Hrvati ne mogu bez ovog dodatka hrani, liječnici upozoravaju: ‘Iznimno šteti, posebno jetri’

Autor: F.F

Došlo nam je toplo vrijeme, samim time i sunčane zrake, koje su mnoge natjerale u obližnji park ili jezero kako bi s društvom i obitelji malo roštiljali. Uz takva druženja često idu i razni prilozi, a Hrvati najčešće ne mogu ni bez kečapa i majoneze. Omiljeni su to umaci koji su gotovo neizostavni dio naše prehrane, bilo uz spomenuti roštilj, hamburgere,kakvu piletinu, hrenovke ili hot dog, pa čak i pizzu.

Iako se mogu činiti bezopasnim dodacima hrani, treba biti oprezan jer mogu biti iznenađujuće bogati kalorijama, nezdravim mastima, šećerom i natrijem. Dok uživamo u ljetnom suncu i druženju s voljenima, važno je odabrati začine pažljivo kako bismo osigurali da podržavamo svoje opće zdravlje.

Nutricionist Tristan Best, dijetetičarka Lisa Richards i dr. Erik Natkin pružaju uvid u nekoliko potencijalno štetnih opcija, uključujući majonezu i kečap, prenosi She Finds.

Foto: Pexels

Pokušajte ih izbjegavati

Prvo, majoneza, posebno ona tradicionalna na bazi jaja, može biti zamka zbog visokog udjela zasićenih masti i emulgatora. Richards upozorava da jetra može biti opterećena filtriranjem viška masnoće i toksina iz majoneze, što može biti posebno problematično za zdravlje jetre. Iako su varijante majoneze napravljene od zdravih ulja poput maslinovog ulja možda bolja opcija, preporučuje se umjerena konzumacija.

“Masnoće i emulgatori koji se nalaze u majonezi, pogotovo zdravijim verzijama, mogu biti iznimno štetne za naše tijelo, a najviše ‘udaraju’ našu jetru”, pojasnila je Richards.

Drugo, kečap, iako se čini nevino, često je prepun šećera, često u obliku kukuruznog sirupa s visokim udjelom fruktoze. Dr. Natkin ističe da pretjerana konzumacija može dovesti do inzulinske rezistencije i debljanja, što dugoročno može negativno utjecati na zdravlje srca.

Mnogi ne znaju za skrivenu pogodnost češnjaka: Zapanjujuće djeluje na jedan od najvažnijih organa

“Najveći problem kečapa su šećeri. Čini se kao bezopasan prilog uz hranu, ali je često pun šećera, najčešće u obliku jakog fruktoznog kukuruznog sirupa”, pojasnio je Atkin.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More