Foto: Nikola Vilic / CROPIX/Ilustracija SPECIJAL SD Split, 111013. Unatoc modernizaciji sustava pred salter za upis pacijenata na glavnom ulazu u KBC na Firulama jutros se stvorio red nezadovoljnih gradjana. Foto: Nikola Vilic / CROPIX
Gastritis je stanje koje karakterizira upala sluznice želuca, što može rezultirati različitim simptomima poput mučnine, gorušice, bolova u želucu, gubitka apetita i problema s probavom. Često se javlja kao posljedica stresa ili konzumacije hrane koja iritira želučanu sluznicu. Liječenje gastritisa uključuje smanjenje lučenja želučane kiseline, ublažavanje simptoma te poboljšanje prehrambenih navika i životnog stila kako bi se spriječilo ponovno pogoršanje stanja.
Važno je obratiti pažnju na simptome i potražiti medicinsku pomoć radi pravilne dijagnoze i liječenja. Pacijenti često pate od simptoma stresa, što može dovesti do razvoja gastritisa s upornim tegobama.
Osjećaj mučnine, gorušica, gubitak apetita ili loše probave, te bol u želucu samo su neki od neugodnih simptoma ovog zdravstvenog stanja. Sigurno vam se dogodilo da osjetite bol u želucu uslijed stresa ili nakon što ste pojeli hranu koja vam ne odgovara.
Evo na što paziti
“Dijagnosticiramo ove probleme kao funkcionalne poremećaje želuca. To su poremećaji u funkcioniranju želuca kod kojih se pregledom ne otkrije nikakav patološki nalaz, ali tegobe su prisutne. Pacijenti često pripisuju svoje tegobe stresu, što može dovesti do razvoja gastritisa s upornim, čestim i dosadnim simptomima. Većina pacijenata pati od poremećaja u funkcioniranju probavnog trakta”, rekao je dr. Marković, prenosi Najžena.
Smršavila 50 kila u pet mjeseci pa završila na operaciji: ‘Bilo je super, a onda sam napravila ovo’
“Stres može biti okidač za ozbiljne bolesti. Bitno je razlikovati funkcionalne poremećaje od organskih problema probavnog sustava. Ovi simptomi su česti nakon obroka, poput postprandijalnog distres sindroma, gdje se nakon konzumacije hrane može javiti bol u želucu ili crijevima. Bol u trbuhu je alarmantan simptom. Važno je ozbiljno shvatiti pacijenta i eliminirati moguće ozbiljne bolesti, a ne olako pripisati sve tegobe stresu”, objasnio je gastroenterolog.
“Prvi korak u liječenju je smanjiti lučenje želučane kiseline jer hrana koja ne odgovara i stres mogu potaknuti povećano lučenje kiseline. Možemo propisati lijekove koji blokiraju lučenje kiseline. Osim toga, često se javlja nadutost i pojačana proizvodnja plinova, kao i prisustvo štetnih bakterija. Uz terapiju, možemo preporučiti i probiotike te poboljšati prehrambene navike. Važno je obratiti pažnju na alarmantne simptome, kao što su anemija, gubitak težine, krv u stolici ili povraćanje”, zaključio je dr. Srđan Marković, gastroenterolog.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.