Mnogi Hrvati na ovaj način čuvaju svoje lijekove: Tako gube djelotvornost i mogu se pokvariti

Autor: F.F

Kad razmišljate o tome kako najbolje pohraniti stvari u vašem domu, prozirne plastične kante i kutije vjerojatno vam prve padaju na pamet. One su lako dostupne, jednostavne za korištenje i dugotrajne. Osim toga, cijena im je prilično pristupačna, što ih čini odličnim izborom za skladištenje raznih predmeta.

Međutim, nije uvijek najbolje rješenje koristiti plastične posude za sve vrste stvari. Plastične kutije nisu prikladne za pohranu predmeta poput odjeće, obuće, umjetničkih djela i antikviteta jer ti predmeti trebaju dovoljno zraka kako bi se održali u dobrom stanju.

Mnogi Hrvati imaju naviku spremati lijekove u plastične kutijice, ali to nije nimalo preporučljivo jer lijekovi mogu izgubiti svoj utjecaj, odnosno djelotvornost.

Foto: Pixabay

Nikako ne koristite ih za ove stvari

Fotografije, osobito one starije ili negativi, ne bi se trebale čuvati u plastičnim posudama. Ako voda dospije u kutiju, postoji opasnost da se fotografije zalijepe, razviju plijesan ili da slike postanu iskrivljene i promijene boju. S druge strane, ako je vlaga preniska, mogu se smanjiti ili postati krhke. Preporučljivo je čuvati ih u arhivskim kutijama koje su posebno dizajnirane za zaštitu ovakvih osjetljivih predmeta.

Neki sportaši na Olimpijskim igrama imaju čudne krugove po tijelu: Evo što oni predstavljaju

Da bi lijekovi ostali učinkoviti, ključno je pohraniti ih na pravilan način i u odgovarajućim uvjetima. Dok neki lijekovi trebaju biti u hladnjaku, drugi moraju biti na sobnoj temperaturi. Skladištenje lijekova u plastičnim posudama na neodgovarajućem mjestu može smanjiti njihovu djelotvornost. Također, preporučuje se da lijekove ne prebacujete iz originalnog pakiranja u plastične kutije, piše Klix.ba.

Kožni proizvodi, poput remena, novčanika ili jakni, zahtijevaju posebnu pažnju prilikom skladištenja, bilo da se radi o kratkotrajnom ili dugotrajnom. Koža je posebno osjetljiva na promjene temperature i vlažnost, stoga ju treba držati podalje od materijala koji ne dopuštaju cirkulaciju zraka, poput plastičnih kutija ili folija. Ako je koža izložena visokim temperaturama ili vlazi, može doći do pucanja, isušivanja ili razvoja plijesni.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More