Istraživanje iz Sveučilišta u Göteborgu ukazuje na to da osobe koje ostaju budne do kasno u noć, poznate kao “noćne ptice”, imaju sklonost razvoju srčanih oboljenja. Studija, objavljena u časopisu Sleep Medicine, otkriva gotovo dvostruko veći rizik od ateroskleroze među noćnim pticama u usporedbi s onima koji spavaju noću.
Ateroskleroza, otvrdnjavanje i sužavanje arterija, može dovesti do ozbiljnih problema poput angine, krvnih ugrušaka, srčanog ili moždanog udara. Istraživanje je obuhvatilo 771 sudionika u dobi od 50 do 64 godine. Od tog broja, 144 sudionika opisalo se kao ekstremni jutarnji tipovi, dok je 128 bilo ekstremni večernji tipovi, piše New York Post.
Valja se paziti
Jutarnji tipovi su pokazali manju učestalost kalcifikacije arterija (22,2%), dok su večernji tipovi imali najveću učestalost ozbiljnog otvrdnuća arterija (40,6%). Ova studija sugerira da cirkadijalni ritam, odnosno biološki sat osobe, može značajno utjecati na zdravlje srčanih arterija. Autor studije, Mio Kobayashi Frisk, naglasio je da ekstremni večernji kronotip može biti povezan ne samo s lošijim općim kardiovaskularnim zdravljem, već i konkretno s kalcifikacijom koronarnih arterija.
Bliži se dan na koji umire najviše ljudi: Istraživanja pokazala i zašto se to događa
Važno je napomenuti da i drugi čimbenici, poput krvnog tlaka, lipida u krvi, tjelesne mase, razine aktivnosti, stresa, spavanja i pušenja, utječu na rizik od otvrdnuća i začepljenja arterija.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.