Ova vrsta štednjaka je možda i najopasniji uređaj u vašem domu, pogotovo za djecu

Autor: F.F

Plinski štednjaci su dugo bili omiljeni izbor mnogih kuhara zbog svoje pouzdanosti, brzine i precizne kontrole temperature. Međutim, dok su ovi štednjaci nezamjenjivi alat u kuhinji, sve češće se postavlja pitanje njihovih potencijalnih negativnih utjecaja na zdravlje.

Mnogi entuzijasti kuhanja cijene prednosti plinskog kuhanja. Od intenzivne vatre do brzog zagrijavanja, plinski štednjaci omogućuju kuharima da precizno kontroliraju proces pripreme hrane. Također, plinski štednjaci su ekonomičniji od električnih štednjaka, što ih čini popularnim izborom u mnogim kućanstvima i restoranima diljem svijeta.

Međutim, upravo zbog popularnosti plinskih štednjaka sve više se istražuje njihov potencijalni utjecaj na okoliš i zdravlje ljudi. Neki znanstvenici i istraživači izražavaju zabrinutost zbog emisija stakleničkih plinova i drugih zagađivača koji nastaju prilikom korištenja plinskih štednjaka.

Foto: Pexels

Nije dobro

Znanstvenici sa Sveučilišta Stanford otkrili su da plinski štednjaci uzrokuju oko 19.000 smrtnih slučajeva među odraslima godišnje u Sjedinjenim Državama, izvještava Inside Climate News. Studija, objavljena u časopisu Science Advances, također pokazuje da ovi štednjaci povećavaju dugotrajnu izloženost dušikovom dioksidu, dosegavši 75% smjernica Svjetske zdravstvene organizacije za tu vrstu izloženosti.

Zdravstveni rizici od plinskih štednjaka proizlaze iz stalne svakodnevne izloženosti štetnim zagađivačima zraka unutar kuće. S vremenom, ova izloženost može povećati rizik od bolesti dišnog sustava.

“Ljudi s nižim primanjima često udišu zagađeni zrak izvana, a ako koriste plinski štednjak, taj zrak je zagađen i unutar njihovih domova,” navedeno je u studiji. Djeca su posebno osjetljiva na ove rizike. Udisanje dušikova dioksida, ugljičnog monoksida i benzena iz plinskih štednjaka, čak i u malim količinama, može pogoršati astmu i povećati rizik od leukemije kod djece.

Ranojutarnje buđenje zapravo ima neočekivan efekt na vaš mozak: ‘Često čujemo kako je to dobro’

Kako se zaštititi?

“Trebali bismo se fokusirati na mjere za smanjenje zagađenja zraka u zatvorenim prostorima kako bismo zaštitili djecu, trudnice, starije osobe, kao i javno zdravlje općenito,” rekla je Kari C. Nadeau, stručnjakinja za pedijatrijsku astmu i imunologiju te jedna od autorica studije.

Postoje jednostavni načini da zrak u vašem domu učinite sigurnijim.

“Kada koristite plinski štednjak, uvijek uključite ventilaciju i otvorite prozore kako biste omogućili izlazak štetnih plinova iz kuhinje. Razmislite o zamjeni plinskog štednjaka električnim ili indukcijskim modelom. Indukcijski štednjaci su energetski učinkovitiji, isplativiji i brže prokuhavaju vodu od plinskih štednjaka,” savjetuju stručnjaci.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More