Ishrana posle hemoterapije za brz oporavak

najefikasniji oporavak posle hemoterapije

Zdravi ljudi najčešće se ne opterećuju previše sa ishranom, svakodnevno, katkad i s nogu, unose sasvim dovoljne količine namirnica u svoj organizam. Međutim, za one koji se bore s rakom – svakodnevni obroci pravi su podvig, dok im unos hrane često predstavlja pravo mučenje. Naime, ćelije raka nisu jedino što slabi njihov imunitet.  Tu je i lečenje, najčešće hemoterapija, koja pored malignih ćelija obično ubija i one zdrave, što dodatno otežava posao imunološkom sistemu obolele osobe. Upravo zbog svega navedenog, ishrana posle hemoterapije ili zračenja je jako važna za takve bolesnike i njihov potpuni oporavak.

U nastavku članka otkrivamo Vam kako da stanete na put najčešćim tegobama koje uzrokuju ovakvi vidovi lečenja.

Koje su najčešće posledice hemoterapije

Oboleli od kancera neretko imaju utisak da hrana ima drugačiji miris ili ukus, otežano gutaju, a mučnina i povraćanje obično idu ruku pod ruku s mukotrpnim terapijama, baš kao i zatvor ili dijarejaGubitak apetita gotovo da je normalna pojava tokom lečenja, a mogući su i naglo povećanje, ili pak smanjenje telesne težine. Uz naš mali vodič, saznajte kakva se ishrana posle hemoterapije preporučuje i na koji način možete ublažiti efekte kod ovakvog lečenja,a da pritom ojačate Vaš imunološki sistem.

Zašto hrana nema normalan ukus?

Mnoge osobe podvrgnute hemoterapiji žale se na izmenjen miris ili ukus hrane, naročito gorke, slatke i slane – dešava se da su im sve namirnice veoma slične i da ih jedva razlikuju, ali i da osete nelagodan ukus metala u ustima. Sve navedeno je posledica uzimanja izuzetno jakih i agresivnih lekova.

Normalan ukus hrane vraća se tri do četiri nedelje po završetku lečenja hemoterapijom. Ako i vi osećate da sa ukusom hrane nešto nije u redu, zaboravite na crveno meso, koje se obolelima od kancera svakako ne preporučuje. Ishrana posle hemoterapije se mora do detalja prilagoditi, umesto crvenog jedite kuvano ili bareno živinsko meso (pečeno se ne preporučuje, posebno ne na roštilju) i pijte jogurt ili limunadu.

Takođe, pokušajte da jedete nešto začinjeniju hranu, ali izbegavajte industrijske začinske mešavine, već jelu dajte poseban ukus koristeći kurkumu, peršun, beli luk, ljute papričice ili đumbir.

Gubitak apetita i mučnina nakon uzimanja lekova

Mučnina, povraćanje, dijareja ili zatvor mogu izazvati gubitak apetita, ali i volje za hranom, naročito ako su praćeni depresijom ili stresom, koji često postaju verni pratioci obolelih od kancera. Ako izgubite apetit tokom lečenja hemoterapijom i neposredno nakon terapija birajte visokokaloričnu, a zdravu hranu.

preporučena ishrana posle hemoterapije za brz oporavak

Ishrana posle hemoterapije  podrazumeva sledeće namirnice: avokado, orašaste plodove, suvo voće ili povrće, najbolje u kombinaciji s humusom. Između obroka pijte voćne smutije. Ne zaboravite da hranu učinite privlačnom – gladne oči prvi su korak ka otvaranju apetita.

Koristite kriške limuna, listove perŠuna, ceri paradajz ili masline za dekoraciju – ne samo što će dati lep izgled jelu već će vam i ojačati organizam. Mirisi – recimo, onaj koji se širi dok se peče hleb – takode mogu stimulisati apetit.

Za otežano gutanje postoji rešenje

Rane u ustima i otežano gutanje takođe mogu biti jedna od posledica hemoterapije. Zato se ishrana posle hemoterapije treba bazirati na laganoj, mešoj hrani, kao što je pire od krompira ili jabuka. Oba su odličan izbor, uz dovoljno konzumiranje tečnosti na dnevnom nivou.

Ako nabavite blender, moći ćete da pravite razne zdrave napitke od voća i povrća, koji su odlični borci protiv kancera, a u tečnom stanju ih nećete tako otežano gutati. Pritom, kad pravite napitke, umesto vode dodajte kozje mleko ili pileći bujon kako biste pojačali unos preko potrebnih kalorija. Za vreme hemoterapije, ali i nakon nje, preporučuju se i sokovi od citrusa, a ukoliko ih ne volite, probajte napitke od jabuke, brusnice ili grožđa.

Breskva i jabuka protiv mučnine

Mučnina je normalna pojava tokom hemoterapije. Trebalo bi da izbegavate hranu jakog mirisa i ukusa, sebe ne treba da terate na jelo, a preporučuje se uzimanje više manjih obroka tokom dana. Breskva i drugo meko voće laganog ukusa može biti dobar izbor, dok se od tečnosti, pored vode, preporučuju sok od jabuke ili brusnice.

Pored toga, ishrana posle hemoterapije treba da sadrži i jaja, stoga se savetuje da ih jedete tvrdo kuvana. Obavezno pripremajte i dvopek, pirinač ili testeninu. Umesto pečenog mesa, pojedite poneki komad barene piletine, najbolje u kombinaciji s povrćem, a između obroka grickajte orašaste plodove, koji su puni selena i vitamina E.

