Ako imate problema s južinom ove namirnice pod hitno prestanite konzumirati

Autor: F.F

U proteklim danima južina je iznenadila mnoge, praćena glavoboljom, umorom i željom za duljim odmorom. Akademkinja Vida Demarin, stručnjakinja neuropsihijatrije i istraživačica migrene, dijeli savjete kako se suočiti s tim simptomima. Ona predlaže da se nekad nadvladamo i kroz šalu kažemo “Nije to ništa” kako bismo se lakše nosili s obavezama.

No, svjesna je da južina može stvarno otežati život onima osjetljivima na vremenske promjene. Tipične južine često prate tenzijske glavobolje, manifestirajući se u prednjem dijelu glave i sljepoočnicama sredinom dana. Akademkinja Demarin ističe da ih možemo spriječiti ili ublažiti pravilnom njegom, često ustajanjem od računala, prozračivanjem prostora i opuštajućim šetnjama na svježem zraku, piše 24sata.

Preporučuje i promjene prehrambenih navika. Izbacivanje cigareta i alkohola, teške hrane, poput salama i pašteta, i pridržavanje lagane prehrane temeljene na povrću i voću pomaže. Također, akademkinja Demarin upozorava na potrebu za dovoljnim unosom vode, najmanje 1,5 do 2 litre dnevno, kako bi se spriječila dehidracija, još jedan potencijalni okidač za glavobolje.

Foto: Pexels, Ilustracija

Evo kako protiv južine

Onima koji su osjetljivi na migrene preporučuje poseban oprez kod odabira hrane. Kemijski spojevi poput tiramina, prisutni u određenim namirnicama, mogu uzrokovati suženje krvnih žila, pokrećući migrenu. Tiramin se nalazi u jogurtu, sirevima s plemenitom plijesni, crnom vinu, jetri i suhomesnatim proizvodima, a akademkinja posebno ističe izbjegavanje crne čokolade, kave, čaja, sušenog mesa, sušene ribe, šljiva, ananasa, avokada, lješnjaka, kikirikija, češnjaka, luka, špinata, celera, cikle i zelene salate.

Kornelija oduševila sjajnim trikom: Pogledajte što je napravila od biljke koja raste posvuda

Dodatno, akademkinja naglašava važnost unosa kalija za regulaciju tlaka, što možemo postići konzumacijom zelenog lisnatog povrća i rajčica. Preporučuje se i povećanje unosa željeza iz orašastih plodova, sjemenki i mahunarki te unos magnezija kroz orašaste plodove, sjemenke, banane, brokulu, grašak i zobene proizvode. Također, naglašava važnost vitamina C i B6, složenih ugljikohidrata i biljnih čajeva.

Na kraju, akademkinja Demarin predlaže vježbe disanja, duboko disanje tijekom dana kako bi se potaknulo opuštanje i smanjio stres. Sve ove preporuke čine integrirani pristup suočavanju s južinom i njezinim potencijalno neugodnim simptomima.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More