim obrocima. No, da li je njena konzumacija zaista dobra za naše zdravlje ili bi je trebalo jesti umereno?

Evo koje su, prema sajtu Eat this, ključne prednosti i mane slanine:

Više proteina, ali i konzervansa

Jedna od prednosti konzumacije slanine je ta da nam ovo prerađeno meso može brzo i lako pružiti potrebnu dozu proteina u bilo kom obroku tokom dana. Za one koji konzumiraju relativno niskoproteinske obroke ili su na dijeti, dodavanje komada slanine može povećati unos proteina i zasitnost tog obroka.

Ipak, slanina se smatra prerađenim mesom, što znači da često sadrži aditive i konzervanse. Nažalost, mnoge od tih materija su povezane sa negativnim zdravstvenim posledicama.

Na primer, natrijum fosfat je jedan od najčešćih aditiva koji se nalaze u slanini, a povezan je sa bržim starenjem i mogućim oštećenjem krvnih sudova. Još jedan uobičajeni sastojak dodavan slanini i drugim prerađenim mesima je natrijum nitrat, koji je povezan sa rakom dojke, debelog creva i prostate.

Povećan rizik od srčanih bolesti i problema sa pritiskom

Redovna konzumacija prerađenog crvenog mesa, uključujući slaninu, povezana je sa većim rizikom od srčanih bolesti i dijabetesa. Visok sadržaj natrijuma i zasićenih masti u slanini može da poveća krvni pritisak i izazove probleme za osobe sa hipertenzijom.

Povećan rizik od raka i važnost masnoća

Slanina se smatra prerađenim mesom koje može da poveća rizik od određenih vrsta raka. Takođe, slanina sadrži različite vrste masti. Iako neke masti mogu da budu korisne za telo, zasićene masti i trans masti koje se nalaze u slanini mogu negativno da utiču na zdravlje srca i povećaju rizik od bolesti.

Sadržaj vitamina

Slanina zapravo sadrži niz važnih vitamina. Kada konzumirate slaninu, unosite vitamine kao što su B6, B12, gvožđe, cink i selen. Ovi vitamini su ključni za održavanje optimalnog zdravlja i funkcionisanja tela.

Vitamin B6 i B12 su posebno značajni za mnoge biološke procese. B-vitamini pomažu u održavanju zdrave funkcije nervnog sistema, stvaranju crvenih krvnih zrnaca kao i metabolizmu proteina, masti i ugljienih hidrata. Takođe, ovi vitamini igraju važnu ulogu u jačanju imunog sistema.

Gvožđe je mineral koji je važan za pravilno stvaranje crvenih krvnih zrnaca, što omogućuje prenos kiseonika po celom telu. Cink takođe ima ključnu ulogu u jačanju imunog sistema pa je nužan za rast i razvoj ćelija.

Selen, esencijalni mikroelement, deluje kao antioksidans, pomažući telu u odbrani od oksidativnog stresa i štiteći ćelije od oštećenja.

Zaključak: Uživanje u umerenosti

Slanina nije potpuno loša za nas i može da bude izvor proteina i nekih vitamina. Međutim, konzumacija treba da bude umerena. Ako imate postojeće zdravstvene probleme, važno je konzumaciju slanine prilagoditi prema savetima stručnjaka.

Read More