Pileće supe takode se preporučuju, a da biste osigurali dovoljno tečnosti u organizmu, pijte i čajeve od nane ili
đumbira.

Ishrana posle hemoterapije podrazumeva veći unos tečnosti

Povraćanje u velikom broju slučajeva može pratiti neugodne mučnine. Rešite ga se tako što ćete za početak piti male količine bistre tečnosti, poput vode, pilećeg bujona, soka od jabuke ili brusnice, čaja od dumbira i slično. Najpre uzimajte kašiku tečnosti na svakih deset minuta, potom dve kašike na svakih 20, a onda i po tri kašike na svako pola sata.

Kad vidite da vam organizam prihvata tečnost, pređite na laganu hranu – jedite pire krompir ili žitarice, a pijte voćne smutije, jogurt i sojino mleko. Ishrana posle hemoterapije uključuje i namirnice bogate kalijumom –  poput banana, paradajza, kajsija, krompira i soka od pomorandže.

Opstipacija se često javlja nakon hemoterapije

Ako je zatvor jedan od neželjenih efekata lečenja, ishrana posle hemoterapije podrazumeva da se u nju uvrste vlakna- pasulj, leblebije i ostale mahunarke, žitarice i sveže voće i povrće biće vaši najbolji saveznici. Međutim, povedite računa: ako niste konzumirali namirnice bogate vlaknima, to treba da činite postepeno, jer nagli unos vlakana u organizam može izazvati kontraefekat i pogoršati stanje.

Takođe, imajte na umu da vlaknasta hrana bez unosa dovoljnih količina tečnosti neće delovati protiv zatvora, stoga dnevno pijte najmanje šest do osam čaša negazirane mineralne vode. Neki pacijenti ne suočavaju se sa zatvorom, ali ih tokom hemoterapije muči dijareja.

Koje su nuspojave zračenja i kako prilagoditi ishranu

Kao što pojedine namirnice mogu ublažiti neželjene efekte hemoterapije, tako neka hrana olakšava terapiju zračenjem. Treba izbegavati alkohol i kafu, piti manje čajeva (osim zelenog čaja), zaboraviti na slaninu i druge mesne prerađevine, kao i industrijski prerađene sokove, dok je pušenje cigareta strogo zabranjeno jer može otežati lečenje.

Kupovnu, konzerviranu ribu u ulju takođe treba izbegavati, ali ako ste ljubitelj ribe, možete sami spremiti tunu ili losos, koji su bogati omega-3 masnim kiselinama i vitaminom D, što je odlična formula za jačanje oslabljenog imuniteta. Ishrana posle hemoterapije i zračenja treba da bude šarenolika, što se posebno odnosi na voće i povrće – sveža hrana ne preporučuje se obolelima od kancera u velikim količinama, stoga je najbolje da povrće lagano barite svaki put pre jela, dok bi paradajz trebalo kuvati da bi se oslobodio likopen.

S druge strane, šargarepu je najbolje jesti svezu, a umesto crvenog mesa jedite piletinu bez kožice, jer ćete tako obezbediti preko potrebne proteine, ali i energiju. Možete ih uneti u organizam i ako jedete ribu, jaja i mahunarke. Takođe, veoma je važno da tokom radioterapije pijete mnogo tečnosti, jer je hidratacija najbolji način da se neutrališu štetni efekti.

Optimalna dnevna količina tečnosti  nakon terapije zračenjem jeste tri litra – negazirana voda može biti dobar izbor, mada se preporučuju i topla pileća supa, kao i sveže ceđeni voćni sokovi. Ishrana posle hemoterapije  isključuje sve kupovne industrijski prerađene napitke, jer su oni puni šećera, koji dodatno otežavaju lečenje, jer hrani maligne ćelije.

S druge strane, napici koje sami napravite bogati su vitaminom C – on ima sličnu strukturu kao glukoza, ali umesto da hrani maligne ćelije, on ih uništava.

Oporavak posle hemoterapije započnite uz smutije

Banana i borovnica za jačanje imuniteta

  • Izblendajte dve šake svežih borovnica i dve iseckane banane. Izmiksajte i dodajte sojino mleko, kako biste postigli željenu gustinu. Po želji, možete dodati i malo vanile. Ukrasite s nekoliko svežih borovnica i služite odmah.

Voće i orašasti plodovi  – idealna ishrana posle hemoterapije

  • Ubacite u blender po 35 g pečenih badema, oraha, brazilskih oraha i lešnika. Dodajte solju vode ili
    kokosovog ili sojiog mleka, dve iseckane jabuke, 50 g suvog grožđa i 50 g bobičastog voća po izboru. Ubacite četiri kašike nemasnog jogurta pa sve dobro izmiksajte.

Napitak od voća i povrća oporavlja organizam

  • U blenderu pomešajte dve seckane jabuke i dve seckane kruške. Dodajte polovinu celera, polovinu
    većeg krastavca, 85 g mladih listova spanaća, malo zelene salate i pola seckanog avokada. Sve dobro izmiksajte i popijte odmah.

Lubenica i krastavac za oproravak posle hemoterapije

  • Ubacite u blender 500 g lubenice, 250 g oljuštenog krastavca, 100 g celera i kašiku sveže ceđenog
    soka od limuna. Dobro izmiksajte, sipajte u čaše pa pospite svezom nanom i semenkama lana.

Pročitajte slične tekstove :