Bubuljice na licu i obrazima: svi mogući uzroci i načini lečenja

Imate bubuljice na licu i obrazima ? Neki uzroci njihovog nastanka mogli bi vas i iznenaditi. Morate ih znati, ako ih se želite otarasiti zauvek!

Šta raditi sa aknama na licu? Da li ih iscediti ili ostaviti i čime ih lečiti?

Jednom-dva puta preći ćete preko toga i priznaćete da se tako nešto svima dešava.Međutim, ako vas duže vreme muče bubuljice na obrazima i ako se javljaju samo tu, vreme je da se zapitate koji je uzrok njihovog nastanka.

Vrste bubuljica na licu

Na licu se mogu pojaviti različite vrste bubuljica, a za to su i uzroci različiti. Sada ćemo se baviti vrstama, a kasnije uzrocima.

Hormonske bubuljice na licu

I po nazivu vidimo da su za hormonske bubuljice krive hormonske promene u telu. Njih nije lako prevazići, a problem je i to što se mogu javiti u tinejdžerskom dobu, takozvane hormonske bubuljice, kao i u starijem dobu, bubuljice u menopauzi. A obe vrste uzrokovane divljanjem hormona.

Prvo se mora rešiti uzrok – hormonski disbalans, a onda i posledica – same bubuljice.

Sitne bubuljice na licu

Sitnih bubuljica na licu može biti u velikom broju. Najšečće su koncentrisane na čelu, ali se mogu javiti i na bradi, kao i na obrazima. Sve što možemo povodom njih da preduzmemo, to je da nabavimo dobar prirodni losion, koji će rešiti problem i otkloniti sitne bubuljice.

Bele bubuljice na licu

Bele bubuljice su jedna od najgorih kombinacija, s obzirom na to da imaju beli ispun, koji se treba istisnuti. Međutim, ako sami pokušavate to da radite, onda možete pogoršati situaciju. A ružno je da tako stoje.

Često je njihov ispun pun bakterija, pa ako dospe na takozvanu zdravu kožu, može da je uslovno rečeno zarazi. Bele bubuljice možete isušivati ili rešavati kod kozmetičara.

Potkožne bubuljice na licu

Potkožne bubuljice se mogu sprečiti, ako ih primetite na vreme. One su bolne i izlaze najčešće na najuočljivijim mestima, kao što je nos ili brada.

Ove bubuljice se pojavljuju iz unutrašnjosti tela i često su produkt tela koje nike dekoksikovano. Potrebno je povesti računa o ishrani i onome što pijemo.

Crvene bubuljice na licu

Takozvane crvene bubuljice se mogu pojaviti pojedinačno, a mogu se pojaviti i u grupama na licu. Nekada su veoma upaljene i crvene, što znači da su veoma vidljive. Nema materijala za ceđenje, tako da je i sa te strane nemoguće reagovati.

Najbolje je detaljno i pažljivo sprovoditi higijenu lica, kako bi ove bubuljice koliko-toliko mogle da budu smirene.

Komedoni

Komedoni su najblaži oblik akni i dele se na otvorene (crne tačke) i zatvorene (bele tačke). Crne tačke nastaju kada su pore zapušene sebumom i mrtvim ćelijama kože, dok su bele tačke zatvorene pore sa sličnim sadržajem.

Papule i pustule

Papule su male, crvene i upaljene izbočine koje su osetljive na dodir, dok pustule sadrže gnoj i izgledaju kao crvene izbočine sa belim ili žutim vrhom.

Nodule i ciste

Nodule su veće, bolne kvrge koje se razvijaju ispod površine kože i često zahtevaju medicinsku intervenciju zbog svoje dubine i bolnosti. Cistične akne su najteži oblik akni, predstavljaju velike, bolne, gnojne kvrge koje takođe nastaju ispod površine kože i često ostavljaju ožiljke.

Razlikovanje ovih vrsta akni je važno kako bi se primenio odgovarajući tretman i sprečilo pogoršanje stanja kože

Bubuljice na licu i obrazima: uzroci

Uporne akne neće se samo pojaviti i nestati, već će se naizmenično smenjivati u dominaciji na određenom delu lica. Neće biti uvek na istoj tački, ali mogu biti skoncentrisane na jednom delu . Nekada su to bubuljice na bradi, a nekada bubuljice na licu, tačnije na obrazima.

bubuljice na obrazima

Mnogo je uzroka akni na licu, ali ovi se smatraju najčešćim:

Akne su kožni problem koji može biti uzrokovan različitim faktorima, među kojima se ističu hormonalne promene, ishrana, stres i genetika.

