Brašno je jedna od najosnovnijih namirnica koja se koristi u pripremi hrane diljem svijeta. Njegova povijest seže unatrag tisućama godina, a koristi se za pripremu raznovrsnih jela kao što su kruh, peciva, kolači, tjestenina, umaci i još mnogo toga.
Prvotno, brašno se proizvodilo ručno, mljevenjem zrna žitarica kao što su pšenica, ječam, kukuruz ili riža. Kroz povijest, tehnologija mljevenja je evoluirala, što je rezultiralo različitim vrstama brašna, kao što su bijelo brašno, integralno brašno, brašno od cijelog zrna i drugi.
Brašno bi se trebalo skladištiti na suhom i hladnom mjestu, no ponekad se u ovu zahvalnu namirnicu “uvuku” štetočine. Želite li produžiti vijek trajanja brašna i spriječiti pojavu buba i insekata?
Zaštitite brašno
Postoji jednostavan trik koji su naše bake koristile još u doba kada se brašno čuvalo u smočnici. Umjesto da ga držite bez zaštite, stavite metalnu žlicu unutra što bi trebalo otjerati kukce. Alternativno, možete koristiti i aluminijsku foliju oblikovanu u kuglu, piše Klix.ba.
Ipak, najsigurniji način da sačuvate svježinu brašna i zaštitite ga od insekata je da ga prebacite u hermetički zatvorene plastične ili staklene posude. Ako ga ostavite u papirnatoj vrećici, postoji rizik od vlage koja bi ga mogla pokvariti.
Izbjegnite zeleni žumanjak i skuhajte savršena jaja: Mnogi griješe u samom početku
Također, važno je izbjegavati izlaganje brašna direktnoj sunčevoj svjetlosti i držati ga dalje od izvora topline. Na taj način, možete produžiti svježinu brašna od šest do osam mjeseci.
Ako primijetite da brašno ima neugodan miris, bolje ga je odmah baciti kako ne biste riskirali korištenje pokvarenog brašna.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.