Lijek za sve ženske bolesti: Ova trava čini čuda za zdravlje, a evo šta liječi!

Ova trava, je poznata i kao sporiš. Spada u red najljekovitijih biljaka, koja blagotvorno djeluje na ženske boljke.

Prijatnog je mirisa a stabljika joj je svetlozelene ili crvenkaste boje. Cvjetovi su bijeli, u obliku cvati. Raste kao samonikla biljka. Nadzemni deo biljke u cvjetanju sadrži do 1% etarskog ulja, vlavonoide, vitamin K, smole, stereole, tanine i dr. Etarsko ulje ove biljke u sebi sadrzi sadrži pinen, limonen, kamfor, born.

Hajdučka trava je jedna od najvrijednijih biljaka, posebno aktuelna u zimi, jer pomaže kod liječenja prehlade.

Njeno drugo svojstvo, koje su iskusile žene, jeste što je  odličan saveznik u borbi protiv  ženskih oboljenja.

Image result for Hajdučka trava

Ima dugu historiju upotrebe u domaćoj medicini, za rane, i ogrebotine.

Primarne prednosti čaja leži u sposobnosti da “otjera” i spriječi prehladu da se razvije.

Kolika je snaga trave govori podatak da je još u trojanskom ratu, grčki junak, Ahil, koristio ovu biljku za rane.

U narodnoj medicini trava ima značajnu ulogu u liječenju ženskih boljki kao što su neredovni ciklusi, nepredvidivi valunzi i druge tegobe koje prate menopauzu, ali i upala jajnika, bolesti materice.

Image result for Hajdučka trava

Ova biljka sadrži materije koje povoljno djeluju na želudačnu sluzokožu, pa se čaj preporučuje za ublažavanje gastritisa, kolitisa i grčeva u želucu. Kalijum kojim obiluje ova biljka podstiče rad bubrega.

Djeluje blagotvorno i u kod krvarenja – u želucu, crijevima, iz hemoroida, a veoma je efikasna i kod angine pektoris, i reumatskih bolova, jetre, pankreasa i žutice.

Priprema čaja od hajdučke trave:

Kašičicu hajudučke trave prelijte šoljicom vrele vode, ostavite oko 10 minuta, a onda procijedite. Nemojte piti više od dvije šoljice dnevno.

Kao samonikla višegodišnja biljka raste u cijeloj Evropi, obično uz puteve, i pašnjacima. Cvjeta tokom ljeta, a bere se kada je sunce najjače. Etarsko ulje je ponekad plavo zbog sastojka azulena, zbog čega se koristi za pripremu ulja za sunčanje. Osim toga, hajdučka trava je bogata taninima, gorkim materijama koje joj daju gorko-aromatičan ukus.

Image result for Hajdučka trava

Ne izaziva naviku i može da se koristi za jačanje organa za varenje. Predstavlja sastavni dio velikog broja mješavina čajeva. Dijapazon djelovanja je širok.

Zvanična medicina je dokazala da ekstrakt iz lista usporava razvoj patogenih klica.

U narodnoj medicini hajdučka trava zauzima posebno mjesto u lečenju neredovnih ciklusa kod mladih žena, uklanjanju valunga i drugih neprijatnih simptoma u klimaksu. Samo jedna šolja čaja dnevno od hajdučice, dovoljna je da ublaži ili otkloni simptome koje muče veliki broj pripadnica nježnijeg pola. Zagovornici tvrde da je uspješna i u liječenju bijelog pranja, upale jajnika, oboljenja materice. Za sve navedene probleme, savjetuju se kupke sa hajdučkom travom. Kupka se spravlja tako što se 100 grama hajdučke trave stavi u litar hladne vode da odstoji preko noći. Sljedećeg dana voda se zagrije, a zatim doda vodi za kupanje.

Svoju delotvornost hajdučica je potvrdila i kod liječenja migrene, nagona za povraćanjem, suzenja krvarenja iz nosa. Iskustvo pojedinih korisnika pokazalo je da pročišćava krv.

Hajdučka trava pomaže i u liječenju hemoroida, čak i kada krvare. Reguliše i rad bubrega, a djelotvorna je i kod reumatskih bolova. Preporučuje se i kod angine pektoris i njenih simptoma. Korisna je i za leijčenje jetre, slezine, žutice.

U rijetkim situacijama može doći do alergijskih reakcija. U takvim okolnostima treba uzimati mladu biljku, a čaj piti u sitnim gutljajima.

ZA LIjEČENJE UPALE MATERICE I JAJNIKA

Pomiješajte po 3 kašike hajdučice i kantariona, po 2 kašike koprive, ivanjskog cvijeća, mljevenog oraha, majčine dušice, i kamilice i po 1 kašiku matičnjaka i macine trave. Dobijena mešavina se prelije sa 600 mililitara do litar kipuće vode, ostavi da odstoji dva sata, a zatim procijedi i pije tri puta po šolja. Čaj može da se zasladi. Da bi se postigao željeni efekat, čaj bi trebalo piti najmanje tri nedelje.

ZA BIJELO PRANJE

Napraviti mješavinu od po 40 grama listova i cvjetova hajdučice. U to dodati mešavinu od po 10 grama žalfije. Od dobijene mješavine odvojiti četiri kašike i preliti sa litrom ključale vode. Sačekati da se sadržaj prohladi, procijediti i zapirati se dobijenim čajem. Postupak ponavljati svakodnevno.

Image result for Hajdučka trava

Jedan od najbržih načina je da uzmete nešto što smanjuje upalu, i nadraženost pa grlo manje boli. U slučaju da nemate, kupit ćete bez recepta.

Čim osjetite peckanje, uzmite mlake vode s soli pa grgljajte. To možete učiniti nekoliko puta na dan. Prpeoručuje se slaganje otopine od čaše vode i pola kašičice soli. Nakon grgljanja ispljunite.

Razne pastile  odmah će olakšati bol. U apoteki ćete odabrati razne vrste. Takođe mogu pomoći i sprejevi.

Ako ste počeli i kašljucati kupite sirup jer ćete spriječiti razbolijevanje te izdržati radni dan.

Bitno je da pijete čaj ili vodu. Tekućina će ispirati bolno grlo. Dobro će doći i domaća čorbica.

Birajte biljne čajeve koji će ojačati imunitet, ali pripazite da ne bude vrelo.

Topla čorba će pomoći pa je jedite. Ako se pitate zašto , odgovor je – natrijum u čorbi djeluje protuupalno. Osim toga, grlo može biti gore kada gutate hranu.

Iako ovo nije brz način, jako je važan. Tako ćete lakše izboriti bitku s infekcijom. Većina upala izazvana je virusom.

Ako je jaka grlobolja, otiđite ljekaru jer je moguće da imate bakteriju. No nemojte poduzimati prije nego što napravite bris grla.

Hrana je bitna stavka, pa izbjegavajte nezdravo. Možete piti i limunadu s malo meda.

grlo-grlobolja