Hormoni

Hormonalne promene posebno tokom puberteta, menstruacije, trudnoće i menopauze, mogu povećati proizvodnju sebuma, što često dovodi do zapušenja pora i formiranja akni.

Ishrana

Ishrana takođe igra značajnu ulogu, jer konzumacija hrane bogate šećerima i mlečnim proizvodima može pogoršati stanje kože.

Stres

Stres je još jedan ključni faktor, jer podstiče lučenje kortizola, hormona koji može povećati proizvodnju sebuma i izazvati upalne procese na koži i nastanak bubuljica od stresa na licu.

Genetika

Pored ovih faktora, genetika igra važnu ulogu u određivanju predispozicije osobe za akne, jer se sklonost ka aknama često nasleđuje.

Masna koža lica

Postoji 5 tipova kože lica, a onaj koji definitivno najpogodniji za razvoj bubuljica na licu jeste masan tip kože. Ovakva koža odlikuje se povećanim lučenjem sebuma, ali i širokim porama koje lako budu kontaminirane, kako viškom sebuma, tako i viškom mrtvih ćelija sa lica i prljavštine. Sve to dovodi do upalnih procesa i pojave bubuljica po licu. Zato je jako važno ukloniti tu masnoću sa slica.

***Moja prijateljica Ksenija uspela je u tome redovnom i kontinuranom negom posebnim prirodnim načinom. Potpuno se rešila akni na licu i masne kože! Pročitajte njeno iskustvo na ovom linku. https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bubuljica-mitisera-masne-koze-lica/

Respiratorni problemi

Ovo možda niste povezivali sa pojavom akni na licu.

Postoje tvrdnje da su akne samo spoljašnja manifestacija nekog disbalansa unutar našeg tela i da mesto na kom se pojavljuju govori mnogo o tome.

Po toj teoriji, akne na licu ukazuju na postojanje respiratornih problema. Ovo podrazumeva probleme sa plućima, sinusima, dijafragrom i dušnikom i komplikacije kao što su alergije,astma, posledice pušenja cigareta i zagažen vazduh.

Alergije

Neke alergije mogu izazvati respiratorne probleme, ali ima i onih koje će ujedno izazvati reakcije poput bubljica na licu. Da, baš tako, akne na ovom delu tela mogu biti pokazatelj alergije ili netolerancije na neku hranu, ali i alergije na neke kozmetičke preparate ili lekove koje koristite. Pokušajte da nađete ovu povezanost i utvrdite da li se  pojava akni na obrazima poklapa sa uvođenjem neke nove terapije.  U tom slučaju one mogu biti znak da vaše telo tu terapiju ne prihvata dobro. Isto je i sa kozmetikom koju koristite. Da biste utvrdili druge alergije, najbolje je da uradite jedan alergo test.

Neuhranjenost

Neuhranjenost u ovom slučaju se ne odnosi na gladovanje već na nedovoljan unos vitamina i minerala, a povećan unos neke hrane od koje telo baš i nema previše koristi. Drugim rečima, ukoliko imate problem da se odreknete slatkiša i svaki dan grickate čips, krekere i slično može se desiti da telo svoju potrebu za nečim hranjivijim i zdravijim ispolji upravo na vašem licu i obrazima.

Probavni problemi

Kao i problemi sa nedovoljnim unosom hranjivih materija, i problemi sa probavom mogu da učine da se pojave akne na obrazima. Zapravo, one su tada znak da nečistoće ne izlaze iz tela već se u njemu zadržavaju. U ove probleme pre svega se ubajaju problemi sa varenjem i neredovna stolica.

Previše šminke

Ukoliko imate problem sa aknama na licu i masnu kožu, jako je važno da koristte kozmetiku koja ne zatvara pore i koja nije masna. Ovo se posebno odnosi na pudere i sve ono što nanosite na obraze. Najbolje bi bilo da ih izbegavate ili da koristite neku laganu hidratantnu i prirodnu formulu. Testirajte.  Možda je baš to uzrok vašeg problema.

Probajte jedno vreme da ne stavljate šminku na lice i obraze. Pažnju sa njih skrenite tako što ćete istaknuti oči i usne.

Evo kako ukloniti bubuljice od šminke.

