Pravilo “ne jedite nakon 20 sati” smatra se kao dio zdravog načina života, no jeste li se ikad zapitali je li to zaista dobro za vaše zdravlje? Iako neki ljudi prate stroge dijete s vremenskim ograničenjem kao što je povremeni post, većina nas ima neku vrstu večernje rutine koja uključuje obrok ili grickalice. Često se kao optimalno vrijeme za prestanak jedenja spominje 20 sati.
Ideja da ne biste trebali jesti kasno navečer kruži već godinama, povezujući večernje obroke s problemima poput refluksa kiseline, probavnih smetnji i utjecaja na razinu šećera u krvi, što sve može negativno utjecati na kvalitetu sna. Ali je li zapravo toliki problem jesti nakon osam sati?
Iako nema mnogo istraživanja specifično usmjerena na vremensko ograničenje prehrane nakon 20 sati, postoje dokazi koji podržavaju koristi općenitog suzdržavanja od noćnog jedenja, piše Health.
Vrijedi li to pravilo?
Dr. Janese S. Laster, specijalistica interne medicine, medicinske pretilosti, gastroenterologije i nutricionizma, ističe da je vrijeme obroka važno za probavu, apsorpciju hranjivih tvari i metabolizam, što dugoročno može utjecati na tjelesnu težinu. Istraživanje provedeno 2022. godine potvrdilo je da konzumiranje hrane kasnije tijekom dana povećava osjećaj gladi, smanjuje kalorijsku potrošnju i potiče povećanje masnog tkiva.
No, učinci kasnonoćnog jedenja mogu varirati ovisno o vrsti hrane, genetici, razini stresa i drugim čimbenicima, kako ističe dr. Laster. Također, aktivnosti koje obavljate kasno navečer i društvene norme vezane uz konzumaciju hrane također mogu imati utjecaja na vaše prehrambene navike i zdravlje. Na primjer, u nekim kulturama, poput španjolske, večera se tradicionalno konzumira kasno navečer, ali stope pretilosti su niže u usporedbi s drugim zemljama.
Iako su istraživanja pokazala da rani obroci imaju tendenciju povezivanja sa stabilnijom tjelesnom težinom, to nije uvijek strogo pravilo za svakoga. Osim utjecaja na tjelesnu težinu, jesti kasno navečer također može otežati probavu i uzrokovati probleme poput refluksa kiseline, što može ometati san.
Uz ovaj trik više nećete bacati stari kruh: Vratite mu svježinu u desetak minuta
Ovisi od čovjeka do čovjeka
Ako se borite s refluksom kiseline ili drugim gastrointestinalnim problemima, važno je izbjegavati jelo neposredno prije spavanja kako biste izbjegli nelagodu tijekom noći. U svakom slučaju, važno je razumjeti da vremensko ograničenje prehrane nakon 20 sati nije apsolutno pravilo za sve. Važnije je slušati svoje tijelo, pratiti svoje prehrambene potrebe i odabrati hranu koja će vam pružiti dovoljno energije i hranjivih tvari, bez obzira na to koje je vrijeme u danu.
Ako vaš raspored ne dopušta obroke prije 20 sati, nemojte se previše brinuti. Bitno je osigurati da vaša prehrana bude uravnotežena, bez obzira na vrijeme kada jedete. Na kraju, važno je da svoju prehranu prilagodite svojim individualnim potrebama i uvjetima života, služeći se smislom za razumijevanje i fleksibilnošću.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.