Kako očistiti lice pravilno i izbeći najčešće greške

Ako imate problematičnu kožu, verovatno  ste se pitali da li zaista znate kako očistiti lice i da li negde grešite. Evo odgovora i načina.

Koža na licu je veoma osteljiva. Ukoliko je ne operemo kako treba, nečistoće će se nagomilati u porama i imaćete problem sa mitiserima ili čak i sa potkožnim bubuljicama. Ukoliko preterujete sa pranjem , koža će postati previše suva, a to može biti uzrok iritacija, ali i preduslova za pojavu prvih bora na licu.

Da li je dovoljno samo umiti se toplom vodom ujutru i skinuti šminku pre spavanja?

Nega lica ipak zaheva malo više koraka.

Ukoliko ste spremni da imate čistu, hidriranu, zategnutu i zdravu kožu lica i savršen ten, imamo za vas pravila koja morate poštovati kada je higijenski tretman lica u pitanju i greške koje obavezno treba da izbegnete.

Najbolje je da imate set za čišćenje lica koja odgovara vašem tipu koža lica i da tretmani koje koristite budu prirodni. Ksenija je pronašla takav tretman za svoje uporne bubuljice i od kada ga je probala više ga ne menja. Njenih bubuljica i mitisera više nema. Čime je čistila lice i šta je koristila za negu saznaćete ako pročitate njeno iskustvo koje se nalazi na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bubuljica-mitisera-masne-koze-lica/

5 pravila za čišćenje lica kod kuće

Umivanje je jedna od prvih stvari koje radimo ujutru i to je ono čemu su nas učili od malih nogu. Međutim, već u pubertetu , nega lica zahteva mnogo više od same vode. Tada možete primetiti da se lice više masti i da na njemu izlaze bubuljice, pa se čini da nega koju pružamo licu nije dovoljno dobra

Ukoliko imate potkožne bubuljice, važno je da ih nikad ne cedite. Pročitajte kako treba da ih uklonite pravilno!

Kako onda očistiti lice?

Evo 5 koraka koje je lako zapamtiti:

1. korak – Čišćenje

Nakvasite lice mlakom vodom. Možete ga zapljuskivati vodom ili nakvasiti peškir pa na taj način naneti  vodu na njega. Nakon toga nanesite sredstvo za čišćenje lica namenjeno vašm tipu kože. Ovakva sredstva treba da budu prirodna i blaga, kako ne bi previše isušivala kožu. Možete da uzmete glicerinski sapun, sapun sa kozijim mlekom ili neko mleko za čišćenje lica i da laganim potezima ukonite nečistoće i otvorite pore.

2. korak – Piling

Nakon što ste otvorili pore, nastavite negu nekim blagim pilingom za lice, koji ima za cilj da ukloni mrtve ćelije sa kože. Ne morate uvek kupovati piling. Možete napraviti prirodni sa sastojcima koje imate kod kuće. Možete pomešati malo meda i šećera ili malo kafe. Ukoliko je sve to previše gusto, dodajte malo mleka ili vode, može  jogurt.  Kafa je odlična za kožu i može vam biti korisna i u borbi protiv celulita.

Piling za lice ne treba da radite svaki dan, dovoljno je 2-3 puta nedeljno. Suviše često trljanje lica sitnim zrnicma može da iziritira kožu!

3. korak – Maska za lice

Ukoliko želite da obezbedite vlažnost svojoj koži, napravite jednostavnu masku za lice koja će joj ujedno obezbediti i neophodne vitamine i minerale, ali isto tako biti i odlična preventiva protiv bora i opuštanja kože. Evo nekih maski za lice protiv bora koje možete probati, bez obzira imate li tragove starenja na licu  ili ne.

4. korak -Toniranje

Nakon što isperete masku za lice, stavite tačku na proces pranja lica.Vreme je za tonik!  Kako očistiti lice tonikom i čemu on služi? Ovaj preparat zatvara pore, uklanja ostatke pilinga, maski , kamenca od vode i vraća koži ph vrednost, i omekšava je. Tonik za lice koristi se pre stavljanja krema. Postoji više vrsta ovog proizvoda: sa alkoholom, bez alkohola, sa antibakterijskim svojstvima. Ukoliko imate suvu kožu, tonik sa alkoholom nije opcija za vas, ali je dobra ukoliko je vaša koža masna.

