Blitva, osim što je ukusna, nudi i niz zdravstvenih pogodnosti zahvaljujući svojem bogatstvu hranjivim tvarima. Ova zelenjava je izvor vitamina A, C i K, kao i folata, magnezija, kalija i željeza. Vitamin A podržava zdravlje očiju i kože, dok vitamin C jača imunološki sustav i pomaže u apsorpciji željeza. Vitamin K je važan za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju, dok folat igra ključnu ulogu u stvaranju novih stanica, posebno tijekom trudnoće.
Magnezij podržava zdravlje srca i mišića, kalij pomaže u održavanju ravnoteže tekućina u tijelu, dok željezo igra ulogu u transportu kisika. Osim bogatstva hranjivim tvarima, blitva je niskokalorična i nudi značajnu količinu vlakana, što je čini idealnom namirnicom za one koji paze na težinu ili žele podržati zdravo mršavljenje. Vlakna pružaju osjećaj sitosti, podržavaju zdravu probavu i reguliraju razinu šećera u krvi.
No, jednu stvar mnogi krivo rade kada pripremaju blitvu, špinat, raštiku ili drugo zeleno lisnato povrće, a da nisu ni svjesni. Zbog te pogreške povrće može izgubiti svoja najvažnija i najzdravija svojstva.
Greška koju mnogi rade
Blitva, špinat, raštika, salata i ostalo zeleno lisnato povrće predstavljaju izvanredan izvor hranjivih tvari i mogu se pripremiti na različite ukusne načine. Unatoč njihovoj nutritivnoj vrijednosti, mnogi ljudi ne konzumiraju ih dovoljno često. Međutim, postoji loša navika koju mnogi prakticiraju prije nego što krenu s pripremom ovih jela, piše Center for Disease Control and Prevention.
Iako je namakanje lisnatog povrća uobičajen način čišćenja, trebali bismo izbjegavati tu praksu. Potapanjem u vodu, štetni mikroorganizmi s jednog lista mogu se prenijeti na ostale listove. Također, ako ih potopimo u sudoper, bakterije prisutne u sudoperu mogu kontaminirati zelje, što može biti osobito problematično ako planiramo konzumirati salatu, rukolu, baby špinat ili drugo lisnato povrće sirovo, u salatama ili smoothiejima.
Ova tri doručka mnogi smatraju zdravima, ali mogu pogoršati stvari: ‘Niste ni svjesni što radite’
No to je samo dio problema. Povrće već sadrži puno vode, pa ga ne bismo trebali potapati u dodatnu vodu, jer se većina minerala gubi u tekućini u kojoj ga namakamo dok pokušavamo ukloniti nečistoće i sitne kukce. Namakanjem u vodi, povrće također gubi dio svojih vitamina.
Vitamini C i D, kao i minerali poput kalija, otapaju se u vodi. Prema nekim istraživanjima, namakanjem se gubi gotovo 40% topivih vitamina i minerala. Kratko namakanje od dvije do tri minute možda neće nanijeti značajnu štetu, ali najbolji način za pranje ovog tipa povrća je ispiranje mlazom vode.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.