Današnji uređaji imaju znatno kraći rok trajanja nego prije: Postoji jedan veliki problem

Autor: F.F

Tehnologija neprestano napreduje i u posljednjih 30-ak godina nevjerojatno smo napredovali glede tog pitanja. Od raznih smart mobitela, tableta, električnih automobila, dronova i virtualne realnosti do umjetne inteligencije i napretka na gotov svim poljima. Vjerojatno nitko nije mogao zamisliti kako ćemo danas živjeti. No, posljednjih godina primjećuje se da je životni vijek bijele tehnike znatno kraći nego prije 20-ak godina.

U prošlosti su se hladnjaci, perilice rublja, električne pećnice i drugi električni uređaji smatrali dugoročnim ulaganjima koji bi se koristili godinama. Međutim, danas se čini da se situacija promijenila, a uređaji se češće kvare. Mnogi tvrde da kvaliteta današnjih električnih uređaja nije na razini prošlih vremena.

Perilice rublja, primjerice, nekad su imale bubanj od nehrđajućeg čelika i bile su znatno teže, dok su modernije često izrađene od plastike te se brže kvare. Tehnološki napredak doveo je do složenijih kvarova koji zahtijevaju stručniji servis, često neisplativ za vlasnike, prenose Nezavisne.

Foto: Pexels

Interesantno pitanje

Neki tvrde da su jeftiniji proizvodi podložniji kvarovima, te da ljudi koji ih kupuju često nailaze na probleme popravka ili pronalaska odgovarajućeg servisa. Postoje i tvrdnje o planiranoj zastari, gdje proizvođači namjerno konstruiraju uređaje koji se kvare neposredno nakon isteka jamstva. Ovakvi kvarovi često dovode do kupnje novog uređaja, budući da popravak nije ekonomski isplativ.

Mnogi rade jednu stvar prije spavanja i time riskiraju oboljenje od srčanih bolesti i dijabetesa

Unatoč prijedlozima da neki proizvođači koriste nižu kvalitetu materijala kako bi povećali dobit, drugi tvrde da renomirani proizvođači ne bi preuzimali takve rizike. I dalje postoji rasprava o tome koliko je uistinu prisutna planirana zastara.

U nekim europskim zemljama poput Francuske, Austrije i Švedske doneseni su zakoni i mjere kako bi se zaštitili građani od programiranih kvarova i potaknula dugotrajnost uređaja. Francuska je, primjerice, zabranila programirane kvarove, Austrija dodjeljuje oznake trajanja uređaja, dok Švedska nudi porezne olakšice za popravke. Europski parlament također je nedavno usvojio zakon, na inicijativu Biljane Borzan, koji zabranjuje ugrađene kvarove, uvodi oznake vijeka trajanja i potiče mogućnosti popravka.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More