Jela koja se pripremaju od krumpira neizostavan su dio svakodnevne prehrane od davnih dana. Razlog je više: krumpir se lako uzgaja, ima visok prinos, dostupan je tijekom cijele godine, vrlo je zasitan, jednostavno se priprema na različite načine, a pritom je i pristupačan budžetu. Međutim, posljednji razlog ne odnosi se na krumpire koji potječu s malog francuskog otoka Noirmoutier, smještenog zapadno od Nantesa.
Mali žuti krumpiri s ovog otoka smatra se najskupljim na svijetu, a doseže cijene čak do 500 eura po kilogramu. Njihov rast je ograničen na tlo bogato mineralima Biskajskog zaljeva, komad zemlje koji odiše morskim zrakom i algama. Stručnjaci tvrde kako je upravo to tajna najskupljeg krumpira na svijetu, objašnjava Origins of Food na svojem YouTube kanalu.
Bonnotte krumpir pažljivo se uzgaja te još pažljivije bere u svibnju, tijekom samo jednog tjedna. U tom kratkom vremenu, 2500 berača okupi se od zore do zalaska sunca kako bi ubrali ovo rijetko blago, najskuplji krumpir na svijetu. Ručno branje osigurava da zlatni plodovi zablistaju na stolovima najprestižnijih restorana.
Jedno je ključno kada ga konzumirate
Ovaj ekskluzivni krumpir odlikuje se nježnom aromom limuna, notama orašastih plodova i prepoznatljivim slankastim, mineralnim okusom koji ostaje na nepcu. Koristi se u raznim jelima poput juha, salata, krema ili pirea, no bez obzira na način pripreme, ključno je ne guliti koru koja čuva esenciju mora i zemlje.
Na Marsu snimljen nevjerojatan prizor: Ljudi još tamo nisu kročili, a već su napravili nered
Unatoč francuskoj izvrsnosti, ova delicija suočava se s konkurencijom. Prije nekoliko godina, britanski lanac supermarketa Tesco počeo je komercijalizirati sličan krumpir, prodajući ga po cijeni od otprilike 2 eura po kilogramu. Iako raste preko La Manchea, na britanskom teritoriju, stručnjaci tvrde da je francuski krumpir ipak ukusniji. Mnogi tvrde kako su uvjeti poprilično slični, ali i dalje se priznaju samo krumpiri s otoka Noirmoutier. Skupocjeni krumpiri sigurno ne bi bila biljka o kojoj bi ovisili da dođe do nuklearnog rata, ali zato ove alge bi.
Otok Noirmoutier na zapadnoj obali Francuske ne zadužuje svoju slavu samo krumpirima, već i prekrasnom arhitekturom, desecima kilometara pješčanih plaža i prekrasnom prirodom koja to sve okružuje. Zanimljivo, kopnom je povezan starim nasipom i modernim mostom koji vodi do ove oaze koja privlači pažnju.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.