Prljavština

Ovo je možda i najčešći uzrok, koji često prođe zanemareno. Razmislite samo koliko puta u toku dana dodirnete lice rukama i koliko je verovatno da su one besprekorno čiste? Šta radite sa rukama dok, recimo, sedite za svojim radnim stolom? Ruke nisu jedini izvor prljavštine.  Danas su to najčešće  pametni telefoni koje tokom dana prislanjamo na lice. Osim toga, zagađen vazduh i vaša preterana osetljivost na ovu pojavu može bii uzrok bubuljica  na licu. 

Mobilni telefon

Danas ne postoji osoba koja nema svoj mobilni telefon. Ekrani mobilnih telefona su danas jako veliki. Moda se menjala. Nekada su bili veći, nekada manji.

Ističemo veličinu ekrana zato što se on prilikom razgovora stavlja blizu lica i na lice. A ekran mobilnog telefona je jedan od najvećih rasadnika bakterija koje možete da zamislite. Baš tako! Telefon se stalno dodiruje rukama i spušta bilo gde. Po stolovima, torbama, džepovima…

Kada ga prislonite na lice, tada se preko njega za lice zalepi veliki broj bakterija. Velike su šanse da neke od njih budu razlog pojave akni  bubuljica.

Zaštitne maske

U doba pandemije, da bismo se zaštitili, koristimo maske. One su takođe leglo bakterija i virusa. Dišemo u njih, a znamo da je vlažna sredina više nego pogodna za razvoj svega i svačega.

Čuli ste za maskne? Bubuljice koje se javljaju upravo usled nošenja maske. Zato je važno da se maska redovno menja, ako je hirurška ili pere, ako je pamučna. Samo tako se koliko-toliko možete zaštititi od  bubuljica.

Šta doba dana u kojem se pojavljuju bubuljice na licu govori o njihovom nastanku?

Ponekad o uzrocima akni na obrazima možete mnogo zaključiti na osnovu taga kada se pojavljuju u toku dana.

UJUTRU

Ukoliko se probudite ujutru sa bubuljicama koje prethodni dan nisu bile tu, uzroci mogu biti sledeći:

  • Otišli ste na spavanje sa šminkom
  • Niste odavno promenili jastučnicu
  • Pojeli ste za večeru nešto što telu nije prijalo i što ono nije moglo dovoljno dobro da svari

Obrok pre spavanja često je težak za varenje telu koje odmara, pa i to može biti jedan od uzroka pojave akni na licu .

POPODNE:

Popodnevna invazija bubuljica na licu može značiti sledeće:

  • Ne odgovara vam šminka koju ste stavili na lice. Posebno teška mogu biti mineralna ulja, propilen glikol i dimetikon (vrsta silikona). Uvek birajte što lakšu i prirodnu kozmetiku za vaše lice.
  • Bliži vam se menstrualni ciklus i hormonske promene izazvale su promene na vašim obrazima. Dešava se i ovo, premda se ove bubuljice uglavnom javljaju na bradi.

UVEČE

Ako se akne pojavljuju uveče, najčešće je uzrok nedovoljna i pogrešna nega kože. A gde grešite? Evo primera! Došli ste kući posle napornog  radnog dana. Verovatno vam je svima normalno da operete ruke, ali ako imate osetljivo lice, trebalo bi da vam rutina bude da operete i njega. Tokom dana , vaši obrazi trpe svašta – zagađenje vazduha, tešku šminku, telefon, dodire, isparavanja od spremanja ručka i slično.

Šta deo obraza na kom se javljaju akne govori o njihovom uzroku?

Zanimljivo je da postoje mišljenja, a vezuju se uglavnom za Ajurvedu i tradicionalnu kinesku medicinu, rusku narodnu medicinu, da deo obraza na kojem se nađu bubuljice može mnogo da kaže o njihovom glavnom uzroku.

Prema njima, ta povezanost izgleda ovako:

  • Ukoliko su vam bubuljice na gornjem delu obraza i ispod očiju , to govori o lošem radu bubrega
  • Ukoliko su vam bubuljice najviše locirane na jagodicama lica, onda vezu možete tražiti u sinusima i u plućima. Ovde se ubrajaju i sve one respiratorne alergije.
  • Ukoliko imate bubuljice na donjem delu obraza, veruje se da je problem u vašim zubima i desnima
  • Levi obraz je više povezan sa jetrom, dok je desni više povezan sa plućima.

Može li rozacea biti uzrok bubuljica na obrazima

Jedan broj ljudi ima problem sa crvenilom na licu i sitnim bubljicama na obrazima, vidljivim crvenim kapilarima. Ova pojava, specifična po svom izgledu naziva se rozacea i to je hronično oboljenje kože koje prate neretko i akne.