5. korak – Hidratacija

Finalini korak je stvaljanje kreme koja će da neguje kožu vašeg lica i pomogne joj da sačuva vlažnost i elastičnost. Ovo je naorčito bitno da uradite pred spavanje, jer se koža opravlja preko noći. Iz tog razloga su i noćne kreme malo masnije od dnevnih. Birate prirodnu kremu namenjenu vašem tipu kože.

8 grešaka koje treba da izbegnete

Možda vam se čini da znate kako očistiti lice, ali verujte da mnogi ljudi prave greške.Ovo su najčešće među njima. Obratite pažnju na njih i gledajte da ih više ne ponavljate.

umivanje lica

  1. Izbor pogrešnog proizvoda za čišćenje lica. Sapun koji koristite za telo nikako ne dolazi u obzir jer je prviše agresivan. Da, on će dobro da očisti šminku i nečistoće, ali će da vremenom da utiče na normalnu proizvodnju sebuma na koži. Zlatna sredina je proizvod koji nije toliko blag da je neefikasan, a nike ni toliko jak da ititra kožu.
  2. Pereterivanje sa negom lica. Sasvim je dovljno oprati ga jednom ili dva puta dnevno. Ukoliko se ne šminkate i niste bili preterano izloženi nečistoćama, uveče možete da preskočite sredstvo za čišćenje i operete lice samo sa vodom. Previše pranja može imati kontraefekat – koža može postati previše suva i beživotna ili ( kao svojesvrtan odbrambeni mehanizam), može da počne da stvara više sebuma koji začepljuje pore i stvara bubuljice.
  3. Pogrešna temperatura vode. Topla voda otvara pore, ali ne treba da bude previše topla jer kao takva može ta utiče  loše na kožu i isušuje je.  Isto tako, voda ne sme da bude ni previše hladna. Mlaka voda je najbolja opcija.
  4. Loše ispiranje. Uzalud sva sredstva za pranje lica ukoliko ih posle toga ne isperete temeljno sa vodom. Ostaci tih sredstava, a mnoga od njih sadrže sulfate i parabene, ostaju na vašem licu i zatvaraju pore.
  5. Preskakanje delova lica prilikom pranja. Najčešće ostanu zapostavljeni nos, vilica i linija uz kosu. Ukoliko ne želite da ukvasite kosu, nabavite traku kojom ćete je zaštiti od kvašenja.
  6. Brisanje peškirom. Ovo je greška  koju vrlo često radimo. Lice ne treba brisati, već nežno utapkati peškirom i tako pokupiti višak vode. Grubi pokreti zatežu i deru vašu kožu, a to može ostaviti posledice i po njenu elstičnost. Naravno, važno je da peškir bude čist.
  7. Odlaganje nanošenja kreme za hidratacju i negu. Da bi koža najbolje upila ono što kreme pružaju, nanesite ih na vlažnu kožu. Onda kada se osuši, aktivne materije teže se apsorbuju, a koža postaje lepljiva ili masna. To znači dodatnu prljavštinu koja se lepi na to, zatvorene pore i eto uslova za stvaranje bubuljuca na licu.
  8. Izbegavanje ulja za negu lica jer to masti lice.To je mit! Možda se sada pitate kako očistiti lice uljem, posebno ako imate bubuljice i masnu kožu? Stručnjaci tvrde da se masnoća rastvara masnoćom i da su prirodna ulja, kao što je recimo bademovo ulje i ulje lavande, odličan način uklanjanja nečistoća. Ovde je veoma važno da posle dobro obrišete ostatke, kako se ne bi stvarali uslovi za zatvarenje pora.

Čišćenje osetljive kože lica

Čišćenje za osetljivu kožu zahteva posebnu pažnju i upotrebu blagih proizvoda.

Preporučuju se losioni bez veštačkih mirisa i boja kako bi se izbegla iritacija. Proizvpdi sa umirujućim sastojcima poput pantenola, alantoina i piknogenola su idealni jer smanjuju crvenilo i upale. Pantenol hidrira i umiruje kožu, alantoin pomaže u regeneraciji ćelija, dok piknogenol ima snažno antioksidativno dejstvo koje štiti kožu od oštećenja. Ovi proizvodi zajedno pružaju nežnu, ali efikasnu negu za osetljivu kožu, pomažući joj da ostane zdrava i uravnotežena.

