Jesen i zima koje nam predstoje ponovno bi u prvi plan mogle dovesti koronavirus, kažu dobro upućeni liječnici koji se iz dana u dan susreću sa sve više zaraženih i strahuju od onoga što nam nose hladni dani. Još jedan veći val pandemije hrvatski bolnički sustav, koji je ionako ranjen, teško da bi mogao podnijeti.
Svjesni su toga u bolnicama, zbog čega su i u ovim ljetnim mjesecima bili prisiljeni zabraniti ili ograničiti posjete kako se korona ne bi širila. Resorni ministar Vili Beroš zasad se ne oglašava. U njegovu ministarstvu može se čuti da stanje zasad nigdje nije alarmantno, no ni Beroš nije ravnodušan prema tome što bolnice opet bilježe porast zaraženih, a ima i podosta hospitaliziranih baš zbog covida, kojim je zaražen i dio drugih pacijenata koji su se u trenutku širenja virusa zatekli na bolničkom liječenju.
Da je broj zaraženih u porastu, lako je zaključiti i iz podataka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u kojemu su tijekom srpnja zaprimili šest puta više prijava oboljelih od korone nego tijekom lipnja, a da na situaciju doista ne treba gledati ravnodušno, jasno je iz toga što je broj oboljelih ove godine bio veći u srpnju negoli zimus. Uz to, broj prijava raste iz tjedna u tjedan, gledajući razdoblje od početka lipnja.
‘Nije toliko opasan’
Od 29. srpnja do 4. kolovoza u sustavu prijavljivanja zaraznih bolesti nije bilo ni jednog smrtnog slučaja od korone, ali su u HZJZ-u zaprimili 896 prijava o oboljelima. U tjednu od 10. do 16. lipnja bilo je samo 88 prijava, a krajem veljače šest puta manje nego u srpnju. U Zavodu također upozoravaju da infekcija, premda s blažim simptomima, još predstavlja osjetan rizik za osobe starije životne dobi, kronične bolesnike i imunosuprimirane osobe. Među ugroženima su po njihovu mišljenju i oni koji bolest nisu preboljeli ranije, kao i oni koji ni jednom nisu cijepljeni.
Kad je o bolnicama riječ, od početka do sredine kolovoza u zadarskoj bolnici bilo je više od stotinu pacijenata pozitivnih na covid. U Vinogradskoj nisu primijetili značajniji rast broja hospitaliziranih i oboljelih od korone, ali zato u Dubrovniku jesu pa dnevno pregledaju i do 15 pacijenata zbog covida.
“Ovaj najnoviji tip korone nije toliko opasan kao oni s kojima smo se susretali tijekom pandemije. No činjenica je da je oboljelih sve više. Premda se ljeti u našoj klinici uglavnom bilježi pad ukupnog broja pacijenata, ove godine to nije slučaj. Krivac je korona koja puni hitnu službu, a dio tih pacijenata moramo i hospitalizirati”, izjavio je nedavno za Jutarnji zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, doktor Zoran Barušić, objašnjavajući kako je uglavnom riječ o starijim osobama čije je zdravlje narušeno i kojima je nužno bolničko liječenje jer im je korona bitno pogoršala ukupno zdravstveno stanje.
Kako bi zaštitili pacijente, na odjelima u klinici uveli su strože mjere za posjetitelje pa pacijentu u bolnicu do daljnjeg može samo jedan posjetitelj. Svi moraju nositi maske, održavati fizičku distancu i dezinficirati ruke prije ulaska na odjel.
Mjere zaštite
Posjet na covid-odjelima moguć je samo dva puta uz obvezne maske i zaštitna odijela. Slične mjere prošlog su mjeseca na snazi bile u splitskoj bolnici, a epidemiolozi zadnjih dana donose i dodatne preporuke kako bi se zaštitili građani.
Svi oni koji imaju neki rizični faktor, prema njihovim preporukama, trebali bi se cijepiti jednom dozom cjepiva, što se ponajviše odnosi na starije od 65 godina, korisnike domova za starije, zaposlene u tim ustanovama te zdravstvene djelatnike. Broj oboljelih po bolnicama i u statistici Zavoda, tvrde stručnjaci, ne odražava stvarno stanje jer su to samo oni koji su prijavljeni i evidentirani, a vjeruje se kako je znatno više onih koji nisu ni išli liječniku pa se nisu ni službeno testirali te ne ulaze u statistiku.
Raste broj zaraženih u Hrvatskoj i Europi: Za jednu će osobu to biti najgora noćna mora
I zbog toga epidemiolozi strahuju od rasta broja oboljelih, ali za utjehu ostaje to da je ovaj najnoviji soj ipak mnogo manje opasan pa i bolest mnogi prebole kao najobičniju prehladu. Hoće li na toj razini ostati i u danima koji su pred nama, teško je reći, no postoji mogućnost da su gužve uzrokovane turističkom sezonom doista plodno tlo za širenje virusa koji je svojedobno zaustavio cijeli svijet i zbog kojeg i danas Hrvate muči inflacija, rast cijena i razne druge ekonomske tegobe, od kojih se još dugo nećemo oporaviti.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.