Suva usta i jezik, stanje u medicini poznato kao kserostomija, neprijatna je tegoba, koja se javlja veoma često usled dehidratacije organizma, ali i zbog brojnih drugih faktora. Neretko, nastupa kao posledica promene sastava pljuvačke ili njenog smanjenog lučenja.
Ovaj zdravstveni problem lako se rešava jednostavnim izmenama u načinu života i pomoću prirodnih preparata kao što su semenke morača, hladnoceđena ulja, brest, aloja vera i karadmom. Pripremili smo Vam odlične recepte, stoga ukoliko je pojačano sušenje usta, grla i jezika i vaša muka, obavezno ostanite sa nama..
Šta uzrokuje sušenje usta i koji su simptomi
Veoma čest uzrok su pljuvačne žlezde koje ne rade kako treba, što se svakao dovodi i u vezu sa starenjem organizma, pojačanom dehidratacijom, svakodnevnim stresom, nervozom, hrkanjem u snu, depresijom, pušenjem cigareta i konzumiranjem štetnih alkoholnih pića.
Suva usta u trudnoći i kod dojilja takođe su česta, upravo zbog pomenute dehidratacije ili hormonskih promena koje žene u tom periodu prolaze. Stoga se je poželjno, ukazati lekaru na postojući problem što pre, da biste dobili osnovne smernice za lečenje.
Ovaj zdravstveni poremećaj može biti i posledica uzimanja specifičnih lekova, najčešće onih protiv depresije ili anksioznosti, kao i antihistaminika, miorelaksanata, dekon-gestanata, i lekova protiv bolova, kojih je na globalnom tržištu, sve više. Drugi mogući uzroci za suva usta i jezik su hemoterapija, zračenje i radioterapija,uznapredovali dijabetes, oštećenje nerava i autoimune bolesti.
Simptomi suvih usta jesu na prvom mestu isušenost unutrašnjosti usne duplje, gusta i pomalo lepljiva pljuvačka, ogrubeo jezik, izrazita žed, ranice u ustima, neugodan zadah, gubitak čula ukusa, ispucale usne, te otežano žvakanje, gutanje i govor. Suva usta mogu poprilično da iritiraju, naročito zbog neprijatnog lepljivog osećaja.
Ovaj problem se lako rešava jednostavnim izmenama u načinu života i pomoću domaćih lekova. Pobrinite se da svakodnevno koristite lekove koje ovom prilikom preporučujemo, sve dok simptomi kserostomije, potpuno ne nestanu.
Ne dozvolite da se prvi simptomi dehidracije jave
Dehidriranost je jedan od najčešćih uzroka suvih usta, pa je najbolje da samo tokom dana povećate unos tečnosti. Pravilna hidriranost olakšava vašem organizmu da luči više pljuvačke, kako bi se uklonili simptomi suvih usta.
Ako vas muče suva usta i grlo noću, potrudite se da svaki dan pijte dovoljnu količinu vode, a umesto toga možete i da sisate kockicu leda. Jedite više voća, ali i povrća koje obiluje vodom, kao što su lubenica, krastavac i ananas.
Takođe, pijte sveže ceđene sokove i sirupe od voća i povrća. Od pomoći mogu biti kamilica, ali i zeleni čaj. Obavezno treba da jedete supe ili laganije čorbe – svaki dan. Izbegavajte sve napitke koji sadrže kofein, nikako ne uzimajte gazirane sokove ili žestoka pića, jer oni dodatno doprinose dehidrataciji.
Kajenska paprika eliminiše suva usta i jezik
Kajen ili crvena paprika stimuliše lučenje pljuvačke, i jedan je od najboljih prirodnih lekova za suva usta. Takođe, jača čulo ukusa, pa ćete bolje razlikovati kiselo, slano, slatko i gorko. Navlažite vrh kažiprsta i umočite u papriku, a potom je lagano razmazite po jeziku. U početku će vas možda malo peći, ali će pljuvačka odmah poteći. Takođe, možete dodati malo ove paprike u supe, salate i druga omiljena jela.
Semenke morača za bolje lučenje pljuvačke
Flavanoidi u semenkama morača stimulišu lučenje pljuvačke i pomažu u slučaju suvih usta. Uz to, aromatični ukus suzbija neugodan zadah i smrad iz usta, koji se javlja kao posledica ovog poremećaja. Grickajte semenke morača više puta dnevno, kako ne biste imali problema sa suvim ustima, a možete ih pomešati sa semenkama piskavice. Propržite ih lagano u tiganju, sameljite na sitno i dodajte malo soli. Svaki dan pojedite pola kašičice ove mešavine.
Brest sprečava sušenje usta
Brest sadrži gumiarabiku, jedinstvenu supstancu što se pomešana sa vodom pretvara u gel koji pomaže da se podmažu usta i grlo. Uz to ublažava brojne neprijatnosti koje se javljaju usled suvih usta.
- Jednu do dve čajne kašičice glatkog bresta dodajte u šolju provrele vode. Pokrijte sa vrha i ostavite da se odstoji desetak minuta. Procedite što bolje, dodajte domaćeg meda i pijte čaj dva puta dnevno.
