Paštrnjak (lat. Pastinaca Sativa) je dvogodišnja zeljasta biljka i jedna od najznačajnijih povrtarskih kultura. Ova biljka pripada porodici štitarki i od davnina je poznata po svojim lekovitim svojstvima. Zapravo, paštrnjak predstavlja lekoviti koren kremasto-bele boje koji je veoma ukusan i aromatičan. U narodu paštrnjak nazivaju još i paškanat ili paštrnak. Paštrnjak se danas gaji i upotrebljava kao začin, kao povrće, ali i kao lekovita biljka.
U nastavku možete saznati nešto više o sadnji i uzgoju paštrnjaka i o njegovoj lekovitosti. Takođe, predstavićemo vam i recepte kako možete da napravite neka ukusna jela od ovog povrća.
Sadnja i uzgoj
Paštrnjak se uzgaja uglavnom radi dalje prerade i sušenja. Lako se gaji i može dati veoma dobre prinose, ako se obezbede optimalni uslovi. U prvoj godini se pojavljuje zadebljali koren, a u drugoj godini se razvija razgranata stabljika sa cvetovima. Uslovi koji su potrebni za pravilan uzgoj paštrnjaka su pre svega optimalna temperatura vazduha i dovoljno vlage. Idealna temperatura za rast ove biljke je 16-18 stepeni, a preterano visoke temperature mogu usporiti rast. Pošto paštrnjak ima dubok koren, on može da koristi vodu iz dubljih slojeva zemljišta, tako da navodnjavanje često nije ni potrebno. Ipak, ukoliko je vreme sušno paštrnjak je potrebno redovno zalivati. Zemljište za uzgoj paštrnjaka treba da bude rastresito, duboko i propusno, sa pH faktorom od 6, 5 do 7. Potrebno je redovno đubrenje i prihranjivanje tla.
Paštrnjak je najbolje saditi krajem marta ili početkom aprila, a preporučuje se da se uvek koristi sveže seme. Seme treba posejati u kućice od po tri semenke koje su na rastojanju od 15 do 20 cm. Paštrnjak sporo niče, pa možete između njega posejati i rotkvice. Ukoliko su uslovi idealni, paštrnjak će da nikne tek za 7-10 dana. Paštrnjak je najbolje brati pre prvih mrazeva, odnosno dok još lišće ne uvene. Štitaste cvasti treba obesiti da se osuše, a tek onda istresti semenke. Iako je paštrnjak odavno poznat po svojim lekovitim svojstvima, kod nas se on ipak ne gaji dovoljno.
Lekovitost
Paštrnjak je od najstarijih vremena poznat po svom lekovitom dejstvu, mada u zvaničnoj medicini ova biljka nije priznata kao lekovita. Naime, stari Grci i Rimljani su uzgajali ovu biljku i koristili je za prevenciju i lečenje raznih zdravstvenih tegoba. Što se vitamina tiče, paštrnjak je sličan ostalom korenastom povrću, ali zato sadrži mnogo više minerala. Naročito je značajno bogatstvo bakra, magnezijuma, sumpora i gvožđa, dok natrijuma ima u veoma malim količinama. Paštrnjak se u narodnoj medicini dosta koristi za lečenje bolesti bubrega i urinarnih infekcija. Paštrnjak pomaže i kod upale grla, upale pluća, bronhitisa i astme, a dokazano je i da jača srčani mišić i da blagotvorno deluje na celokupni kardiovaskularni sistem. Paštrnjak je dobar i za varenje, jer pospešuje probavu i podstiče apetit. Redovnim konzumiranjem paštrnjaka rešićete se zatvora i grčeva. Takođe, preporučuje se da dojilje kozumiraju paštrnjak kako bi imale više mleka. Paštrnjak je veoma delotvoran i u slučaju reume i gihta, pa se dosta preporučuje i starijim osobama. Koristi se i za snižavanje telesne temperature tela jer podstiče znojenje. Može da pomogne i u mršavljenju, pa osim sveže biljke ili čaja od paštrnjaka, možete konzumirati i čorbu od paštrnjaka i praziluka, koja će ubrzati vaš metabolizam i pomoći u gubljenju suvišnih kilograma.
Najčešće se koristi čaj od paštrnjaka, koji se priprema od listova divljih sorti paštrnjaka. Za pravljenje čaja od paštrnjaka potrebne su dve kašičice sa narendanim korenom paštrnjaka ili jedna kašičica sa plodovima paštrnjaka i 2,5 dl ključale vode. Narendani koren ili plodove paštrnjaka treba preliti ključalom vodom i pustiti da poklopljeno odstoji oko 10 minuta. Zatim, procedite čaj i pijte ga 2-3 puta dnevno. Preporučuje se da se ovaj čaj pije u malim gutljajima.
Paštrnjak u ishrani uglavnom ne izaziva nikakve neželjene efekte, mada se nekada može javiti prolazna alergija u vidu osipa na koži. U tom slučaju najbolje je prestati sa konzumacijom ove biljke.
Recepti
Koren paštrnjaka možete jednostavno narendati i dodavati ga kao začin raznim jelima, supama i čorbama. Takođe, koren ove biljke možete i kuvati ili pržiti i koristiti kao dodatak raznim salatama i slanim jelima. Od sušenog korena paštrnjaka može čak da se napravi i veoma ukusan i zdrav hleb. Koren paštrnjaka se koristi i za davanje arome raznim likerima, rakijama, vinu ili marmeladi. Listovi paštrnjaka koji se gaje u baštama nisu jestivi, ali se zato u ishrani koriste listovi divljeg paštrnjaka koji mogu biti odličan dodatak supama, čorbama i jelima od povrća. Plodovi paštrnjaka mogu da se samelju u prah i da se koriste kao začin. Ovaj začin naročito dobro ide uz zelenu salatu, salatu od paradajza i krastavaca, salatu od kiselog kupusa itd.
Recept 1 (Krem čorba od paštrnjaka)
Sastojci:
2 kašičice maslinovog ulja
1 šolja iseckanog crnog luka
1 krompir
4 paštrnjaka
½ šolje belog vina
3 šolje pilećeg bujona
1 šolja mleka
1 šolja kuvanog pirinča
2 kašike svežeg vlašca
Malo maslaca
So, biber
Način pripreme:
Najpre zagrejte maslinovo ulje i maslac, pa dodajte luk. Pržite luk oko 10 minuta, uz povremeno mešanje. Zatim, dodajte krompir i paštrnjak koje ste prethodno iseckali, pa pržite nekoliko minuta. Pojačajte temperaturu i dodajte belo vino, pa dinstajte sve dok tečnost ne ispari. Tada dodajte pileći bujon i kuvajte sve oko 20 minuta. Dodajte mleko i ostavite da čorba provri, pa ubacite kuvani pirinač, so i biber. Vaša čorba je gotova i možete je ukrasiti vlašcem.
Recept 2 (Pire od paštrnjaka)
Sastojci:
1 koren paštrnjaka
1 krompir
50 ml maslinovog ulja
50 ml mleka
5 kašika narendanog parmezana
So i biber
Način pripreme:
Najpre oljuštite paštrnjak i krompir i kuvajte ih u slanoj vodi, a zatim ih ocedite i izgnječite. Zatim, naspite mleko i sve dobro promešajte. Dodajte i parmezan, izmešajte još jednom i stavite na šporet još malo. Zatim, odozgo prelijte maslinovim uljem. Vaš pire od paštrnjaka i krompira je gotov.
Recept 3 (Gulaš od paštrnjaka)
Sastojci:
300 g paštrnjaka
200 g kompira
1 glavica crnog luka
1 kašičica kima
1 kašičica mešavine začina
1 kašika brašna
1 kašičica senfa
2 kisela krastavca
1 dl kisele pavlake
So, biber
Način pripreme:
Prvo oljuštite krompir i paštrnjak, operite ih, paštrnjak isecite na kolutiće a krompir na kockice. Iseckajte crni luk i propržite ga na ulju pa u njega dodajte paštrnjak, kim, krompir i mešavinu začina. Pustite da se sve malo proprži, a onda dodajte ključalu vodu. Kuvajte na tihoj vatri dok povrće ne omekša a zatim dodajte so i biber. Senf i brašno pomešajte sa malo vode i dodajte u to kisele krastavčiće koje ste prtehodno iseckli na kockice. Zatim, to ubacite u varivo koje ste skuvali i pustite da se još malo sve prokuva. Dodajte kiselu pavlaku, promešajte i vaš gulaš je gotov.