Lovorovo ulje već se vekovima ističe po svojim lekovitim svojstvima. U starim zapisima opisuju ga kao gustu tečnost intenzivno žute boje i oštrog mirisa. Sama biljka potiče sa karipskih ostrva. Posmatrajući je kroz istoriju, zauzima značajno-simbolično mesto u antičkom Rimu i Grčkoj kulturi, religiji i medicini.
Preparat se dobija ekstrakcijom kroz destilaciju iz svežih listova lovora – lat. Laurus Nobilis. Primarna uloga mu je u lečenju prehlada i reumatizma. Odlična je zamena lekovima za snižavanje temperature i glavobolje. Čuva stomak i jača imunitet.
Isto tako listovi lovora mogu se čuvati mesecima. Ukusan su dodatak jelima i omiljeni začin u gastronomiji.
Kako ovde pričamo o medicinskom značaju ulja lovora, kroz ovaj tekst proučićete sve blagodeti koje ono pruža za naše telo i duh. Pročitajte zanimljivosti o njegovom sastavu, lekovitim svojstvima i recepturi.
Sastav i lekovitost lovorovog lista
U svojoj bogatoj riznici lovor čuva i skladišti minerale. Među njima prednjače gvožđe, bakar, magnezijum, kalcijum i mangan. Ove dragocene materije su preko potrebne našem organizmu kako bi pravilno funkcionisao. Njihov nedostatak u telu uzrokuje brojne zdravstvene tegobe.
Značajan je izvor vitamina A i C, B kompleksa kao što su riboflavin, B6, piridoksin i pantenonska kiselina.
Oko 35 različitih materija nalazimo u sveže pripremljenom lovorovom ulju. Najznačajniji su svakako eugenol (45 odsto), mircen (25 posto), organsku materiju čavikol (10posto), limonen (3odsto) i linalul (2procenta). Ovi enzimi su značajni zbog toga što sprečavaju razvoj kancerogenih obolenja i ubrzavaju preradu proteina.
Lovorovo ulje u sebi sadrži i folnu kiselinu neophodnu za pravilan rad svake ćelije u organizmu.
Pre deset godina sprovedeno je istraživanje koje je pokazalo da esencijalna ulja uništavaju slobodne radikale. Uz to dokazano je i kako imaju antioksidativan uticaj na organizam, pa čak i u vrlo malim koncentracijama.
Ovo je korisno znati posebno iz razloga što slobodni radikali napadaju i oštećuju tkivo i mogu prouzrokovati razvoj maligniteta.
Eterično ulje lovora za jači imunitet i zaštitu od upala tokom zime je vrlo dobro upotrebljavati. Ono ima snažno antibakterijsko i protivgljivično delovanje.
Zdravstvene prednosti ulja lovora
Uspešno leči reumu i ublažava reumatske bolove
U istočnjačkoj medicini ulje lovorovog lista za lečenje reumatizma vekovima se primenjuje. Prema sprovedenim istraživanjima ono ima protivupalno delovanje i ublažava bolove koji su neizostavni pratilac ovakvih stanja.
Veoma je korisno za smanjivanje upalnih procesa i bolova kod artritisa
Medicinari savetuju da pre primene lovorovo ulje malo zagrejete na pari. Dok je još toplo umasirajte ga u bolne zglobove, a možete staviti i obloge preko noći da deluju.
Prirodni lek za glavobolju
Intenzivan jak bol u glavi praćen mučninom česta je pojava. Uglavnom je kratkotrajna, mada ukoliko se često javlja predstavlja značajan problem. Uzroci su brojni, stres, vremenski uslovi, promene pritiska, a mogu biti pokazatelj i nekih ozbiljnijih stanja.
Migrene su pak po lestvici najbolnija stanja, a nažalost mogu i potrajati. Većina nas kad oseti i najslabiju glavobolju po inerciji se hvata za analgin, aspirin, kafetin itd. Međutim, prirodan i čak efikasniji preparat nam je pred nosom sve vreme.
Ako patite od jakih glavobolja umasirajte preparat na slepoočnice i bol če prestati vrlo brzo. Prirodno lovorovo ulje za ublažavanje bola kod migrene je odličan izbor, ali isto tako i za bolesti i infekcija uha.
Čisti krv i leči dijabetis
Malobrojne studije su prepoznale potencijal ulja lovorovog lista u snižavanju šećera u krvi, triglicerida i holesterola. Naučno je potvrđen njegov značaj u lečenju dijabetesa tipa 2 jer pojačava insulinsku funkciju.
Zalečite upalu limfnih čvorova uljem od lovora
Fitoterapijsko lovorovo ulje za čišćenje limfnog sistema je najučinkovitije prirodno sredstvo koje je danas dostupno. Priprema se mariniranjem svežih listova u devičanskom maslinovom ulju.
