Pohani kruh često se priprema kao jednostavan obrok od ostatka starog kruha te ga možemo nazvati jednim od omiljenih doručaka u Hrvata. Priprema se od starog kruha i jaja, a po izboru možete dodati i malo mlijeka. Iako je pržena hrana obično povezana s dubokim uljem i manje zdravim opcijama, postoji način da se ovaj ukusni pohani kruh napravi s manje ulja.
Ovi ukusni zalogaji često se poslužuju za doručak, no, ako se odlučite za jedan od ova dva načina pripreme s manje ulja, možete uživati u njima tijekom cijelog dana. Zanimljivo je napomenuti da se na Balkanu pohani kruh smatra slanim jelom, dok se u svijetu često konzumira kao slatko jelo pod nazivom francuski tost.
Priprema ovog obroka može se obaviti na tavi ili u pećnici, ovisno o debljini kruha. Deblje šnite kruha idealne su za pečenje u pećnici, dok se tanje šnite ili tostirani kruh mogu pripremiti na tavi.
Zdravija verzija
Sastojci za pohani kruh uključuju staro kruh, ulje, jaja, sol i malo mlijeka. Ako želite dodatnu zdravstvenu notu, možete koristiti kruh od raženog ili integralnog brašna.
Mnogi Hrvati ne primijete simptome opake bolesti: ‘Ni ne skužiš kaj se događa, a kipiš iznutra’
Recept za pohani kruh iz pećnice uključuje zagrijavanje pećnice na 200 stupnjeva. Jaja se mute, dodaju sol i malo mlijeka, a deblje kriške kruha umoče u tu smjesu. Zatim se poslažu na tepsiju obloženu papirom za pečenje i premazuju tankim slojem ulja. Šnite kruha se peku dok ne postanu zlatno smeđe, oko pet minuta s obje strane.
Ako preferirate pripremu na tavi, koristite iste sastojke, ali birajte tanje kriške kruha ili tost. Pržite ih na srednjoj vatri nekoliko minuta s obje strane dok ne postanu lijepo zapečeni, što vam omogućava da pržite s manje ulja.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.