Većina lijekova se kvari iznad 25 stupnjeva: Nije dovoljno skladištiti ih u kupaonici

Autor: F.F

Većina lijekova ne podnosi temperature iznad 25 Celzijevih stupnjeva, pa je važno paziti na njihovo skladištenje tijekom ljetnih vrućina kako bi se očuvala njihova učinkovitost i sigurnost. Za vrijeme vrućih dana, kada temperature često prelaze granice ugodnog, može se dogoditi da lijekovi nisu pohranjeni na ispravan način. Možda ste stavili kutiju antibiotika u džep ili torbu kako biste ih imali pri ruci na plaži ili u šetnji gradom.

No, takvo čuvanje lijekova nije samo neispravno, već i opasno, jer visoke temperature mogu uzrokovati gubitak učinkovitosti lijeka ili čak promjenu njegovih svojstava kao što su boja, konzistencija, miris ili okus, te razgradnju aktivnih sastojaka.

Stručnjaci savjetuju da lijekove treba čuvati na suhom, tamnom i hladnom mjestu, s temperaturama do 25 Celzijevih stupnjeva. Idealno mjesto za njihovo skladištenje je posebna ladica u najhladnijoj prostoriji doma, izbjegavajući kupaonice i kuhinje gdje vlaga može dodatno ugroziti stabilnost lijekova, piše Najžena.

Foto: Zeljko Hajdinjak / CROPIX

Mnogi tu griješe

Lijekove koji su posebno osjetljivi na toplinu, poput antibiotika, lijekova za srce ili hormonskih terapija, treba čuvati u hladnjaku tijekom ljetnih mjeseci. Kapi za nos, oči i uši, kao i vaginalne tablete, treba čuvati na temperaturi između 2 i 8 Celzijevih stupnjeva, a kapi za oči treba upotrijebiti unutar 30 dana nakon otvaranja, bez obzira na način čuvanja.

Istraživanja pokazuju da je nepravilno skladištenje lijekova u kućanstvima globalni problem, s prevalencijom od čak 76%. Česti nedostaci uključuju izravnu izloženost suncu, prisutnost prašine ili čuvanje lijekova u prostorijama poput kuhinje ili kupaonice.

Liječnica zaprepastila tvrdnjom o mijenjanju donjeg rublja: ‘To je prihvatljivo’

Kroničnim bolesnicima se savjetuje izbjegavanje izlazaka iz kuće u najtoplijem dijelu dana tijekom ljetnih mjeseci. Ako je potrebno nositi lijekove sa sobom, treba ih držati na što hladnijem mjestu, izbjegavajući izravnu sunčevu svjetlost i ekstremne temperature.

Također je važno držati lijekove izvan dohvata djece, jer neki od njih mogu biti vrlo opasni za njihovo zdravlje. Ako dijete slučajno proguta lijek, odmah potražite medicinsku pomoć.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More