Sok od crne ribizle je popularan i ukusan napitak koji je višestruko koristan za zdravlje ljudi. Njega svakako treba piti, a pogotovo u letnjim mesecima jer daje brz efekat osvežavanja. Tokom ostalih meseci u godini, njega možete koristiti i kao svojevrsni tradicionalni lek protiv mnogih bolesti. Kao takav zastupljen je u narodnoj medicini i dan danas.
Iako je crna ribizla samonikla biljka i mnogi je smatraju korovom, ona je izvor dragocenih vitamina i minerala. Ipak, dosta ljudi je rado uzgaja u dvorištima i oko svojih kuća. Ovo voće se može iskoristiti na razne načine. Za sve one koji se još uvek nisu susreli sa kiselkastim bobicama, podelićemo korisne informacije o ovom ukusnom voću. Upoznaćemo vas najpre sa svim činjenicama vezanim za sok od crne ribizle. Saznajte koje su zdravstvene prednosti, kao i kakva ukusna jela možete pripremati sa njima.
Crna ribizla lekovitost i hranljiva vrednost
Kada se posmatra ribizla, primetno je kako su njene bobice upadljivih tamnih nijansi. Mogu biti tamnocrvene pa sve do crne boje. One su sočne i slatke, sa blagom prisutnošću kiselosti, zbog čega osvežavaju i okrepljuju. Korisno ih je jesti tokom letnjih meseci. One se mogu konzumirati kao sveže, ali su mnogo bolje ako se pije sok od crne ribizle koji je najbolji za zdravlje.
Razlog za to leži u činjenici kako ovo voće obiluje vitaminom C i raznim antioksidansima. Zbog toga i imaju taj specifičan ukus. Ćelije u našem organizmu prosto vape za ovim korisnim materijama, naročito ako se nezdravo hranimo. One uklanjaju toksine i slobodne radikale. Posebno je interesantno to što se ribizla preporučuje protiv nadimanja i gasova u stomaku. A sve to je posledica toga što pola šolje ovih bobica sadrži 400 mg vitamina C, što je dovoljno za ceo dan!
Ovo voće se vekovima koristilo i za zdravlje kože, jer pomaže proizvodnju kolagena. Pored toga, korisno je i zbog činjenice što čuva zdravlje kostiju, hrskavicu, zube i krvne sudove. Tajna je u tome što je bogata kalijumom, a on je i veliki prijatelj vašeg srca.
U kombinaciji sa gvožđem, crna ribizla je i sjajna hrana za trudnice i dojilje. One često pate od anemije(malokrvnosti). Na kraju krajeva, ove bobice imaju tamnu boju zbog obilja flavonoida koji jačaju imunitet, i sprečavaju nastanak karcinoma.
Koje su prednosti crnih ribizli za zdravlje
Postoje obilje informacija i dokaza koji govore o tome koliko je sok od crne ribizle za zdravlje koristan i delotvoran. Sigurno ste ga u detinjstvu pili kada su naše bake spremale ovaj ukusan napitak, jer su i same znale da je on dobar za nas.
Ako i sad budete pili sok od crne ribizle zdravlje će vam biti sačuvano, a evo i kako:
- Ukloniće toksine i slobodne radikale, najpre iz creva, a potom i iz celog organizma. Njegova antioksidativna vrednost je veća čak i od sličnih napitaka poput zove i brusnice.
- Ojačaće imunitet i zaštititi nas kod brojnih bolesti, preveniraće prehlade pa i teža oboljenja. Već smo napomenuli kako obiluje vitaminom C, pa se sirup ribizli svrstava među najbolje izvore ove korisne materije.
- Sačuvaće i poboljšati vaš vid, jer sadrži vitamin A i beta-karoten. Osim toga, poznato je i kako ovaj napitak pozitivno utiče na zdravlje pluća. On štiti od razvoja malignih ćelija i tkiva na ovom organu.