Šta je dubinsko čišćenje lica?

Ako imate problematičnu, masnu kožu sklonu bubuljicama, aknama i mitiserima, onda s vremena na vreme treba dubinski da očistite kožu lica. Evo kako da to jednostavno uradite kod svoje kuće – parenjem lica.

U velikoj posudi zagrejete vodu i skuvate čaj od kamilice, nane ili žalfije. Kada provri, stavite šerpu na sto, a vi sednite, držeći glavu iznad šerpe. Glavu i šerpu prekrijte peškirom kako biste paru bolje usmerili ka licu. Sedite tako najmanje 5 minuta (ili duže kao možete da izdržite) . Nakon toga primetićete da vam se lice oznojilo, pore se otvorile, a višak masnoće se oslobodio.

Ovakve efetke možete primetiti i posle dužeg tuširanja toplom vodom, pa iskoritite te situacije za dubinsko čišćenje lica. 

Sad je vreme da vatom ili gazom skinete to sa svog lica. Mitisere možete iscediti maramicom, to će sada ići kao od šale. Nakon toga, možete skinuti eventualne nečistoće tonikom za lice. Nanesite odmah posle toga prirodnu kremu protiv bubuljica, jer je koža sada spremna da upije njene aktivne sastojke.

Važno :Čišćenje lica parom nije pogodno za osobe koje imaju problem sa pucanjem kapilara na licu, kao ni za osobe sa astmom.

Dubinsko čišćenje lica ne treba da radite previše često. Ukoliko ima te normalnu kožu, nije neophodno uopšte. Ukoliko je problematična, radite ovo jedno mesečno. Zapamtite, previše toplote ne prija licu i može da dovede do zbrke u radu lojnih žlezda i lučenju sebuma.

Higijenski tretman lica – profesionalno čišćenje

Higijenski tretman lica je temeljni proces održavanja zdravlja i svežine kože, sastoji se od nekoliko ključnih koraka:

  1. Uklanjanje površinskih nečistoća: Prvi korak je temeljno uklanjanje prljavštine, sebuma i šminke sa površine kože.
  2. Piling: Primena ultrazvučnog, enzimski ili mehaničkog pilinga uklanja mrtve ćelije kože i otvara pore.
  3. Toniziranje: Vraća pH ravnotežu kože i priprema je za sledeće korake.
  4. Otvaranje pora: Korišćenjem toplog ili hladnog parenja, pore se otvaraju radi dubljeg čišćenja.
  5. Dezinfekcija i uspostavljanje pH kože: Koristi se dezinfekciono sredstvo kako bi se uklonile bakterije i balansirao pH kože.
  6. Umirujuće maske: Nanosi se maska koja hidrira i umiruje kožu.
  7. Serum i završna krema: Nanose se odgovarajući serum i krema za dodatnu negu i hidrataciju.
  8. Masaža lica, vrata i dekoltea: Podstiče mikrocirkulaciju, što poboljšava proizvodnju kolagena i elastina, čineći kožu čvrstom i sjajnom.

Ovaj tretman pruža dubinsko čišćenje i revitalizaciju, idealan je za sve tipove kože, uključujući i najosetljivije. Redovno izvođenje higijenskih tretmana pomaže u održavanju optimalnog zdravlja kože i sprečava pojavu problema kao što su akne, hiperpigmentacije i iritacije

Prirodni načini za čišćenje lica

Ukoliko vam se čini da baš nikako na možete da pogodite sredstvo za higijenu lica koje je idealno za vašu kožu, onda evo saveta kako očistiti lice na potpuno prirodan način.

kako očistiti lice

Jabukovo sirće za čisćenje lica

Jabukovo sirće , verovali li ne, pomaže da uspostavite normalnu pH vrednost vaše  kože- Odlično čisti pore, umiruje suvu kožu i sprečava da koža bude previše masna ili previše suva. A kako to postiže? Njegova pH je približna vrednosti naše kože. Ova namirnica zapravo je prirodni tonik za lice. Upotrebite je na sledeći način: Na jednu meru jabukovog sirćeta dodajte dve mere vode. Nanesite na lice pomoću vate. Kada se osuši, stavite kremu za negu lica, bio onu protiv bubuljca, protiv bora ili hidratantnu kremu za lice. Zbog specifičnog mirisa najbolje je koristiti ovo za večernju negu.