Uzroci koji izazivaju rozaceu su različiti, i smatra se da to mogu biti nasleđe, hormonski problemi, poremećaj u radu krvnih sudova, Sunce, ali i određene bakterije i mikroorganizmi koji žive na našoj koži.

Kako razlikovati obične bubuljice na licu od rozacee?

Ovo su dve različite stvari.

Bubuljice na licu izazvane rozaceom nisu isto što i one izazvane začepljenim porama. Čiščenje pora im u tom slučaju ne pomaže.  

Rozacea je više izazvana pojačanim krvotokom u predelu lica i češće  kod osoba sa svetljiom puti. Javlja se odjednom

Bubuljice na licu, sa druge strane, nisu praćene crvenilom u obrazima i sitnim kapilarima i ne javljaju se odjednom.

Kako ukloniti bubuljice sa lica?

Dolazimo i do onog najvažnijeg dela – uzroci su tu i akne u paketu sa njima. A kako se rešiti dosadnih bubuljica na licu?

akne na licu

Rešite se alergena

Jedan od načina kako se rešiti bubuljica na licu jeste da sanirate respitraorne probleme i otkrijete šta ih tačno izaziva. Drugim rečima, izbegavajte alergene ili koristite antihistaminike koje će vam preporučiti lekar, redovno usisavajte kuću i čistite prašinu, obavezno promenite odeću kada dožete kući ,jer čestice prljavštine i alergena mogu ostati na njoj.Rešite se i alergena u hrani. Izbegavajte namirnice koje vam smetaju. Ukoliko je to, na primer, gluten, potrebna vam je bezglutenska ishrana.

Promenite ishranu

Ukoliko ste do sada bili na masno-slatkom režimu ishrane, koji jesuper kada čula treba da vam uživaju, ali ne i kada se pogledate u ogledalo, pod hitno promeniti to! Unesite u svoj organizam više sveže hrane, voća, povrća, mleka,mesa, jaja i smanjite prerađevine. Dobar plan ishrane onda kada hoćete da resetujete svoj organizam i oslobidite ga toskina jeste detoksikacijska dijeta.

Evo nekoliko preporuka:

Hrana koja pomaže:

  1. Voće i povrće: Bogati su antioksidansima i vitaminima koji pomažu u borbi protiv upala. Preporučuju se bobičasto voće, citrusno voće, spanać, brokoli, i paprike.
  2. Omega-3 masne kiseline: Imaju antiinflamatorna svojstva. Namirnice uključuju losos, laneno seme, chia seme, i orahe.
  3. Cink: Pomaže u smanjenju upala. Bogate namirnice uključuju semenke bundeve, leblebije, i ostrige.
  4. Probiotici: Održavaju zdrave bakterije u crevima, što može uticati na zdravlje kože. Preporučuju se jogurt, kefir, kiseli kupus, i kimchi.
  5. Vitamini A i E: Pomažu u smanjenju upala. Hrana bogata vitaminom A uključuje šargarepu i zeleniš, dok vitamin E možete naći u bademima, avokadu i semenkama suncokreta.

Hrana koju treba izbegavati:

  1. Rafinisani šećeri i ugljeni hidrati: Mogu povećati nivo šećera u krvi i pogoršati akne. Izbegavajte beli hleb, kolače i gazirane napitke.
  2. Mlečni proizvodi: Kod nekih ljudi mleko i mlečni proizvodi mogu izazvati akne zbog hormona prisutnih u mleku.
  3. Prerađena hrana: Hrana bogata trans mastima i aditivima može izazvati upalu. Izbegavajte brzu hranu i gotova jela.
  4. Hrana bogata zasićenim mastima: Prekomerna konzumacija mesa i pržene hrane može dovesti do upala. Birajte nemasne proteine i zdrave masti.
  5. Kofein i alkohol: Mogu dehidrirati kožu i pogoršati njeno stanje. Ograničite unos kafe i alkoholnih pića.

Uravnotežena ishrana bogata voćem, povrćem, zdravim mastima i proteinima može značajno doprineti smanjenju bubuljica na licu i održavanju zdrave kože.

Ovako treba da izgleda ishrana protiv bubuljica.

Limun za bubuljice na licu

Pored toga što je dobar da se unosi, naročito kao limunada jer čisti jetru, limun je dobar da se pije i zato što čisti lice. On je dobar za detoksikaciju organizma, a ponekad se razlog onoga što imamo na koži nalazi upravo unutra. Uvek ga pijte bez šećera, samo limun i voda.

