Iako pranje određenih stvari u perilici može izgledati kao praktično rješenje za tvrdokorne mrlje, postoje predmeti koje nikako ne biste trebali staviti u perilicu. Ako ne pazite što perete na taj način, možete oštetiti i odjeću i samu perilicu.
Primjerice, kupaći kostimi, iako dizajnirani za vodu, nisu prikladni za perilicu. Strojno pranje može uništiti njihovu elastičnost, jer materijal ne podnosi dobro toplinu.
Također, predmeti zaprljani zapaljivim tekućinama, poput benzina, motornog ulja ili ulja za kuhanje, ne smiju se prati u perilici. Umjesto toga, koristite sredstvo za uklanjanje mrlja na bazi otapala, ostavite ga da djeluje desetak minuta, a zatim ručno operite odjeću.
Bolje izbjegavati
Odjeća prekrivena dlakama kućnih ljubimaca također je bolje izbjegavati u perilici. Dlake se mogu nakupiti u odvodu perilice, uzrokujući začepljenja i sprječavajući pravilno otjecanje vode. Prije pranja koristite valjak za dlačice kako biste uklonili što više dlaka.
Grudnjaci su još jedan primjer odjeće koju je bolje prati ručno. Nezakopčane kuke mogu se zapetljati u bubnju perilice ili oštetiti druge komade odjeće, piše Klix.ba.
Matija se oduvijek bori s nerješivom bolesti: ‘Cijeli život se trujem, a to nije bilo rješenje’
Teški tepisi ili staze s gumenom podlogom također nisu prikladni za perilicu, osim ako etiketa ne sugerira drugačije. Gumena podloga može se odvojiti i oštetiti unutrašnjost bubnja perilice.
Tenisice za trčanje, koje sadrže manje tkanine i više gume od običnih tenisica, također nisu pogodne za perilicu jer strojno pranje može promijeniti njihov oblik i smanjiti njihovu trajnost.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.