Što se tiče čišćenja kuhinjskih uređaja, obično najviše pažnje posvetimo pećnici za koju je lako ustanoviti da treba čišćenje. Međutim jedan drugi uređaj puno više nakuplja prljavštinu.
Kako prenosi Divany, jedno istraživanje pokazalo je da perilica suđa može postati toliko prljava da je to opasno za zdravlje. U zapuštenoj perilici suđa mogu se razviti bakterije, gljivice i drugi patogeni.
Perilica suđa je najprljaviji dio kuhinje u većini kućanstava. Većinom su prljavije od košare za rublje, kante za smeće i WC školjke. Stručnjaci su to ustvrdili tako da su uzeli uzorak s raznih površina i zatim proveli bakterijski test. Skala prisutnosti štetnih mikroorganizama ide do 250. U istraživanju su kante za smeće u prosjeku imale vrijednost 66,5, perilice rublja 74, a perilice suđa čak 135.
Obavezno očistite filter
Najproblematičniji dio perilice suđa je filter na kojem se nakupljaju ostaci hrane što je idealno za nastanak bakterija. To može postati izvor neugodnih mirisa, a može i naškoditi radu perilice.
Najbitnije je ukloniti ostatke hrane iz svih dijelova unutrašnjosti perilice. Ako to radite redovno spriječit ćete stvaranje neugodnih mirisa i vaš uređaj će duže raditi. Posebno obratite pozornost na filter koji možete izvaditi, isprati pod mlazom vode i zatim oribati starom četkicom za zube.
Ako imate problema s tvrdoćom vode u cijevima, pomoći će vam posebna sol za perilicu suđa koja omekšava vodu. U suprotnom na filtru će nastajati naslage kamenca koje s vremenom mogu oštetiti uređaj.
Dubinsko čišćenje jednom svaka tri do četiri mjeseca
Povremeno biste trebali obaviti i dubinsko čišćenje perilice. Sve dostupne dijelove perilice istrljajte vlažnom krpom i octom. Nakon toga napunite malu šalicu octom i stavite je u gornju košaru perilice posuđa. Zatim pokrenite ciklus tople vode bez suđa u perilici kako bi ocat počeo djelovati i očistio unutrašnjost perilice. Bilo bi idealno da ovo radite svaka tri do četiri mjeseca.
Kako znati da je vrijeme da zamijenite ručnike: Ovo su jasni znakovi da je vrijeme za to
Ako iz perilice posuđa dolazi neugodan miris ostavite vrata perilice otvorena barem sat vremena nakon pokretanja svakog ciklusa. Ako u stroju nađete tragove plijesni možete ih ukloniti izbjeljivačem (ako je vaš uređaj od nehrđajućeg čelika onda koristite sredstvo za čišćenje bez izbjeljivača).
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.