Limun se za lice može koristiti i spolja. Dobar je za zasušivanje bubuljica, zbog limunske kiseline, ali i za uklanjanje fleka. Veliki je broj kombinacija maski za lice sa limunom. Najbolje je samo natopiti ga na tufer i naneti na kožu.

Budite pažljivi, nekima se limunov sok pokaže kao mnogo jak i agresivan. Tada ga zamenite nekim prirodnim losionom.

Redovno čistite lice

Ovo je rutinski korak koji nikada ne smete preskočiti. Umivajte se dva puta dnevno, a najbolje je da za problematičmnu kožu nabavite dobar prirodan losion za čišćnje lica. Izbegavajte one na bazi alkohola koji isušuju lice trenutno, a zapravo su okidač za dodatnu proizvodnju sebuma koju telo želi da nadoknadi.

Birajte prirodna sredstva i losione za lice koji dubinski čitse pore i ostavljaju kožu hidriranom i mekanom. Potražite one koji imaju antibakterijske sastojke i tako uništite dve muve jednim udarcem – i očistite i dezinfikujete lice.

Koliko ovakvi preparati mogu biti koristi, govori vam i ovo lično iskustvo.

Pogledajte video:

Redovno negujte zube i desni

Bubljice i mitiseri na donjem delu obraza mogu da ukazuju na poblem sa denatlnm  higijenom, pa je ovo logičan korak ako želite da ih uklonite.

Birajte prirodnu kozmetiku

Teški i masni kozmetički preparati i mineralna ulja, ali i mnogi drugi sastojci koji  se mogu naći u kozmetičkim preparataima mogu doprineti da se pore na vašem licu zapuše i da se stvore idelani uslovi za akne na obrazima.Ako se stalno šminkate, teško ćete ih se rešiti preko noći.

Sapun sa borovim katranom ili onaj na bazi aktivnog uglja su prirodni sapuni koji se obično preporučuju osobama koje su sklone bubuljicama i akanama, pa je to nešto što možete isprobati onda kada tražite način kako ukloniti akne sa lica.

Maska od meda za bubuljice na licu

Med ima antibakterijska i antiinflamatorna svojstva. Nanosi se direktno na kožu kao maska kako bi smanjio crvenilo i ublažio upale.

Čaj od kamilice

Kamilica smiruje kožu i smanjuje upale. Može se koristiti kao tonik za lice ili oblog.

Eterična ulja

Ulja poput čajevca i lavande imaju antimikrobna svojstva. Nanose se razblažena na problematična mesta kako bi se smanjila upala i sprečilo širenje bakterija

Medicinski tretmani za bubuljice na licu

  • Antibiotici: Smanjuju bakterije i upale. Često se koriste topikalno (kao kreme) ili oralno.
  • Retinoidi: Derivati vitamina A koji ubrzavaju obnavljanje ćelija i sprečavaju zapušenje pora. Dostupni su kao kreme ili gelovi.
  • Hormonska terapija: Koristi se za regulisanje hormona, posebno kod žena sa hormonski izazvanim aknama. Uključuje oralne kontraceptive i antiandrogene lekove.
  • Lokalni tretmani: Preparati sa benzoil peroksidom, salicilnom kiselinom, i azelaičnom kiselinom koji pomažu u smanjenju upale i čišćenju pora mogu biti korisni na kraći rok, ali na duži rok birajte preparate koji su blagi, na biljnoj bazi, biokompatiblilni sa kožom i ne remete njen balans.

Kompletan vodič za negu kože: Kako sprečiti bubuljice na licu? 

Pravilna nega kože je ključna za lice bez bubuljica, ali zahteva doslednost i pažljivo odabrane proizvode. Sledeći vodič pomaže u održavanju zdrave i blistave kože kroz svakodnevnu rutinu:

  1. Čišćenje: Dva puta dnevno, ujutro i uveče, koristite blagi čistač koji odgovara vašem tipu kože. Čišćenje uklanja nečistoće, sebum i šminku, otvarajući pore i pripremajući kožu za dalju negu. Preporučeni proizvodi: gelovi za čišćenje, micelarna voda, penušavi čistači i losioni na biljnoj bazi.

Preporuka: Aknolin losion koji možete pronaći na internetu.

