Paul Elcombe, 62-godišnjak iz Kenta, prisiljen je jesti samo jedan obrok dnevno kako bi produžio trajanje svog ključnog lijeka, Creona. Ovaj lijek mu je neophodan za probavu hrane nakon što mu je prije dvije godine uklonjena gušterača. Od Božića nije uspio nabaviti Creon u ljekarnama, zbog čega se obratio društvenim mrežama za pomoć.
Konzervativni zastupnik Andrew Stephenson priznao je da je vlada svjesna problema s opskrbom Creona i istražuje načine za rješavanje situacije. Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi pokrenulo je protokol o ozbiljnoj nestašici (SSP) za Creon, omogućujući farmaceutima da pacijente upućuju natrag liječnicima ili drugim ljekarnama ako nemaju lijek na zalihama.
“Bez ovog lijeka ne mogu jesti. Gubit ću na težini i na kraju ću umrijeti,” izjavio je Paul.
Teška situacija
Paul je postao iznimno zabrinut svaki put kad uzme tabletu, jer zna da je sve bliže ostanku bez lijeka. Nakon operacije Whipple, Paul nije mogao proizvoditi enzime potrebne za apsorpciju hrane. “Ako ne uzimam Creon uz svaki obrok, hrana koju pojedem prođe kroz mene bez ikakvih hranjivih tvari,” objasnio je za The Sun.
Paul je svoju trenutnu zalihu lijeka dobio od drugog pacijenta preko Facebooka. U posljednjih šest mjeseci posjetio je brojne ljekarne, ali bez uspjeha. Sada je prisiljen jesti samo večeru kako bi produžio trajanje lijeka:
“Užasnut sam svaki put kad uzmem tabletu,” rekao je Paul, dodajući da je izgubio na težini i da se stalno osjeća loše. “Osjećam se slabo i kao da imam gripu cijelo vrijeme, što mi jako otežava rad.”
Ove posude gotovo nitko ne pere, a najprljavije su u kuhinji: Često su izvor salmonele
Jede samo jednom dnevno
Alfie Bailey-Bearfield iz organizacije Pancreatic Cancer UK izrazio je zabrinutost zbog povremenih nestašica Pancreatic Enzyme Replacement Therapy (PERT). “PERT je neophodan za osobe s rakom gušterače kao što je inzulin za dijabetičare,” rekao je. Nedostatak ovog lijeka može značajno utjecati na kontrolu simptoma i kvalitetu života.
Nedavna izvješća sugeriraju da nestašice lijekova u Velikoj Britaniji postaju sve ozbiljnije, uključujući probleme s opskrbom lijekova za hormonsku nadomjesnu terapiju, ADHD, antidepresive i inzulin. Janet Morrison, izvršna direktorica Community Pharmacy England, naglasila je ozbiljnost situacije, ističući da nedostatak pristupa potrebnim lijekovima može dovesti do ozbiljnih posljedica za pacijente.
Ljekarne u Engleskoj čine sve što mogu kako bi pronašle rješenja za svoje pacijente, no suočene su s nacionalnim i globalnim problemima opskrbe.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.