- Odbraniće vas i od drugih vrsta raka. Ovaj prirodni napitak prebogat je antiocijanom, vrstom fenola koji sprečava razvoj kancera. Ribizlin sirup je odličan i kao prevencija kod tog teškog oboljenja, ali i kao prirodni lek za obolele.
Smršajte pomoću lekovitog sirupa
Sok od crne ribizle ubrzava metabolizam, zbog čega je veoma koristan za mršavljenje. Prebogat je vitaminom B5, B6 i B1. Ova kombinacija je ključna za održavanje i unapređenje metaboličkih procesa u vašem telu. Samim tim, njegov slatkast ukus će vas okrepiti. Ovo je odlična zamena za razna druga pića koja su prepuna štetnih šećera.
Jedan je od najboljih napitaka koji uspešno deluje protiv anemije, zbog čega ga rado piju deca, adolescenti i trudnice. Samo jedna čaša daće vam 20 procenata dnevno preporučenih unosa gvožđa. Zbog toga je sok od crne ribizle za anemiju najbolji prirodni lek protiv ove bolesti.
Sprečiće upalne procese koji mogu dovesti do većih oštećenja na kostima i zglobovima. Ove bobice sadrže gama-linoleinsku kiselinu. Tačnije tip omega-6 masne kiseline koja ima antiinflamatorno dejstvo. Zbog toga sirup od ribizla može pomoći protiv artritisa i bolova u kostima i zglobovima.
Smanjiće nivo lošeg holesterola u krvi, zbog čega će sačuvati zdravlje srca i celog kardiovaskularnog sistema. Gomilanje LDL-a dovodi do porasta rizika od infarkta i moždanog udara. Zbog toga je potrebno hraniti se zdravo i smanjiti unos namirnica koje sadrže šećere i štetne masti. Među najboljim rešenjima za ovaj problem jeste da se pije sok od ribizle protiv holesterola. Zdrav napitak se posebno preporučuje starijim osobama.
Kako se pravi sok od crne ribizle
Sada kad smo vas upoznali sa prednostima koje ima po zdravlje, sigurno ste se zainteresovali za pripremu ovog napitka. Postoji više načina kako se pravi sok od ribizle, pa ćemo sa vama podeliti dva najbolja i laka recepta. U skladu sa tim, odaberite koji vam je najpogodniji i uživajte u prelepom ukusu koji on ima.
Sok od ribizla bez kuvanja
Potrebni sastojci:
1 kg crnih ribizli,
1 kg šećera,
kašika limuntusa,
7,5 dl vode.
Priprema soka:
Očistite voće u vodi i uklonite peteljke, pa ih ubacite u jednu posudu. Potrebno ih je malo izgnječiti u činiji kako bi pustile svoju tečnost. Potom ih pospite limuntusom i dobro izmešajte, a zatim poklopite posudu i ostavite da odstoji 24 sata.
Sutradan dodajte vodu i šećer, ponovo sve temeljno promešajte. Nakon toga, procedite sadržaj kroz gazu i uspite u staklene flaše. Dobro ih zatvorite i čuvajte u frižideru, a ukoliko ga planirate piti duže vreme, možete dodati i malo konzervansa.
Sirup od ribizla recept
1 kg ribizli,
4 dl vode,
kašika limuntusa,
500 grama šećera,
2 kesice vanilinog šećera.
Priprema zdravog sirupa:
Kada je u pitanju sirup od ribizla recept koji sledi zahteva kuvanje. Voće operite i uklonite peteljke. Potom ga ubacite u šerpu, prelijte sa vodom i pospite limuntusom. Uključite šporet i kuvajte na jakoj vatri sve dok smesa ne počne vriti. Tada počnite konstantno mešati i sačekajte momenat kad bobice počnu da pucaju.
