Staračke pege po rukama i licu najčešće se javljaju u zrelom dobu, iza pedesete godine života. Ove neželjene hiperpigmentacije, ponekad ne zaobilaze ni mlađe osobe, naročito ako su više izložene suncu. U velikoj meri za njihov nastanak doprinose i hormonske promene, ali i nasleđe.
Smeđe fleke na koži estetski ne izgledaju lepo, ali na svu sreću nisu štetne niti su na bilo koji način opasne. Preteranih razloga za brigu nema, ali opet mnogima smetaju i žele ih ukloniti.
Zvanična i alternativna medicina nude nam rešenja u vidu brojnih procedura i preparata, ali rezultati neće stići preko noći. Za staračke pege i fleke trebaće vam dosta vremena i stpljenja kako bi se problem u potpunosti otklonio.
Pored skupocenih krema i tretmana postoje brojne prirodne recepture koje možete napraviti kod vaše kuće. Ostanite sa nama i saznajte kako se prave i koriste.
Kako nastaju staračke fleke po licu na rukama
Hiperpigmentacije se najčešće se javljaju na licu, ramenima, gornjem delu šaka i podlakticama. Manifestuju se kroz tamnosmeđe, svetlosmeđe, sivkaste ili crne fleke i pegice. One nastaju kao posledica poremećaja produkcije melanina, pigmenta odgovornog za boju ljudske kože.
Nazivaju se staračke pege, budući da se u najvećem broju slučajeva javljaju posle pedesete godine. Ipak one mogu nastati i u mlađoj dobi, uglavnom usled čestog izlaganja suncu ili potamnjenja tena u solarijumu. Nešto su im sklonije su osobe sa zagasitijom bojom kože. Faktori rizika su i genetske predispozicije, ali i hormonalna neravnoteža, upale i povrede.
Šta se, zapravo, dešava u koži?
Melanin je pigment koji štiti kožu od štetnog delovanja sunčevih zraka, a proizvode ga melanociti. Ove ćelije smeštene su u najdubljem sloju epiderma, čija se aktivnost povećava u slučaju preterane izloženosti UV zracima. Posledica toga je nastanak hiperpigmentacije na delovima tela koji su najviše izloženi suncu.
Starenjem kože smanjuje se broj melanocita, ali oni koji preostanu postaju mobilniji i brže se raspoređuju na najosetljivija mesta.
Kada se zbog hiperpigmentacije treba obratiti dermatologu
Staračke pege na rukama i licu same po sebi nisu opasne niti bolne i ne izazivaju nikakve zdravstvene probleme. Međutim ukoliko počnu menjati svoj oblik, boju ili pak krvare – postoji mogućnost da je reč o ozbiljnijem oboljenju. Tada se obavezno morate javiti dermatologu. Takve kožne promene preporučljivo je redovno kontrolisati i po potrebi uraditi biopsiju.
Iako se za staračke pege lečenje gotovo nikad ne preporučuje, niti je ono neophodno, mnogi ljudi ih žele ukloniti. Prvenstveno to čine iz estetskih razloga, zbog čega postoji čitav niz tretmana koji otklanjaju hiperpigmentacije. Zvanična medicina nam nudi brojne metode i preparate, ali terapije ne daju uvek brze rezultate.
Kada su u pitanju kupovne kreme za staračke pege i fleke budite obazrivi prilikom njihovog korišćenja. Obavezne su prethodne konsultacije sa dermatologom oko pravilnog načina upotrebe. Osim što takvi preparati dosta koštaju, oni mogu i ometati rad celokupnog imunog sistema. Neretko se u njima nalazi i štetni hidrohinon, za koji se zna da sadrži kancerogne materije.
Uklanjanje pega sa lica laserskom metodom
Ova metoda podrazumeva ciljanje zahvaćenih područja snažnim svetlosnim snopovima. Laser tada prodire u epiderm i uništava melanocite, ćelije što proizvode pigment melanin. Na taj način moćni zraci će obrisati boju, pa samim tim i staračke fleke nestaju jer više nisu vidljive.
Ovaj tretman nije bolan, ali je pomalo neprijatan i ponekad izaziva crvenilo i otok kože. S druge strane, vrlo je efikasan, no, ima prilično veliku manu dosta je skup.
Hemijski piling kože
Sastoji se od uklanjanja izumrlih ćelija epiderma, a samim tim i staračkih pega i fleka. Metoda se izvodi pomoću glikolne kiseline (AHA), koja „spaljuje“ kožu u kritičnim regijama. Nakon toga javljaju se plikovi, koji se suše i ljušte, a ispod njih se pojavljuje nova koža bez hiperpigmentacije.
Mikrodermoabrazija lica za najbolje rezultate
Neinvazivni tretman kojim se pomoću kristala, cinka i drugih abrazivnih materijala skida gornji sloj kože. Mikrodermoabrazijom usprešno ćete ukloniti smeđe mrlje i staračke pege po licu bez imalo boli. Preporučuje je velik broj dermatologa.