Ako imate suva usta noću i primećujete jutarnji zadah iz usta, možete da napravite pastu od kore glatkog bresta u prašku i razmutite sa dovoljnom količinom vode. Nanesite pastu u unutrašnjost vaših usta, ostavite je da odstojipar minuta, a potom dobro isperite usta vodom. Ovo radite najviše jednom do dva puta dnevno.
Mućkanje ulja u ustima donosi rezultat
Ova stara ajurvedska praksa pomaže u tome da vaša usta ostanu vlažna, pa je odlična metoda za lečenje kserostomije. Osim za suva usta, ona je dobra i za održavanje celokupne oralne higijene i uklanjanje lošeg zadaha. Ova metoda se vrši pomoću nerafinisanog suncokretovog, susamovog, maslinovog ili kokosovog ulja.
- Jednostavno mućkajte jednu kašiku ulja u ustima dobrih petnaestak minuta (pri tom pazite da ga ne progutate), a zatim sve ispljunite, usta isperite sa mlakom vodom i nakon toga operite zube četkicom i pastom. Ponavljati svako jutro pre doručka i nećete više imati suva usta i jezik.
Aloja je drevni lek
Aloja vera se od davnina koristi za lečenje suvih usta. Takođe štiti osetljivo tkivo u ustima i provereno poboljšava čulo ukusa. Svaki dan pijte 0,5 dl šolje aloje da se rešite neprijatne suvoće. Takođe možete ih isprati sokom od aloje nekoliko puta dnevno ili ćete gelom premazati unutrašnjost usne duplje. Ostavite nekoliko minuta u ustima, a potom isperite sa hladnijom vodom. Ponovite ceo postupak dva do tri puta dnevno.
Semenke grožđa odično hidriraju
Ulje od semenki grožđa jeste još jedan delotvoran lek, koji eliminiše suva usta i grlo. Njegovo hidrirajuće svojstvo pomaže da unutrašnjost usne duplje bude vlažna duže vreme. Pored toga, budući da je bogato blagotvornim vitaminom E, pomaže u zaceljivanju ranica u ustima.
- Prstima utrljajte ulje semenki na jezik i unutrašnju stranu obraza, i ostavite da odstoji i delije preko noći. Izjutra dobro isperite toplom vodom i detaljno operite zube. Postupak ponovite svako veče pred spavanje.
Limunov sok eliminiše smrad iz usta
Sok od limuna stimuliše bolje lučenje pljuvačke i vlaži usta, a uz to njegova kiselost pomaže da se ona očiste i ukloni neugodan zadah.
Pola limuna iscedite u čašu vode i dodajte malo kvalitetnog meda. Pijuckajte vodu ili domaću limunadu tokom dana da biste obezbedili potrebnu hidrataciju. Limunada ne sme nikako da sadrži šećer. Takođe, pospite malo soli na krišku limuna i utrljajte je u jezik kako biste poboljšali čulo ukusa.
Probajte mahune kardamoma ili čaj
Kardamom je ajurvedski lek za suva usta i grlo. Žvakanje mahune kardamoma pospešićete bolju vlažnost u ustima i eliminisati jutarnji zadah, a postupak treba ponavljati posle svakog obroka ili kad su vam usta suva.
- Takođe, u običnu šolju tople vode dodajte jednu kašičicu kardamoma, pa napitak ostavite da odstoji desetak minuta pre nego što ga ispijete.
Postupak ponovite jednom do dva puta za 24 časa. Pored toga, suva usta možete ispirati dva puta dnevno toplim čajem od kardamoma.
Đumbirov koren može sprečiti sušenje usta
Đumbir takođe možete upotrebiti da navlažite usnu duplju. Taj začin stimuliše lučenje pljuvačke i čini vaša usta svežijima tokom dužeg perioda. Polako žvaćite komadić đumbira, i to radite nekoliko puta dnevno.
Za suva usta i zadah, možete popiti i dve do tri šolje čaja od đumbira sa malo meda kako biste stimulisali pljuvačne žlezde.
Kako sprečiti suva usta – dodatni saveti
– Izbegavajte cigarete, jer duvan otežava lučenje pljuvačke.
– Sisajte redovno bombone bez šećera ili žvaćite žvake koje ga ne sadrže, kako biste podstakli bolje lučenje pljuvačke
– Spavajte u sobi u kojoj se nalazi ovlaživač ili isparavač da bi vam usta bila vlažna tokom cele noći.
– Dišite uvek na nos, nikako ustima.
– Ako možete, izbegavajte lekove kao što su diuretici, antihistaminici i dekongestanti koji isušuju usta.
– Ispirajte grlo slanom vodom 3 do 5 puta dnevno.
– Sprečite suva usta i grlo tako što ćete povremeno udahnuti paru da biste navlažili disajne puteve .
– Uz pranje zuba i čišćenje koncem, svakodnevno čistite i jezik od naslaga.
– Svaki zalogaj dobro prožvaćite, a posle obroka obavezno isperite usta toplijom vodom.
– Smanjite unos začinjene i kiselije hrane, jer ona ume da iritira usnu duplju.
– Grickajte hranu koja ima visok sadržaj vode kao što je celer, da biste stimulisali pljuvačne žlezde i hidrirali suva usta.
Pročitajte slične tekstove :