Kada se to desi, sklonite ih sa vatre i propasirajte. Ovoj smesi dodajte šećer i po želji vanilin. Dobro promešajte i vratite ponovo na vatru. Kuvajte sve dok se šećer u potpunosti ne istopi, uz konstantno mešanje. Kada bude gotov, dobijeni sok od crne ribizle uspite u zagrejane tegle, čvrsto zatvorite i čuvajte na tamnom mestu.
Ostali recepti sa ribizlama
Ovo voće se sjajno kombinuje i sa drugim jelima, a naročito kada su poslastice u pitanju. Već smo rekli kako ribizle osvežavaju i okrepljuju. Ukoliko ste maštoviti, lako ćete napraviti desert u kojem ćete uživati. Evo nekih zanimljivih predloga šta još možete pripremiti sa ovim bobicama.
Džem od ribizli recept
Potrebni sastojci:
2 kg svežeg voća,
1,5 kg kristal šećera.
Priprema džema:
Najpre napravite gust sirup tako što pomešate šećer sa istom količinom vode. U njega postepeno dodavajte ribizle koje ste prethodno očistili i oprali. Sve dobro kuvajte oko sat vremena, uz obavezno mešanje.
Kada bude gotov, džem od ribizli sipajte u zagrejane tegle i stavite u rernu kako bi se na površini stvorila korica. Nakon toga, isključite šporet i ostavite neka odstoji preko noći. Sutradan podvežite tegle celofanom i zatvorite poklopcem i odložite na tamno mesto.
Čaj od crne ribizle recept
Potrebni sastojci:
usitnjeni listovi ove biljke,
2 dl vode.
Priprema čaja:
Način pravljenja ovog napitka je veoma jednostavan. Dovoljno je na vrh kašičice staviti usitnjene listove ribizle, pa ih sipajte u 2 dl prokuvane vode. Ostavite neka to odstoji do pet minuta. Nakon toga, procedite i pijte u kratkim gutljajima, a najbolje je zasladiti domaćim medom.
Recept za liker od ribizla
Potrebni sastojci:
1 kg bobica,
1,5 litar rakije,
200 grama braon šećera,
1 dl crnog vina.
Način pripreme:
Najpre očistite i operite voće i ostavite neka se malo osuši. Vino sipajte u šerpicu i zagrejte ga dok ne počne vriti. Potom u njega dodajte smeđi šećer i mešajte sve dok se ne rastopi. Bobice ubacite u veću teglu i prelijte ih sa prokuvanim vinom i zatim dodajte rakiju. Dobro zatvorite poklopcem i ostavite 6 do 8 nedelja neka odstoji na toplom mestu (nemojte držati direktno na suncu).
Nakon toga, teglu otvorite i procedite kako bi odvojili tečnost od bobica. Ribizlin liker sipajte u flašu i držite ga na hladnom i tamnom mestu. Ukoliko želite nešto intenzivniji ukus, dodajte mu malo osušenog lišća ove biljke u prvoj fazi pripremanja.
Kome se sok od ribizli ne preporučuje
Ovaj napitak je potpuno bezbedan, te stoga sok od crne ribizle nuspojave ne izaziva ukoliko se pije umereno. Uvek ga trebate dovoljno razrediti sa vodom. Ipak, potrebno je imati opreza, naročito oni koji piju lekove za razređivanje krvi. Njima se savetuje oprez prilikom konzumacije. U rizičnu grupu spadaju i hemofiličari, koji ga takođe ne trebaju piti.
Trudnice i dojilje ga mogu uzimati, ali ne u velikim količinama, pa se pre upotrebe obavezno konsultujte sa vašim lekarom. Isto važi i za konzumaciju većih količina sirovih bobica, dozvoljene su ali ne smete preterati.
Sok od crne ribizle obiluje vitaminima i mineralima. Uživajzte u njegovom osvežavajućem i blago kiselkastom ukusu. Ukoliko vas zanimaju i druge pogodnosti i prednosti još jedne vrste voća koja je slična ovom, preporučujemo vam da saznate više o sirupu od aronije.