Mikroplastične čestice postale su sve zabrinjavajuće u posljednjih nekoliko godina, budući da se nalaze u većini naših zaliha hrane i vode. One se mogu nesvjesno progutati i apsorbirati u krvotok, što može dovesti do metaboličkih poremećaja kao što je dijabetes, navodi se u izvješću SWNS-a. Navodno je prokuhavanje vode brz i učinkovit način za uklanjanje mikroplastike iz kućnih zaliha za piće, govore nova istraživanja provedena u Kini.
Osim toga, mikroplastika može uzrokovati poremećaje imunološkog sustava, oštetiti živčani sustav i poremetiti reproduktivni ciklus. Međutim, istraživači sa Sveučilišta Jinan u Guangzhouu otkrili su da prokuhavanjem i filtriranjem vode iz slavine mogu smanjiti prisutnost mikroplastike (i nanoplastike) u vodi za gotovo 90%, prenosi New York Post.
To se događa jer se tijekom zagrijavanja vode, mineralni naslage u kuhalu za vodu hvataju za plastične čestice, koje se zatim izlučuju zajedno s talogom. Ovisno o tvrdoći vode, plastične čestice mogu se spojiti s mineralnim naslagama i isplivati na površinu.
Velika stvar
U takvim slučajevima, potrebno je redovito čišćenje kuhala ili lonca, također se može koristiti filter za kavu kako bi se uklonili plutajući sastojci. Studiju je objavio ACS’ Environmental Science & Technology Letters. U eksperimentu su dodane različite količine nano- i mikroplastike u vodu iz slavine, koja je zatim kuhana pet minuta. Nakon hlađenja, voda je ispitana.
Jedna limenka gaziranog pića dnevno povećava rizik od fatalnog stanja: ‘Ovo je alternativa’
U tvrdoj vodi, 90% plastičnih čestica je nestalo, dok je u mekšoj vodi taj postotak bio oko 25%. Unos prekomjerne količine nano i mikroplastike može utjecati na zdravlje crijeva, prema trenutačnoj znanosti.
Iako neki kućni filtracijski sustavi mogu ukloniti neželjene čestice, većina ih nije dostupna svima zbog visokih cijena. To potiče istraživače da traže alternative za smanjenje potrošnje plastike. U nekim kulturama, prokuhavanje vode prije pijenja je tradicionalna praksa ili čak neophodna za preživljavanje, posebno u azijskim zemljama, gdje se smatra korisnim za zdravlje.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.