Uglavnom smo do sada uzimali neke lijekove sa kojima smo mislili da ćemo se riješiti kašlja, međutim nismo primjetili poseban učinak, ali mi vam donosimo recept koji će vam sigurno pomoći.
Umjesto što koristite sve te lijekove, mnogo bolje bi bilo da konzumirate prirodne lijekove. Za kašalj su najbolje obloge od meda pokazale su se fantastičnim i pomažu u uklanjanju kašlja, posebno kod djece.
Sada ćemo vam otkriti i recept kako da ih pripremite!
Potrebni sastojci:
- domaći med
- brašno
- maslinovo ulje
Priprema:
Prvo trebate da pomiješate mali brašna i maslinovog ulja i dobro umiješate,zatim dodate med. Sve dobro umješati dok ne postane jednaka smjesa, te staviti na gazu.
Gazu postavljate na leđa ili na prsa, pa je fiksirajte da može cijelo vrijeme da djeluje.
Nikada se nije pojavila niti jedna neželjene reakcija, tako obavezno probajte..
Druga obloga: Med i kupus
Ovaj lijek možete koristiti i na djeci, to pokazuje njegovu efikasnost, i bezbjednost!
Sve što vam je potrebnoo jeste:
- 1 glavica kupusa
- med
Evo šta treba da uradite:
Uzmite jedan list od glavice, te spustiti na nekoliko minuta u vrelu vodu, dok ne postane topao i mekan.
Zatim jednu stranu namazati medom, te stavite na na grudi bolesnika.
Na oblogu staviti najlonska kesa i umotava se šalom ili peškirom.
Ovu oblogu ostavite da prenoći, te skinite u jutro, u koliko je kašalj jak biće potrebna dva lista kupusa jedan se stavlja na grudi, a drugi na leđa.
Naučite raspoznavati kašalj!
Akutni kašalj – počinje naglo i traje manje od tri sedmice, može biti pračen i temperaturom. Ako virus uzrokuje ovaj kašalj može biti suh, naručito noću, a u koliko je bakteriska upala radi se o oskudnijem kašlju.
Subakutni kašalj ili tzv. produženi ovaj kašalj traje od 3 do 8 sedmica, pračen je infekcijom disajnih puteva, koja je uzrokovana baktersikim infekcijama. Ove upale prti kašalj obilnim iskašljavanjem.
Hronični kašalj – traje duže od 8 sedmica, uzrok je često hronični bronhitis, te se posebno aktivira u zimskom periodu.
Običnu prehladu prati suhi nadražajni kašalj i curenje nosa.
Kod pojave temperature, grlobolje, promuklosti i iskašljavanja, uzeti lijek za snižavanje temperature.
Ovakvo stanje se može komplikovati upalom pluća.
Kašalj je samo refleks. Njime se organizam brani od štetnih materija koje želi izbaciti iz dišnih puteva i tako se izbacuje sekret i uzročnici bolesti. ustvari ovo je odbrambena reakcija organizma. Kašalj takođe može biti i posljedica oslabljenog srca, alergija, pušenja pa i simptom raka
Dakle, kašalj je samo simptom, a uzrok je neko drugo stanje ili oboljenje. Šta je najdjelotvornije kod zaustavljanja i smirivanja kašlja.
Suhi, nadražajni kašalj
Najbolje sredstvo za suhi kašalj je bijeli sljez. Umiruje iritiranu sluznicu gornjih dišnih puteva. Koristi se kao čaj ili sirupj (ali čaj se ne kuha, jer se sljezova sluz rastvara u hladnoj vodi). Djelotvoran je za kašalj koji se javlja nakon prehlade.
Islandski lišaj također ispušta sluzi koje umiruju iritiranu sluznicu grla i ždrijela, i time smanjuju nagon na kašalj. Djeluje i protiv bakterija i upala.
Kamilica djeluje protivupalno i smanjuje iritaciju sluznice dišnih puteva. Djeluje i blago antibakterijski.
Produktivni kašalj – iskašljavanje
Bokvica je tradicionalan lijek koji se koristi u borbi protiv kašlja te za smanjenje bronhijalne sekrecije. List bokvice djeluje antibakterijski, tj. sprječava razvoj infekcija, omogućava iskašljavanje, širi bronhije, te smanjuje nadražaj na kašalj (kod produktivnog kašlja), a djeluje protuupalno (kod suhog kašlja) na grlo i ždrijelo.
Bršljan olakšava iskašljavanje i širi disajne puteve. Koristi se kod akutnih i hroničnih upala disajnih puteva, koje prati produktivni kašalj (iskašljavanje sekreta).
Bršljan djeluje kao mukolitik(razrjeđuje sekret), kao spazmolitik (širi bronhije i relaksira ih) i ekspektorant(omogućava iskašljavanje). Ne blokira kašalj, razrjeđuje sluz i smanjuje nadražaj na kašalj. Djeluje antibakkterijski i antivirusno.
Jedan od najbržih načina je da uzmete nešto što smanjuje upalu, i nadraženost pa grlo manje boli. U slučaju da nemate, kupit ćete bez recepta.
Čim osjetite peckanje, uzmite mlake vode s soli pa grgljajte. To možete učiniti nekoliko puta na dan. Prpeoručuje se slaganje otopine od čaše vode i pola kašičice soli. Nakon grgljanja ispljunite.
Razne pastile odmah će olakšati bol. U apoteki ćete odabrati razne vrste. Takođe mogu pomoći i sprejevi.
Ako ste počeli i kašljucati kupite sirup jer ćete spriječiti razbolijevanje te izdržati radni dan.
Bitno je da pijete čaj ili vodu. Tekućina će ispirati bolno grlo. Dobro će doći i domaća čorbica.
Birajte biljne čajeve koji će ojačati imunitet, ali pripazite da ne bude vrelo.
Topla čorba će pomoći pa je jedite. Ako se pitate zašto , odgovor je – natrijum u čorbi djeluje protuupalno. Osim toga, grlo može biti gore kada gutate hranu.
Iako ovo nije brz način, jako je važan. Tako ćete lakše izboriti bitku s infekcijom. Većina upala izazvana je virusom.
Ako je jaka grlobolja, otiđite ljekaru jer je moguće da imate bakteriju. No nemojte poduzimati prije nego što napravite bris grla.
Hrana je bitna stavka, pa izbjegavajte nezdravo. Možete piti i limunadu s malo meda.