Istraživanja pokazuju da sreća zaista proističe iz trošenja novca kada ga trošimo na određene načine
Kada vam je potrebno malo podizanja raspoloženja, da li volite da potrošite nešto novca i idete u kupovinu? Da li se osećate neverovatno srećno nakon toga?
Ili se možda osećate krivim kada idete u kupovinu jer je to „loše“.
Konzumerizam je rasipništvo. Drugi nisu toliko srećni kao vi. Naravno da je to tačno, ali… bla, bla, bla. Ostali razlozi su beskrajna lista.
Da li novac može kupiti sreću? Da li zaista možete živeti srećan život kupovinom i trošenjem?
Pa, evo odgovora: Da. Novac može kupiti sreću. Nije ono čemu su vas do sada učili?
Istraživanja pokazuju da sreća zaista proističe iz trošenja novca kada ga trošimo na određene načine.
Evo tri načina razmišljanja o novcu koji čine trošenje radosnim i nagrađujućim.
1. Finansirajte svoju slobodu
Kada imate novac u rezervi, slobodni ste da iskoristite spontane prilike koje se pojave – poput neočekivanog prisustvovanja rođendanu nećake ili dolaska da proslavite dostignuće starog prijatelja.
Trošenje raspoloživog novca na ono što vam je važno i izbegavanje onoga što nije oslobađa dodatni novac za štednju za buduću slobodu.
Još nemate dovoljno novca?
Vežbajte trošenje energije na ono što vam je važno i kreativno učinite svoje prisustvo osetnim u situacijama kada još ne možete priuštiti kupovinu avionske karte – napravite video za nećaku ili kreirajte foto album za svog prijatelja.
2. Ulažite u svoj rast
Biti srećan u životu znači ulagati u sebe. Možda postoji kurs ili program koji se ne poklapa sa vašom karijerom, ali biste uživali u njemu.
Bez racionalizacije da li je mudro trošiti novac na nešto što vam „ne treba“, ulažite u negovanje svih strana svog uma i ličnosti – jednostavno zato što to želite!
Dok ta novčana rezerva ne bude adekvatna, istražite mogućnosti kako i dalje možete proširiti svoje znanje.
Dakle, napravite listu i istražite načine kako da se udubite u neke od tih tema. Gledajte TED razgovore, potražite besplatne onlajn kurseve ili prisustvujte zanimljivim MeetUp-ovima u vašoj zajednici.
3. Proslavite simbolikom
Kupite sebi nešto samo zato što vam duboko govori. Ne na način ,,moram to imati jer je to sledeća nova stvar“, već zato što odražava aspekt vašeg unutrašnjeg bića i čini da se osećate jačim, srećnijim, pametnijim ili boljim.
Kupite simbol da vas podseća na nešto važno što ste uradili ili nešto važno što stvarate.
Još nemate novca da se prepustite? Idite u šetnju i pronađite nešto u prirodi što vam govori. Ili ga sakupite ili fotografišite za izlaganje. Zabeležite trenutak, kao i značenje, i cenite ga svakog dana.
Očigledno je da nije sam novac taj koji nas čini nasmejanim – bogatstvo je u onome što novac pruža.
Dakle, novac i sreća su bliskije povezani nego što ste prvobitno verovali, sve dok to radite na pravi način.
Gomilanje novca i nekorišćenje za uživanje u životu ubrzo vas menja jednako kao i preterano trošenje.
Zato razmislite o onome što vam je važno. Spontanost? Filantropija? Avantura? Kreativnost? Odatle odlučite kako da koristite i uživate u svom bogatstvu!
I postoje pametna pravila koja možemo slediti koja pojačavaju trošenje novca na načine koji nam donose radost:
- Kupujte iskustva
- Koristite novac da poboljšate kako provodite vreme
- Priuštite sebi poslastice
- Platite sada ili unapred
- Budite velikodušni i delite
Ali, postoji više u teoriji ,,Novac može kupiti sreću“ od gore navedenih navika trošenja.
Tu je i čista radost kupovine da proslavite sebe!
Zar ne nalazite tako zadovoljavajućim kada kupite savršenu stvar da izrazite ko ste i onda je nosite da to objavite svetu?
Ili, pobedite u izazovu i kupite simbolični podsetnik koji ćete gledati svakog jutra, kao podsetnik na vašu pobedu i motivaciju za sledeću veliku pobedu?
Da li su to površne kupovine? Sasvim suprotno. Te kupovine su alati koji pojačavaju vaše najdublje želje i podržavaju vas u obavljanju vašeg najhrabrijeg rada u svetu.
Međutim, ako zaista odlučite da potrošite malo novca, uživajte u tome! Ne osećajte krivicu!
Automatska kupovina da utrnete ili izbegnete život nije način za kupovinu i verovatno je ono što je dalo lošu reputaciju trošenju novca!
Gomilanje dugova ili punjenje naših ormara stvarima koje nam ne trebaju, ne koristimo ili u njima ne uživamo je besmisleno i vodi nas da se osećamo depresivno umesto oduševljeno. U tome nema vrednosti!
Ali, možete naučiti kako da budete srećni pristupajući novcu na pravi način, piše Your Tango.
Bonus video: