Zamjena maslaca mješavinom maslinovog ulja i visokokvalitetnog biljnog ulja može značajno poboljšati kolesterol i dugoročno zdravlje srca, prema istraživanjima provedenim u Švedskoj i Njemačkoj. Istraživački tim s Tehnološkog sveučilišta Chalmers i Njemačkog instituta za ljudsku prehranu uspješno je mjerio promjene masnoća u krvi povezane s prehranom, te ih povezao s rizicima za bolesti srca i dijabetes tipa 2.
“Naše istraživanje dodatno potvrđuje zdravstvene prednosti prehrane bogate nezasićenim biljnim mastima, poput mediteranske prehrane,” izjavio je Clemens Wittenbecher, docent na Chalmersu i viši autor studije, prenosi New York Post.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Medicine, uspoređivalo je učinke zamjene maslaca mješavinom maslinovog ulja i ulja repice, te zamjene samo s uljem šafranike. Wittenbecher je rekao za The Post da su obje zamjene pokazale “vrlo slične” zdravstvene prednosti.
Bolje ga zamijeniti
Maslinovo ulje je poznato po svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima. Ulja uljane repice i šafranike bogata su omega-6 masnim kiselinama koje reguliraju metabolizam, potiču rast kože i kose, održavaju zdravlje kostiju i podržavaju reproduktivni sustav.
Biljna ulja, orašasti plodovi poput oraha i badema, te sjemenke suncokreta i bundeve, dobri su izvori omega-6 masnih kiselina. Iako većina Amerikanaca dobiva dovoljno omega-6 iz prehrane, neki stručnjaci izražavaju zabrinutost zbog neravnoteže u prehrani koja favorizira omega-6 u odnosu na omega-3 masne kiseline, koje su također važne za zdravlje srca.
“Omega-6 masne kiseline su esencijalne i zdrave, ali prekomjerna konzumacija može smanjiti udio omega-3 masnih kiselina u staničnim membranama, što može izazvati kroničnu upalu,” rekao je Anthony Hulbert, autor knjige “Omega Balance” i emeritus profesor na Sveučilištu Wollongong u Australiji.
Veliki dio Hrvata ni ne zna da ima ovu neizlječivu bolest: Svaka deseta osoba je na udaru
Povezuje se sa srčanim bolestima
Maslac, koji je već dugo poznat po visokim razinama zasićenih masti, povezuje se sa srčanim bolestima. Wittenbecher preporučuje ulja koja mogu nadomjestiti maslinovo ulje u zamjeni maslaca, uključujući ulje uljane repice, šafranike, suncokreta i avokada.
“Maslinovo ulje i ulje avokada najstabilniji su na toplinu i trebali bi se koristiti za kuhanje i prženje na umjerenim temperaturama,” objasnio je Wittenbecher. On također vjeruje da nerafinirano ekstra djevičansko maslinovo ulje, bogato antioksidativnim polifenolima, te ulja od oraha i lanenih sjemenki, bogata omega-3 masnim kiselinama, mogu imati dodatne zdravstvene koristi.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.