Osobama sa ovakvom problematikom predlaže se utrljavanje u predeo limfnih žlezda i solarni pleksus. Tretman je najučinkovitiji nakon dvadeset minuta provedenih u sauni, tada su zabeleženi najbolji rezultati. Nezamenjivo je u tretmanu bolnih i proširenih vena, koje postaju boljka velikog dela populacije.
Skida temperaturu
Povišena telesna temperatura je čest prateći efekat prehlade i gripa. Uglavnom ju je lako skinuti, ali kad je uporna i stalno raste može biti i vrlo opasna.
Sledeći put kada se osetite loše, umesto aspirina probajte koncentrovano ulje lovora za skidanje temperature i ublažavanje simptoma.
Umasirajte ovaj prirodni preparat na čelo i grudi, možete staviti i natopljene obloge sa lovorom. Poželjno je njime istrljati i stopala.
Lovorovo ulje za kašalj je vrlo učinkovito, inhalacija će ublažiti nadražaj i pospešiti izbacivanje sluzi iz pluća.
Odličan je lek za stomak
Sveže ceđeno lovorovo ulje za lečenje želudačnih tegoba je lek koji sigurno morate isprobati. Ono smiruje nervozna creva i značajno poboljšava apetit.
Kako deluje umirujuće značajno će ublažiti gorušicu i nadutost. Njegovi enzimi ubrzavaju razgradnju proteina, što u velikoj meri poboljšava pokretljivost i rad creva i sprečava pojavu zatvora.
Preporučuje se i osobama sa poremećajem u radu jetre i bubrega
Za lečenje stomačnih tegoba lovorovo ulje se upotrebljava oralno. Možete ga popiti, jedna kašika dnevno ili ga dodajte u čaj, dovoljno je nekoliko kapi.
Upotreba lovora u nezi kože
Alternativna kozmetika potencira preparate bazirane na lovorovom ulju za negu lica. Ono ne samo što hidrira i hrani kožu, već usporava nastanak bora i staračkih pega.
Zdrav izgled podrazumeva i čist negovan ten bez bubuljica, akni i mitisera. Ukoliko pak imate ovakve probleme lice negujete losionima koji u sebi sadrže ovo lekovito ulje.
Preparati na bazi lovorovog ulja za tretman gljivičnih oboljenja kože i noktiju su neprikosnoveni.
Preporučuje se za negu kose
Lovorovo ulje za kosu postiže izvanredne rezultate.
Pomešajte malo ovog eteričnog ulja i soka pomorandže sa šamponom koji inače preferirate. Dobićete zdrav preparat za zdravo i jako vlasište i negu suvog temena.
Kako se koristi ulje lovorovog lista
Inhalacija sinusa
Dodajte 1 do 2 kapi ulja u šolju vruće vode i dobićete predivno mirišljavo sredstvo za pročišćavanje disajnih puteva.
Imajte u vidu, eugenol može iritirati sluzokožu nosa i grla. Zato budite obazrivi i umereni. Najbolja praksa je prethodno savetovanje sa vašim lekarom, nemojte se inhalirati na svoju ruku.
Blagotvorna masaža
Pre nego što ga isprobate na ovaj način, uradite mali test kako bi utvrdili jeste li alergični na ovu vrstu ulja. Nanesite ga na malu površinu kože i ostavite preko noći, ako nema crvenila, sve je u najboljem redu. U suprotnom izbegavajte pomenuti preparat.
Prirema je jednostavna:
Pomešate jednu kašiku ulja lovorovog lista sa onim koje inače preferirate za masiranje. Za relaks najbolja je kombinacija sa lavandom.
Ukoliko želite pojačati njegovo dejstvo onda ga malo zagrejte pre masaže.
Oralna primena
Čisto lovorovo ulje iz domaće radinosti bez veštačkih primesa je i te kako jestivo. Može se konzumirati samo ili sa čajem i medom u brojnim varijacijama.
Ostali načini upotrebe lovorovog ulja u domaćinstvu
Kao sredstvo za čišćenje daje fenomenalne rezultate
Ako ste pobornik prirodne kućne hemije, onda probajte recept koji smo izabrali za vas.
Pomešajte 2 kašike lovorovog ulja sa šoljom vode i alkohola. Dodajte još limun i pepermint koji deluju protiv mikroba. Uspite u bočicu sa rasprskivačem i imaćete savršen sprej za čestu upotrebu.
Danas je njegova primena u izradi sapuna i mirišljavih sveća postala vrlo popularna. Lovor ima jedinstvenu mirisnu notu koja malo koga ostavlja ravnodušnim.
Ubija mikrobe, insekte i pauke
U poređenju sa 52 ispitivana esencijalna ulja, ovo ima najizraženija antibakterijska svojstva. Bakterije otporne na hemijske preparate lovor je uništavao pri koncentraciji od samo 2 procenta. Štaviše, za razliku od otrovnih insekticida, posredi je izuzetno prirodno rešenje koje nimalo nije štetno.