Čišćenje lica limunom

Postoji nekoliko načina na koji možete iskoriti limun u ove svrhe, bilo kao deo prirodnog pilinga, u kombinaciji sa šećerom i medom, ili umivajući se sokom od limuna. Ovaj prirodni sok odličan je protiv akni, a provereno dobro posvetljuje i uklanja ožiljke od bubuljica. Potrebno je samo umuvati se njime 2 puta nedeljno. Ukoliko vas limunska kiselina iritira, razredite ga sa vodom.

Soda bikarbona za lice

Još jedan odličan i jeftin metod kako očistiti lice jeste i soda bikarbona. Treba vam  malo sode bikarbone i malo kokosovog ulja. Kokosovo ulje deluej protiv baketrija, a soda vraća koži normalnu pH vrednost. Rezultat je očišćena, mekana, blistava koža, otčepljene pore, te samim tim manje šansi za bubuljice. Ukoliko i nemate kokosovo ulje, napravite pastu od sode bikarbone i malo vode. Ovo je ujedno i blagi piling za lice.

Kako očistiti lice medom?

Možda vam se ne čini da je med dobra varijanta za čišćenje lica jer je lepljiv. Ipak,treba da znate da je ono lepljivo u medu zapravo šećer, a to znači da vaš med baš i nije prirodnog porekla. Ono što vam treba za čišćenje lica medom jeste organski sirov med iz proverenog izvora.  A kako očistiti lice? Pa, samo ga nanesite na lice i istrljajte. Ostavite da deluje ako imate problematičnu kožu sklonu bubuljicama, jer je on odličan na tom polju, deluje protiv bakterija i reguliše proizvodnju sebuma.

Za masnu kožu, kombinacija meda i limuna je idealna – pomešajte nekoliko kapi limunovog soka sa pola kašike meda, nanesite na lice i ostavite 10-15 minuta pre ispiranja mlakom vodom.

Za suvu kožu, med možete kombinovati sa mlekom ili kremom.

Takođe, piling od smeđeg šećera i limuna je odličan za masnu kožu – pomešajte jednake delove oba sastojka i nježno umasirajte u kožu pre ispiranja.

Čisćenje lica rakijom

Ukoliko pitate naše bake kako očistiti kožu i rešiti se bubuljica i sličnih problema, one će vam reći da rakija leči sve.  Istina, čišćenje kože alkoholom može da bude odlična opcija, ali samo onda ako imate masnu kožu. I sa ovim ne treba peterivati. Ovakva dezinfekcija jednom nedeljno je sasvim dovoljna. A kako to izvesti? Izaberite što čistiju rakiju, umočite vatu i dobro očistite pore na licu. Zapravo, koristite ovo kao neku vrstu tonika za lice. Nakon toga, nanesite kremu.

Pročitajte više o rakiji za lice!

Ulja za čišćenje lica

Korišćenje ulja za čišćenje lica predstavlja efikasan način za uklanjanje nečistoća i šminke, a da se pri tome ne uklanjaju prirodna ulja sa kože. Kokosovo, maslinovo i jojobino ulje su među najpopularnijim izborima zbog svojih hidratantnih i hranljivih svojstava. Ovaj metod je posebno koristan za suvu kožu jer ulja sadrže esencijalne masne kiseline koje pomažu u održavanju vlažnosti i elastičnosti kože. Pravilna upotreba uključuje nježno masiranje ulja u kožu, a zatim uklanjanje toplim, vlažnim peškirom, što ostavlja kožu mekom i hidriranom.

Pravilno čišćenje lica je jednostavno. Da bi ono bilo lepo, potrebna mu je redovna nega, a to nećete postići ako ga samo ujutru rutinski operete vodom i sapunom. I nikako, nikako ne propustite da ga operete pred spavanje. Ukoliko ste do sada pravili ove greške, vreme je da to promenite. Ima to svojih prednosti:

  • vaša koža može da diše
  • kozmetički proizvodi su delotvorniji
  • eliminišete akne, bubuljice i  mitisere
  • odlažete pojavu bora

Sve u svemu: Izgledate bolje, mlađe, svežije i lepše, a i osećate se tako!

Read More