Generacija Z, rođena između 1997. i 2012., odrasla je uz porast popularnosti e-cigareta, koje su proizvođači promovirali kao sigurnu alternativu pušenju bez neugodnih mirisa. Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, osobe u dobi od 18 do 24 godine najčešći su korisnici e-cigareta među odraslima, dok su oni u dobi od 18 do 44 godine, generacija Z i milenijalci, skloniji istovremenom korištenju e-cigareta i klasičnih cigareta u usporedbi sa starijim odraslima.
Osim poznatih smrtonosnih učinaka dugotrajnog pušenja, poput raznih vrsta raka, duhanski dim također može uzrokovati loš zadah, žute zube i preuranjene bore. No, uređaji za isparavanje, koji se prodaju kao pomoć pri odvikavanju od nikotina, otkriveni su kao izvori potencijalno opasnih kemikalija i patogena, što je u nekim slučajevima dovelo do misterioznih respiratornih bolesti.
Sada dermatolozi sugeriraju da e-cigarete mogu biti uzrok zašto pripadnici generacije Z primjećuju brzo starenje kože.
Sve zbog dima
Jedna od privlačnosti vapinga je nedostatak dima, ali dr. Bav Shergill, član Britanske udruge dermatologa, upozorava da nikotin može uništiti elastičnost kože, čineći je manje zategnutom: “U dimu cigareta postoje tvari koje mogu oštetiti kožu, ali nikotin je najveći problem jer je ovisnički i negativno utječe na kožu,” rekao je Shergill za Daily Mail.
“Nikotin je povezan s brojnim kožnim problemima, uključujući akne i psorijazu. Stalna izloženost toksičnim kemikalijama izaziva imunološki odgovor koji uzrokuje kroničnu upalu, pogoršavajući stanja poput psorijaze. Upala uzrokuje povećan dotok krvi, što može rezultirati crvenilom i mrljama,” dodao je Shergill.
Stanice kože brzo se razgrađuju kod onih koji često koriste nikotin.
Liječnik upozorava na jednu naviku koju većina radi: ‘Od toga možete izgubiti vid’
Primjer s blizancima
“Ako uzmete, primjerice, blizance gdje je jedan pušač i često se izlaže suncu, razlika će biti vidljiva već u dobi od 25 godina,” objasnio je Shergill. Kombinacija izlaganja suncu i kemijskih tvari iz cigareta može smanjiti dotok krvi potrebne za popravak i regeneraciju zdravih stanica kože.
Toplina koju generiraju ovi uređaji može također uzrokovati “toplinska oštećenja,” što rezultira dehidriranom kožom bez sjaja i s više bora, jer gubitak kolagena omogućava gravitaciji da odradi svoj posao. “Gubitak kolagena, koji djeluje poput punjenja u madracu, rezultira opuštenom kožom,” zaključio je Shergill.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.