Stoga, ako su vam kuću okupirali insekti i bube najbolje rešenje je prirodno lovorovo ulje. Ono je neizostavni deo sredstava protiv insekata i pauka.
Pokazalo se vrlo učinkovitim u borbi protiv bubašvaba, ali i kao sredstvo protiv dosadnih komaraca u letnjem periodu godine.
Lovorovo ulje kako napraviti kod kuće
Postupak izrade ovog prirodnog preparata nije naročito komplikovan. Sve što vam je potrebno jesu sveži listovi lovora oko 200 grama i jedna litra ekstra-devičanskog hladnoceđenog maslinovog ulja.
Pripremanje lovorovog ulja u tri koraka:
- Listove prvo dobro operite i prosušite. Polovinu stavite u staklenu teglu i prelijte devičanskim maslinovim uljem. Nju zatim čvrsto zatvorite i stavite je u odgovarajuću šerpu u koju ćete naliti vodu (2 cm do poklopca). Uključite šporet i pustite nek voda prokuva, a potom krčkajte još dobrih dva sata.
- Kad istekne ovaj period, otvorite teglu, izvadite skuvane listove i bacite ih. U drugu čistu staklenku stavite ostatak svežih listova i prelijte uljem koje se već kuvalo. Potom, vratite sve na šporet i dokuvavajte još 120 minuta.
- Nakon ovog vremena ostavite teglu neka se malo prohladi, a dobijeno sveže lovorovo ulje procedite kroz čistu pamučnu gazu. Bočicu čuvajte na tamnom i hladnom mestu.
Dobijeni preparat upotrebljavajte po potrebi, vodite računa o dozama, pridržavajte se saveta i preporuka lekara.
Iskustva korisnika sa lovorovim uljem
Imam 65 godina, a bolujem od reume već skoro 10. Genetska predispozicija kako su mi objasnili. Bolovi su jedno vreme bili intenzivni, nepodnošljivi. Zbog propisanih lekova nisam mogla maknuti iz kreveta.
Ćerka me je spasila, moram reći. Ona je pobornik tzv. alternativnog načina življenja. Isprobavala je na meni svašta, razna ulja, semenke, istočnjačke začine. Nekog malog pomaka je bilo, ali kada je donela lovorovo ulje to je bio početak novog života za mene. Redovno sam ga masirala na bolna mesta, zglobove ruku i šake. Po nekoliko puta dnevno, kad god se setim.
Vremenom, bol se smanjila. Ona nije skroz nestala, ali život je pesma sada. Ja pre masaže malo zagrejem lovorovo ulje, utrljam pa umotam zavojem. Mene je spasilo.
Mira, Negotin
Jake glavobolje me prate još od studenskih dana. Kasnije su prerasle u migrenu i zvaničnu dijagnozu. Jedno vreme sam pila tablete protiv bolova bez kontrole. Nisam dozvolila bolovima da eskaliraju. Onda mi je muž skrenuo pažnju, kako ne mogu tako nastaviti doveka, posebno jer smo planirali bebu.
Uglavnom, na internetu sam našla desetine članaka na temu lovorovo ulje kao najbolji lek protiv glavobolje i migrene. Radila sam inhalaciju i utrljavala sam ga u predeo slepoočnica. Posle nekog vremena osetila sam značajan pomak. Bolovi su se po jačini značajno smanjili.
U kući uvek imam bočicu lekovitog ulja lovorovog lista i ne menjam ga.
Stana, Pančevo
Gde kupiti ulje od lovora i cena
Za lovorovo ulje cena je prilično visoka. Količina od 20 ml čistog ne razblaženog preparata (bez dodatih aditiva) košta oko 1750 do 1800 dinara. Nije za svačiji džep, ali vredi svaku paru.
Inače, njega je malo teže naći u slobodnoj prodaji. Možete ga nabaviti samo u specijalizovanim prodavnicama lekovitog bilja ili putem interneta. Online naručivanje je veoma jednostavno, obavlja se u svega par klikova. Ipak raspitajte se pre kupovine. Sertifikovanih proizvođača svakako ima, ali vi najpre sve dobro proverite, jer danas ni prevare nisu retkost.
Kome se ne preporučuje?
Iako vrlo zdravo, ulje lovora za trudnice, dojilje, bebe i malu decu nije preporučljivo. Takođe, česta spoljašnja upotreba, ukoliko se upotrbljava u kontinuitetu tri nedelje može dovesti do iritacija.
Svaka upotreba za lečenje bilo kojeg medicinskog problema ili dijagnostikovane bolesti zahtva obaveznu prethodnu konsultaciju sa lekarom ili specijalistom.
Pošto ste saznali koliko je lovorovo ulje kao lek korisno i zdravo, preporučujemo vam i recept za pravljenje blagotvornog čaja. Uživajte!