Kriohirurgija – zamrzavanje kože
Podrazumeva uklanjanje staračkih pega na principu zamrzavanja tečnim azotom, nakon čega se one ljušte skalpelom. Takođe dosta efikasna metoda i u poslednje vreme sve traženija.
Kako ukloniti staračke pege prirodnim putem
Osim skupih krema i tretmana, postoji velik broj prirodnih metoda kako skinuti staračke pege sa ruku i lica. Svakako ih vredi probati, jer ništa ne koštaju, a većinu sastojaka imate kod kuće.
Punomasno mleko eliminiše smeđe mrlje
Mlečna kiselina izbeljuje kožu na isti način kao i limunska.
Dvaput dnevno nanesite mleko direktno na staračke fleke, ostavite neka odstoji 15 do 30 minuta, pa dobro isperite.
Ukoliko vam je koža izrazito masna, pomešajte mleko s nekoliko kapi limunovog soka. Takođe, za dodatni efekat dodajte malo soka od paradajza i kiselog mleka, koji su takode dobri izbeljivači.
Nezaobilazno jabukovo sirće
Ovo je lek za mnoge zdravstvene probleme, a efikasno skida i neestetske tamne mrlje s kože naročito one od sunca.
Na kritične regije nanesite malo jabukovog sirćeta, ostavite neka miruje pola sata, pa posle isperite.
Ako se tretman sprovodi jednom dnevno, napredak će biti primetan posle šest nedelja. Da biste pojačali delovanje, pomešajte sirće jabuka sa sokom od crnog luka.
Med i jogurt brišu hiperpigmentacije
Ova kombinacija vrlo uspešno eliminiše smeđe mrlje na licu, evo kako se pravi smesa:
Pomešajte jednake delove meda i jogurta, nanesite ih na staračke pege, ostavite dvadesetak minuta, pa zatim isperite.
Limunov sok je super efikasan
Blaga kiselina ovog citrusa uklanja odumrle ćelije i aktivira stvaranje mladog, novog tkiva.
Nakapajte svež limunov sok direktno na fleke po koži bar dvaput dnevno. Ponavljajte postupak sve dok ne dobijete željene rezultate.
Gel od aloje
Takođe sadrži materije koje uklanjaju odumrle ćelije. Aloja će pomoći formiranje novog, zdravog tkiva. Redovnom upotrebom ove lekovite biljke staračke pege postepeno će bledeti i na kraju će sasvim nestati. Pročitajte kako napraviti recepte sa alojom.
Najbolja ulja za uklanjanje staračkih pega
Ulje ricinusa izbeljuje pege
Ovaj preparat dokazano je delotvoran u lečenju staračkih fleka.
Umasirajte kap ricinusa na fleku, razmazite i ostavite neka odstoji minut-dva.
Tretman staračkih pega sprovodi se dvaput dnevno, a efekat je uočljiv za oko mesec dana. Ukoliko vam je koža previše suva, pomešajte ricinus s kokosovim, bademovim ili maslinovim uljem.
Sandalovo ulje
Poznato po izuzetnim antiejdž svojstvima, ovo ulje se često koristi i za ublažavanje neestetskih hiperpigmentacija.
Nekoliko kapi sandalovine pomešajte s isto toliko ružine vodice i limunovog soka. Potom dodajte malo glicerina i mutite dok ne dobijete glatku smesu. Nanesite napravljenu pastu na fleke, ostavite nek prisuši 20 minuta, pa isperite hladnom vodom.
Eterično ulje ruzmarina
Ovo izuzetno ulje ulazi u sastave brojnih prirodnih preparata za uklanjanje hiperpigmentacija. Evo kako se pravi pasta od rena i ruzmarina.
Sastojci:
2 kašičice narendanog rena,
dve kašičice limunovog soka,
kašičica sirćeta,
4 kapi eteričnog ulja od ruzmarina.
Priprema recepta:
Pomešajte sastojke i dvaput dnevno nanosite na fleke.
Koristite hidrogen peroksid
Staračke pege mogu se izbeliti i 5-procentnim vodonik-peroksidom.
Jednom dnevno pomoću štapića s vatom nanesite tečnost direktno na područje hiperpigmentacije.
Sprovodite ovaj postupak nekoliko nedelja, tj. dok fleke na koži ne izblede. Pošto hidrogen peroksid isušuje kožu, nakon tretmana nanesite obavezno hidratantnu kremu.
Moćna super mešavina za podmlađivanje kože
Za staračke pege uklanjanje je izvodljivo i pomoću sledeće mešavine.
Sastojci:
dve kašike punomasnog mleka,
1 kašičica gela od aloje,
1/2 kašičice soka od limuna,
pola kašičice alkoholnog sirćeta,
3 kapi eteričnog ulja od ružmarina,
kašičica 5-procentnog hidrogena.
Priprema recepta:
Dobro promešajte sve sastojke i dvaput dnevno nanosite na staračke pege i fleke, držite 15 minuta, pa isperite.
Drugima se dopalo i ovo: