Sok od dunja je sjajan napitak kojeg su spremale naše bake. On sa sobom nosi ukus nekih davnih vremena kada su naši preci bili okrenuti prirodi. Danas se ovo piće sve više vraća upotrebu, jer je dobro poznato koliko je ono korisno po zdravlje čoveka.
Sama dunja nema baš tako prijatan ukus ako se jede sirova, mada je i neki vole konzumirati takvu. Sa druge strane, kada se preradi, ona dobija veoma bogatu notu koju nećete zaboraviti. Najlepša je kada se priprema kao bistri i gusti napitak. On će vam već nakon prvog gutljaja probuditi sećanja na detinjstvo kada smo ga svi rado pili. U nastavku ćemo reći više o tome koliko je dobar sok od dunja, kako se pravi i na koje načine možete iskoristiti ovo voće.
Dunja voće prepuno vitamina i minerala
Dunja je biljka veoma prijatnog mirisa i pripada porodici Rosaceae, u koje spadaju kruške i jabuke. Vodi poreklo iz toplih krajeva jugozapadne Azije, a plodovi se stvaraju tokom jeseni i zime. Kada su zrele, one su zlatno-žute boje i prema obliku podsećaju na svoja dva rođaka koje smo malopre pomenuli. Jedino po čemu se razlikuju jeste kora, koja više podseća na breskvu, dok meso sadrži veću količinu semenki.
Zbog njenog specifičnog ukusa, dunja voćka se mnogima neće svideti ako se jede kao sirova. Razlog je što je ona kiselkasta i pomalo opora, pa većina ljudi nisu ljubitelji takvih aroma. Međutim, to uopšte ne treba da vas obeshrabri, pošto je to pokazatelj kako je ona prepuna korisnih materija. Sok od dunja i jabuke je nešto sasvim drugo, retko kome se ovaj napitak ne sviđa.
Kao i većina sličnog voća, tako i dunje obiluju vitaminima A, B i C. Značajne su i po tome što su u njima zastupljena biljka vlakna. Ni minerala ne manjka, pošto su prisutni kalijum, bakar, selen, cink, fosfor, kalcijum, gvožđe i magnezijum. Sve ovo čini fenomenalnu kombinaciju koja ima veoma pozitivno dejstvo na vaše zdravlje. Kako i na koji način – saznajte u narednim redovima.
Lekovitost dunje poznata vekovima
Poznato je vekovima koliko je ovo voće korisno za zdravlje i imunitet. To dugujemo Arapima i Persijancima koji su ga prvi počeli jesti i pripremati na razne načine. Ništa manje nije efikasno ukoliko se jede kao sveža, naravno to rade oni koji vole kiseo ukus. U oba slučaja, u organizam se unose najkvalitetnije materije koje povoljno utiču na zdravlje, a evo i kako:
Štiti od raznih upala
Zrele dunje su prebogate vitaminom C, pa tako jedna voćka zadovoljava oko 25 odsto dnevnih potreba. Ona tako pomaže u jačanju imuniteta, a posebno utiče i na sprečavanje upalnih procesa. Takođe, poznato je kako ona ima i antialergijska svojstva, a ekstrakt semena se koristi za lečenje dermatitisa i cista.
Odlična je za mršavljenje
Kada je u pitanju sok od dunja, kalorije su prisutne u veoma malim količinama – svega 57 kcal u 100 ml. Sa druge strane, ovaj napitak je pun dijetetskih vlakana koja povoljno utiču na probavu. Stoga se preporučuje i kao prirodno sredstvo za mršavljenje.
Pogodna je za želudac i probavu
Osobe koje imaju problema sa organima za varenje, svakako trebaju probati ovo piće. Poznato je kako efikasno deluje protiv čira na želucu, a takođe smanjuje i količinu kiseline te eliminiše žgaravicu. Ovaj napitak je dobar i za uklanjanje simptoma jutarnje mučnine. Dobro ga je piti i kad vas muče dijareja, zatvor ili uporna crevna infekcija.
Brani organizam od virusa
Vekovima je poznato kako se ovo voće bori protiv virusnih oboljenja, pa je savršen saveznik tokom jeseni i zime. U dunjama se nalazi obilje vitamina koji brane od gripa, prehlade i upale disajnih puteva.
Čuva zdravlje srca i kardiovaskularnog sistema
Pošto je bogat kalijumom, sa sigurnošću možemo reći kako je sok od dunja za srce idealan saveznik. Naročito kada je u pitanju borba protiv visokog pritiska, jer ga ovaj napitak drži pod kontrolom i u granicama normale. Osim toga, on smanjuje i nivo lošeg holesterola, što svakako povoljno utiče na zdravlje srca.
Ima anti-kancerogena svojstva
Zahvaljujući antioksidansima, ovo voće pomaže vašem u telu da eliminiše toksine i slobodne radikale. U dunjama je prisutan tanin, koji se efikasno bori protiv malignih ćelija, te sprečava njihovo širenje kroz organizam. Pokazalo se kako je korisno piti sok od dunja protiv raka debelog creva. Ova materija povoljno utiče na sluzokožu organa za varenje i štiti od ove opake bolesti.
Korisna je za jetru i vid
Kinezi su odavno prepoznali njeno lekovito dejstvo, pa ova voćka ima poseban status u ovoj zemlji. Posebno je poznato kako pripremaju slatko od dunja koje koriste za regeneraciju i detoksikaciju jetre. Uz to veoma povoljno utiče i na vid.
Eliminiše anemiju
Obzirom da sadrži gvožđe, kalijum i bakar, ovo voće je prirodni saveznik u borbi protiv malokrvnosti. Korisno je piti sok od dunje za anemiju, jer za veoma kratko vreme oporavlja i okrepljuje. Lekoviti sirup stimuliše proizvodnju crvenih krvnih zrnaca.
Kako napraviti sok od dunja i jabuke
Jedan od načina kako se pravi sok od dunja je veoma prost i ne zahteva puno vremena. Za njega vam trebaju ovi sastojci:
5 kg dunja,
700 grama šećera,
litar i po vode.
Priprema lekovitog soka:
Voćke temeljno operite ispod mlaza vode i ubacite ih u jednu posudu. Sve ih dobro narendajte trenicom i ostavite nek malo odstoje. U zasebnoj šerpi pomešajte šećer i vodu, te je stavite na vatru da se kuva. Kada smesa počne lagano da ključa, ubacite izrendane dunje. Malo izmešajte, sve dok se dobro sjedini i sklonite sa vatre.
Šerpu prekrijte krpom i ostavite neka prenoći na hladnom mestu. Ujutru je potrebno propasirati ovu smesu, a tečnost koja se stvori prespite u zasebnu šerpu. Pustite neka proključa na vatri. Nakon toga, prespite bistri sok od dunja u flaše koje ste prethodno zagrejali i dobro ih zatvorite. Čuvajte na tamnom i hladnom mestu i pijte razređenog sa vodom u razmeri 1:3.
Čudesan sok od dunje i jabuke recept
Ovaj način kako se pravi ovaj napitak je nešto drugačiji i na kraju se dobija kašasta smesa prijatnog ukusa. Biće vam potrebni sledeći sastojci:
2,5 kg dunje,
2,5 kg jabuka,
1 kg kristal šećera,
2 kesice limuntusa,
4 litre vode.
Priprema soka:
Voćke dobro operite i zajedno sa korom isecite na kriške. Ubacite ih u šerpu, prelijte vodom i kuvajte na jakoj vatri sve dok ne proključa. Kada omekšaju, sklonite posudu sa ringle i ostavite neka se sasvim malo prohlade.
