Male boginje, poznatije kao ospice, i dalje su prisutne u Srbiji, a prema izvještaju Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” u posljednjem tjednu lipnja registrirano je 15 novih slučajeva, najviše u Beogradu i Novom Pazaru, prenosi Blic.
U Beogradu je do sada registrirano 88 slučajeva od početka epidemije u veljači, uključujući dva djeteta iz Republike Srpske. Među oboljelima je 27 necijepljene djece mlađe od šest godina, a sedmero je imalo upalu pluća. U Novom Pazaru, gdje je epidemija prijavljena u svibnju, dijagnosticirano je 23 necijepljene djece.
Male boginje su također zabilježene u Novom Sadu, Boru, Valjevu, Mionici, Vranju, Južnobanatskom okrugu, Nišu, Loznici i Krupnju. U Srbiji su na snazi pooštrene mjere epidemiološkog nadzora koje će trajati do isteka dvostruke inkubacije nakon posljednjeg slučaja. Virus se prenosi direktnim kontaktom s oboljelom osobom, putem zraka ili preko kontaminiranih predmeta. Inkubacija traje 7 do 18 dana.
Vaccine-preventable diseases include:
Cervical cancer
Cholera
Diphtheria
Hep B
Influenza
Japanese encephalitis
Measles
Mumps
Pertussis
Pneumonia
Polio
Rabies
Rotavirus
Rubella
Tetanus
Typhoid
Varicella
Yellow Fever#VaccinesWork!
Here are 5 facts on vaccines you need to know pic.twitter.com/jEe8UU9pHX— World Health Organization (WHO) (@WHO) February 8, 2018
Komplikacija može dovesti do smrti
Simptomi uključuju povišenu temperaturu, sekreciju iz nosa, kašalj i konjunktivitis, a nakon nekoliko dana dolazi do osipa i visoke temperature. Oboljela osoba je zarazna čak i prije pojave simptoma. Komplikacije su češće kod djece mlađe od 5 godina i odraslih starijih od 20 godina, uključujući upalu pluća, upalu srednjeg uha, dijareju, upalu mozga i gubitak vida. Svaki tisućiti bolesnik dobije upalu mozga, a kod te komplikacije dolazi do smrti.
Znate li kako prepoznati ‘tihog ubojicu’: Mnogi zanemaruju ove simptome, a mogu dovesti i do smrti
Srbija ni prošle godine nije postigla dovoljnu procijepljenost MMR cjepivom. Prošlogodišnja procijepljenost bila je 84,5 posto u drugoj godini života, a 91 posto prije škole, što je nedovoljno. Najniže vrijednosti procijepljenosti zabilježene su 2020. i 2021. godine, no tijekom 2023. procijepljenost se malo povećala, na 88 posto za prvu dozu i 86 posto za drugu dozu.
Primarijus dr. Slavica Maris naglasila je da je pandemija covida doprinijela padu procijepljenosti, ali je ovogodišnja epidemija utjecala na povećanje broja cijepljenih u Beogradu. Unatoč blagom poboljšanju, procijepljenost je i dalje ispod potrebnih 95 posto.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.