  1. Toniranje: Nakon čišćenja, nanesite tonik kako biste vratili pH ravnotežu kože i uklonili preostale nečistoće. Tonici sa blagim sastojcima poput ružine vodice ili kamilice umiruju kožu i pripremaju je za hidrataciju. Preporučeni proizvodi: bezalkoholni tonici, hidrolati.
  2. Hidratacija: Hidratantna krema je ključna za zadržavanje vlage i zaštitu kože. Odaberite kremu koja odgovara vašem tipu kože – lagane gel kreme za masnu kožu, bogate hidratantne kreme za suvu kožu. Preporučeni proizvodi: hijaluronski serumi, kreme sa ceramidima.
  3. Zaštita od sunca: Svakodnevno korišćenje kreme sa SPF zaštitom je neophodno za prevenciju oštećenja kože usled UV zračenja, čak i tokom oblačnih dana. Preporučeni proizvodi: širok spektar SPF 30 ili više.
  4. Specijalni tretmani: Uključite serume i tretmane za specifične probleme kože, kao što su akne, hiperpigmentacija ili bore. Serumi sa vitaminom C, retinoidima ili niacinamidom mogu ciljati određene probleme. Preporučeni proizvodi: serumi sa vitaminom C, retinol, tretmani sa salicilnom kiselinom.
  5. Noćna nega: Noću koristite bogatije formule koje pomažu regeneraciju kože dok spavate. Noćne kreme i ulja za lice mogu poboljšati teksturu kože i hidrataciju. Preporučeni proizvodi: noćne kreme, ulja sa arganom ili jojobom.

Saveti za svakodnevnu rutinu:

  • Uvek uklonite šminku pre spavanja.
  • Pijte dovoljno vode kako biste hidrirali kožu iznutra.
  • Izbegavajte dodirivanje lica tokom dana kako biste smanjili rizik od prenošenja bakterija.
  • Redovno menjajte jastučnice i peškire.
  • Prilagodite rutinu sezonskim promenama i potrebama vaše kože.

Kada govorimo o tome kako ukloniti bubuljice sa lica, onda je red da pomenemo i konkretne metode koje se bore sa posledicama

  • Nabavite gel protiv bubuljica. Stručnjaci savetuju da je najbolje da to bude prirodna nega bez nekih štetnih ili agresivnih sastojaka. 
  • Osim njih, vaš dermatolog preporučiće vam kreme koje sadrže benzoil peroksid ili salicilnu kiselinu.
  • Kada  sumnja pada na rozaceu kao uzročnika problema, dobra opcija može biti i azelainska kiselina. Ona  zaustavlja upale i crvenilo, a takođe se bori i protiv mikoroorganizama koji mogu biti okidači ove pojave.
  • Aloja vera za lice je još jedan prirodni treman koji možete probati. Deluje protivupalno i momentalno donosi olakšenje i hidrira kožu
  • Ulje čajevca je nezaobilazno onda kada imate problem sa bubuljicama koje su izazvane bakterijskim upalama. Ipak, da biste sprečili njihovo ponovno javljanje, primenite uz njega i odgovarajuće higijenske mere i gore pomenute mere preventive.

Budite uporni i dobro upoznajte uzroke nastanka vaših akni na licu, pa napravite ključne promene. Uzaludno je pokušavati da zalečite posledice, ako su uzroci stalno tu.

Emocionalni i psihološki aspekti bubuljica na licu

Akne na licu i obrazima mogu značajno uticati na emocionalno i psihološko stanje osobe. Često izazivaju osećaj nesigurnosti i sramote, što može dovesti do smanjenog samopouzdanja. Ljudi sa aknama često se osećaju anksiozno ili depresivno zbog svog izgleda, što može negativno uticati na društvene interakcije i ukupan kvalitet života.

Dodatno, stalna briga o stanju kože može uzrokovati stres i frustraciju.

Zato, uzmite stvar u svoje ruke.

Da budemo bukvalni i rezimiramo:

  • Proverite da li ste alergični na nešto, ovo je detalj koji se potpuno zanemaruje kada su bubuljce u pitanju.  
  • Obratite pažnju na to šta radite sa rukama i koliko često dodirujete lice.
  • Nabavite slušalice za razgovore telefonom.
  • Poboljšajte higijenu lica.
  • Smanjite šminku – suočite se sa svojim problemom lice u lice.
  • Ne prepuštajte sve ovo slučaju. Reagujte na vreme

Onda kada znate šta treba da izbegavate, velike su šanse da tretmani protiv akni učine vidljivu razliku na vašem licu.

Read More