Putovanje avionom sa bebom može biti izazovno iskustvo, ali uz dobru pripremu, može se pretvoriti u prijatno i bezbrižno iskustvo. Bebe zahtevaju posebnu pažnju, a aerodromske procedure i letovi donose niz novih situacija sa kojima se roditelji prvi put susreću. U ovom tekstu, detaljno ćemo opisati korake i savete koji će vam pomoći da se temeljno pripremite za prvo putovanje avionom sa bebom.
Pažljivo planiranje pakovanja
Pakovanje za putovanje sa bebom zahteva pažljivu organizaciju i planiranje, jer ćete morati da nosite sve što je neophodno za bebu, ali uz što manje nepotrebnih stvari. Prva stvar koju morate spakovati je ručni prtljag sa svim osnovnim stvarima za bebu tokom leta – pelene, vlažne maramice, presvlake, omiljene igračke za novorođenčad i hranu.
Za kraće letove, računajte da vam je potrebno dovoljno pelena i odeće za presvlačenje u slučaju nezgoda, dok za duže letove morate biti spremni za više presvlačenja i duže hranjenje. Preporučuje se da spakujete više presvlaka i dodatnih slojeva garderobe, jer se temperatura u avionu može promeniti, što može uticati na bebinu udobnost.
Takođe, razmislite o tome šta vam je potrebno da beba ostane smirena tokom leta – omiljena ćebad, cucla, mekane igračke ili knjige sa slikama. Nemojte zaboraviti dokumenta, lekove (ako ih beba koristi), kao i osiguranje za putovanje.
Provera potrebnih dokumenata i rezervacija
Prvi korak u pripremi za putovanje avionom sa bebom jeste osigurati da imate sve potrebne dokumente i isprave za vašu bebu. Pre nego što krenete na put, potrebno je da vaša beba ima pasoš za međunarodne letove. Takođe, provera viznih zahteva za zemlju u koju putujete je obavezna. Travelist je magazin sa najboljim savetima za putovanja tako da tu možete pronaći još neke savete koji se tiču putovanja na određene destinacije i samog planiranja.
Pri rezervaciji leta, informišite se o pravilima aviokompanije koja se odnose na putovanje sa bebama. Većina kompanija omogućava besplatan prevoz bebe na kolenima roditelja (do 2 godine starosti), ali neke nude i mogućnost kupovine dodatnog sedišta uz popust. Takođe, raspitajte se o uslovima prevoza kolica, dečijih autosedišta i druge opreme, jer mnoge aviokompanije omogućavaju besplatan prevoz ovih stvari.
Uz to, proverite raspoloživost dodatnih usluga, poput rezervacije krevetića za bebu u avionu ili prioriteta pri ukrcavanju. Ove opcije mogu značajno olakšati vaše putovanje, posebno na dužim letovima.
Hranjenje i hidratacija tokom leta
Dojenje je najjednostavnija opcija, ali ako beba koristi flašice, pobrinite se da imate dovoljno mleka ili formule za trajanje puta. Na aerodromima možete uneti mleko ili formulu, ali je preporučljivo da proverite pravila o unosu tečnosti kod vaše aviokompanije.
Takođe, važno je znati da promene u pritisku tokom poletanja i sletanja mogu izazvati nelagodnost u bebama zbog njihovih ušiju. Hranjenje ili dojenje tokom ovih faza leta može pomoći u ublažavanju ovog pritiska, jer pokreti gutanja pomažu u otvaranju Eustahijevih kanala.
Spavanje bebe tokom leta
Spavanje tokom leta je još jedan izazov s kojim se roditelji suočavaju, posebno na dužim letovima. Bebin ritam spavanja može biti poremećen zbog buke, promena u pritisku i novog okruženja. Zato je važno da pokušate da što bolje planirate let u skladu sa bebom.
Ako je moguće, rezervišite let koji se poklapa sa bebom fazom spavanja – let tokom noći za duže destinacije može povećati šanse da beba zaspi tokom puta. Takođe, razmislite o korišćenju slušalica koje smanjuju buku.
Takođe, vodite računa o tome da se beba kreće i proteže – duže sedenje može biti neudobno, pa ukoliko je moguće, povremeno ustanite i prošetajte sa bebom kroz kabinu. Ovo može pomoći i vama da se oslobodite napetosti i stresa, jer će bebino zadovoljstvo značiti mirniji let za vas.
Najvažnije je ostati smiren i strpljiv. Putovanje avionom može biti naporno za bebu, pa su povremeni plač i nervoza normalni.
Priprema za aerodromske procedure
Većina aerodroma ima posebne prolaze za roditelje sa decom, što može ubrzati proces, ali se informišite unapred o ovim opcijama. Takođe, ponesite nosiljku ili kolica, jer će vam pomoći da lakše prolazite kroz aerodrom, a mnoge aviokompanije omogućavaju da kolica ostavite pri samom ulazu u avion.
Iskoristite prioritete pri ukrcavanju, što mnoge kompanije nude porodicama sa bebama. Na taj način ćete se ukrcati prvi, smestiti bebu i prtljag bez gužve, što može značajno smanjiti stres u poslednjim trenucima pred let.
Priprema za prvo putovanje avionom sa bebom zahteva vreme, pažnju i dobru organizaciju, ali uz pravilne korake, može se pretvoriti u pozitivno iskustvo za celu porodicu. Planiranje unapred, adekvatno pakovanje i fleksibilnost tokom puta ključni su faktori koji će vam pomoći da se suočite sa izazovima. Najvažnije je da budete smireni, jer je vaša smirenost najbolji način da obezbedite udobno i prijatno putovanje vašoj bebi. Za još korisnih informacija posetite naš sajt.
The post Kako se pripremiti za prvo putovanje avionom sa bebom? first appeared on Moje dete – portal o deci i roditeljstvu.