Korejska trpeza je prosto nezamisliva bez jednog recepta, u pitanju je kimči, pravi zimski specijalitet, idealan za svaku priliku. Iako se on obično pravi od kineskog kupusa, možete koristiti i naš, domaći kupus, ali i kombinovati drugo sezonsko povrće i brojne začine iz kuhinje. Smatra se za obavezan prilog svim korejskim jelima, a najčešće se servira na posebnom tanjiru,ili kao dodatak mesu, ribi i krompiru.
Zašto ove zime ne biste umesto uobičajenog kiselog kupusa pokušali da napravite kimči, izvanredno tradicionalno korejsko jelo od fermentisanog povrća? U nastavku saznajte više o njegovim lekovitim svojstvima i načinima pripreme..
Lekovita svojstva kimčija su izvanredna
Kiseli kupus zauzima važno mesto u našoj tradicionalnoj ishrani već vekovima. Preuzeli smo ga iz nemačke kuhinje i usvojili s velikom ljubavlju, i to više zbog ukusa, a manje zbog svesti o tome koliko je konzumiranje fermentisanih namirnica zdravo za naš digestivni sistem u celosti.
Iz Azije nam sada stiže nešto slično, ali s pečatom Južne Koreje, u čijoj kuhinji fermentacija igra veoma važnu ulogu. Pored pirinča i soje, Korejcima se posebno sviđa fermentisani kineski kupus – kimči, koji je sličan našem kiselom kupusu a koji sadrži bakterije mlečne kiseline, vitamine i minerale.
Blagotvorni kimči uspešno snižava nivo lošeg holesterola, podstiče bolje varenje, jača imunosistem, štiti creva, sprečava pojavu karijesa na zubima, čisti kožu, podstiče energiju i daje nam snagu.
Veoma je dobar izvor vitamina u zimskim mesecima – bogat je kalcijumom, fosforom, gvožđem, proteinima i vitaminima A i C. Za tri nedelje udvostručuje nivo vitamina B1, B2 i B3.
U kombinaciji sa belim lukom, đumbirom i čilijem u prahu dobićete izvanredan prirodni lek protiv gripa, prehlade i respiratornih infekcija, koje su itekako zastupljene tokom zimskog perioda.
Koreanci pojedu preko milion i po tona ovog fermentisanog povrća godišnje, što je neverovatna brojka, koja govori sama za sebe.
Kakvog je ukusa korejski kupus?
Dobar kimči trebalo bi da ima pet ukusa (slatko, slano, kiselo, pikantno i gorko). Nekada je to bio isključivo domaći proizvod, a danas se može kupiti u konzervi, te ha možete pronaći u većini bolje opremljenih supermarketa.
Postoje stotine vrsta kimčija, s različitim kombinacijama povrća („kimchi“ na korejskom znači povrće), ali skoro svaki sadrži čili i beli luk, koji mu daju karakterističan ljutkast i izuzetno aromatičan ukus.
Postoji preko 200 načina pripreme kimčija, u zavisnosti od regije i klimatskih uslova, kao i od dodavanja preostalih sastojaka, poput rotkve, čilija, soli, sušama, raznih morskih plodova i slično. Povrće koje je tako fermentisano odličan je prilog integralnim žitaricama i zdravim mahunarkama.
Vreme sazrevanja veoma je važno za kimči, kao i za sir. Može se jesti odmah, kao salata od kimčija, ali je za intenzivniji ukus potrebno dodatno strpljenje.
Nakon fermentacije, čuvajte ga u odgovarajućoj tegli u frižideru, a upotrebite ga u roku od mesec dana, jer će se u suprotnom pokvariti i biće neupotrebljiv.
Kimči recept koji morate isprobati
Neophodni sastojci:
1 glavica kineskog kupusa,
2 veće šargarepe,
4 kašike morske soli,
4 kašike hladne vode,
1 veći ili 2 manja praziluka,
komadić čili papričice,
četvrt kašičice čilija u prahu,
komadić korena đumbira,
4 češnja belog luka,
četvrt kašičice kurkume
Priprema kimčija kod kuće:
- U veću posudu sipajte vodu i sol pa ih mešajte dok se so otopi. U vodu zatim stavite kupus isečen na deblje trake i šargarepu isečenu na kolutove. Povrće treba da bude skroz potopljeno, pa ga zbog toga poklopite i pritisnite tanjirićem ili presom za povrće. Ostavite da odstoji šest sati ili preko noći.
- Pripremite ostale sastojke za kimči: praziluk operite i iseckajte na tračice, đumbir ogulite i iseckajte na kockice, a čili papričici uklonite semenke pa je usitnite, kao i beli luk. Sve ovo pomešajte u avanu s kurkumom, dodajte kašiku ili dve vode i mešajte tučkom dok ne dobijete grubu pastu. Važno je da se svi sastojci dobro pomešaju sa začinima.
- Ocedite kupus i šargarepu, ali sačuvajte vodu. U velikoj posudi ih pomešajte zajedno s pastom od začina tako da se dobro povezu. Dodajte šoljicu vode u kojoj ste namakali povrće i pritisnite što jače možete tanjirićem, na koji možete staviti nešto teško (kamen ili teg) kako bi povrće bilo dobro pritisnuto. Dodajte još malo vode od namakanja ukoliko sok nije potpuno prekrio povrće.
- Ostavite da odstoji na tamnom mestu sedam do dvadeset dana. Povrće mora omekšati, upiti sve
začine i poprimiti ljutkasto-kiselkast ukus. Nakon toga kimči prebacite u teglu i prelijte rasolom od kiseljenja.
Naša preporuka je da obavezno isprobate korejski kupus kimči, osnažićete imunitet, te ćete učiniti mnogo za prevenciju kod nadolazećih sezonskih infekcija i prehlada.