Ubacite ih u blender ili izmiksajte mikserom, pa zatim ponovo vratite na vatru. Dodajte limuntus i šećer, pa konstantno mešajte dok se sve ne istopi i sjedini. Kada je gotov, kašasti sok od dunje i jabuka prespite u staklene flaše. Sve dobro zatvorite, zamotajte u krpu i ostavite na hlađenje neko vreme.
Sok od dunja iz sokovnika ili ovako napravljen u blenderu, pije se bez razređivanja vodom. Možete ga začiniti sa listom ili sirupom od mente.
Napravite sok od dunja i mrkve – recept
I ovo je sjajna kombinacija koja će vas okrepiti i dati preko potrebne vitamine i minerale. Ovaj način kako se pravi sok od dunja i mrkve zahteva nešto veću količinu tečnosti, pa će vam biti potrebno sledeće:
2 kg voća,
1 kilogram šargarepe,
1,5 kg kristal šećera,
3 kesice limuntusa,
dosta vode.
Priprema recepta:
Najpre operite voćke, isecite ih na kriške i kuvajte u šerpi u koju ste sipali 2 litre vode. U zasebnoj šerpi uspite litar tečnosti i u njoj na isti način pripremite šargarepu. Kada ovi sastojci budu gotovi, ispasirajte ih i sjedinite u jedan veći sud.
U njega potom dolijte 12 litara vode, te uz konstantno mešanje uspite limuntus i šećer. Kuvajte dvadesetak minuta kako bi se sve lepo sjedinilo. Kad bude gotov, kašasti sok od dunja i mrkve ulijte u staklene flaše, dobro zatvorite i umotajte u krpu. Pustite neko se ohladi. Kao i u prethodnom slučaju, i ovaj napitak se pije bez razređivanja.
Recept za kompot od dunja za zimnicu
Ono što će vas svakako oduševiti jeste što možete napraviti i ukusan domaći slatki specijalitet koji je jako zdrav. Podelićemo sa vama recept za kompot od dunja za zimnicu koji je jako jednostavan. Uživaćete u pripremi ali i konzumiranju.
Potrebni sastojci:
6 komada ovog voća,
20 gr limuntusa,
2 limuna,
šećer po želji,
1 litar vode.
Priprema kompota:
U šerpu sipajte litar vode i dodajte limuntus i limun sečen na kolutove. Dunje dobro operite i oljuštite njihovu koru, te ih umočite u ovaj rastvor kako ne bi potamnele. Zatim ih isecite na kriške i komadiće, pa poslažite u čiste staklene tegle. Naslažite i limunove zajedno sa voćkama, a na kraju ubacite po tri kašike šećera i ulijte vode do vrha.
Tegle dobro zatvorite, poslažite u jednu veću posudu i prelijte sa vodom, nek tako odstoje 20 minuta na jakoj vatri. Nakon toga sklonite sa ringle i ostavite na hlađenju. Sutradan ih izvadite i odložite na tamno i hladno mesto.
Prednosti domaćeg soka su brojne
Ovaj napitak je sasvim bezbedan i preporučljiv svima koji žele ojačati imunitet na prirodan način. Ne postoje indicije da li izaziva nuspojave, a jedino što trebate izbegavati jesu semenke koje sadrže cijanid u određenoj meri.
Sok od dunja u trudnoći se može konzumirati, ali umereno uz prethodno savetovanje sa lekarom. On će sigurno pomoći da se nadomesti manjak gvožđa, što je česta pojava kod žena tokom tih devet meseci. Prijaće vam njegov ukus, a za zdravlje učiniće više nego što mislite.
Ovo sjajno voće je idealna namirnica koja će vas okrepiti i dati preko potrebne vitamine i minerale. Na vama je da odaberete način na koji ćete je konzumirati i pripremati. Ono što će vas posebno obradovati jeste što se lepo slaže i u brojnim desertima.
Zaštitite i ojačajte svoje zdravlje i uživajte u prelepom ukusu koji sok od dunja nosi sa sobom. Ukoliko volite, pravite i domaći kompot, sa njim takođe nema greške.