Neobične vežbe kojima možete ojačati svoj mozak

pixabay.com

Zdrav mozak, kao ključni organ, zahteva pažljivu negu da bi unapredio svoju dugovečnost i funkcionalnost, i upravo zbog toga su mentalne vežbe ključne.

Pored pravilne ishrane bogate hranljivim materijama, postoji jednostavan, ali efikasan savet od trenera pamćenja Džima Kvika, autora knjige „Neograničeno: nadogradite svoj mozak, naučite brzo bilo šta i živite svoj izuzetan život“.

Kvik predstavlja korak koji možete da primenite ujutru da biste poboljšali zdravlje mozga – pranje zuba suprotnom rukom.

Kvik ističe važnost ovog jednostavnog čina jer stimuliše aktivnost različitih delova mozga. Pranje zuba nedominantnom rukom nije samo fizički izazov već i mentalni stimulans koji može poboljšati kognitivne funkcije.

Pored toga, ova procedura služi kao podsetnik da budete prisutni u trenutku, pomažući vam da izbegnete da um odluta na dnevne obaveze ili prethodne događaje.

Kvik ističe da ovaj jednostavan ritual može imati dugoročne pozitivne efekte na fokus i svest tokom celog dana.

U suštini, ovaj mali, ali značajan korak može poslužiti kao početak svesnijeg i fokusiranijeg života, otvarajući vrata boljoj produktivnosti i dobrobiti mozga. Zato odvojite samo nekoliko minuta ujutru za ovaj jednostavan zadatak koji će postaviti scenu za uspešan dan ispunjen bistrinom uma i povećanom koncentracijom.

Mentalne vežbe za zdravlje mozga Pored pranja zuba suprotnom rukom, postoji niz drugih jednostavnih mentalnih vežbi koje možete da uključite u svoju rutinu da biste unapredili zdravlje i funkciju mozga.

Hodajte unazad (bezbedno)

Promenite svoj uobičajeni način kretanja i povremeno hodajte unazad – to će stimulisati druge delove mozga, koordinaciju i ravnotežu.

Isključite GPS

Kada je moguće, isključite GPS i oslonite se na sopstvenu memoriju da biste pronašli put do odredišta. Ova vežba podstiče prostornu orijentaciju i poboljšava pamćenje.

Naučite novi jezik

Naučite nekoliko osnovnih reči na novom jeziku. Ova aktivnost podstiče i pomaže u održavanju i poboljšanju kognitivnih sposobnosti.

Šetnja umesto društvenih mreža

Umesto da stalno proveravate društvene mreže, napravite pauzu i prošetajte. Svež vazduh i fizička aktivnost stimulišu dotok krvi u mozak, poboljšavajući kognitivne funkcije.

Jedite suprotnom rukom

Kao produžetak ideje da perete zube suprotnom rukom, pokušajte da jedete svojom nedominantnom rukom. Ovo promoviše koordinaciju i stimuliše različite delove mozga.

Meditirajte

Uvedite praksu meditacije u svoj svakodnevni život. Meditacija može smanjiti stres, poboljšati pažnju i koncentraciju i promovisati opšte blagostanje mozga.

Važno je naglasiti da se nije potrebno opterećivati beskrajnom listom aktivnosti. Manji, ali redovni izazovi svesnosti često su moćniji nego preplavljeni. Izaberite jednu ili dve vežbe koje vam odgovaraju i uključite ih u svoju dnevnu rutinu.

Read More